REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak vymalovat starý byt?

Dnes jsme pro Vás připravili správný postup malování starého bytu. S našimi tipy zvládnete proces malování snáze a nanášený nátěr Vám bude sloužit déle.
Jak vymalovat starý byt?

Odstraňte původní nátěr

Ještě než se pustíte do samotného procesu malování, je vhodné odstranit starý nátěr. Takto budete mít jistotu toho, že víte, na co vlastně nový nátěr nanášíte a zajistíte si, že vám nový nátěr bude sloužit déle.

Odstranění nového nátěru je nejsnazší za použití vody a špachtle, se kterou rozmočený starý nátěr snadno odstraníte.

Zdi řádně vysušte

Zaměřte se přitom i na místa, která nejeví zřejmé známky vlhkosti (tzv. mapy). S vysušením vám pomůže řádné větrání, či rovnou umístění vysoušeče vzduchu v prostoru.

Připravte si povrch

Vysušené zdi ještě řádně zdrsněte, abyste si zajistili lepší přilnavost nanášeného nátěru a ideálně ošetřete penetrací, která sníží savost zdí a ošetřovanou plochu „zpevní“. Zároveň hledejte jakékoliv nerovnosti povrchu a odstraňte je, např. vybroušením či aplikací vrstvy omítky (takové místo je pak nutné nechat opět řádně vyschnout).

Zakryjte místa, která nebudete natírat

Elektrické zásuvky, dveře, okna. Všechny části místnosti, které nechcete natírat, zakryjte např. malířskou fólií či oblepte páskou. Dbejte na to, aby ochranná fólie či páska byly řádně upevněny a nepolevily tak v době, kdy je budete vystavovat nadměrné zátěží (např. opakované otevírání a zavírání dveří).

  • dostatek interiérových nátěrů
  • malířské štětce a válečky
  • štafle či žebřík
  • kyblík s vodou
  • ochranné pomůcky (rukavice, brýle, ochranný oděv)

Připravte si vhodné podmínky a pusťte se do malování

Samotné malování je vhodné provádět v době, kdy není zvýšená vlhkost vzduchu. Dále je žádoucí, abyste měli připraveny veškeré pomůcky, které k malování budete potřebovat.

Na jednotlivé části zdi postupně nanášejte vrstvu barvy, kterou řádně roztírejte. Dávejte si pozor na to, aby Vám na stěnách nezasychaly kapky nerozetřeného nátěru. Pro hůře dostupná místa použijte malé štětečky.

Po nanesení nechejte barvu řádně vyschnout a v případě potřeby proces malby opakujte.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Barvy v interiéru

Zdroj: Ivanka Kowalski a Konsepti

Černobílý byt. Tajemná krása v podání designérky Ivanky Kowalské

Barva je pro interiér základním identifikačním znakem. Týká se to často i rukopisu interiérových designérů. Finální podobu, včetně sofistikovaných doplňků a stylového vybavení, navrhla pro majitelku mezonetového bytu v pražském Karlíně Ivanka Kowalski. Požádali jsme ji o rozhovor.

Zdroj: Hornbach

Krása mozaiky opět na výsluní. Jaká je historie mozaiky a proč ji využít u sebe doma?

Menší poskládané geometrické tvary, pro něž se vžil název mozaika, využívají lidé již více než pět tisíc let. Dochovaly se vzácné exempláře z Persie, Číny, Indie či Řecka. Původně šlo o nejrůznější úlomky kamenů osekaných do tvaru krychle, aby bylo možné je umístit blízko sebe a dosáhnout tak zajímavého vykreslení…

REKLAMA
REKLAMA