Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Exkurze do litinového radiátoru

Chemické čištění byla donedávna činnost, která byla spojována s adjektivy neviditelná, nefungující, nepotřebná a mnoha dalšími, a to zpravidla lidmi, jež nebyli dostatečně seznámeni s problematikou.

Největší diskuse stále vyvolává při dokládání výsledků, neboť jedinými postupy pro ověření, o nichž se můžeme dočíst v odborných materiálech, jsou měření tlakové ztráty na vstupu a výstupu soustavy nebo teplotní změny teplé či topné vody. Ani výrobci teplonosných zařízení neposkytnou tazatelům více metod pro zjištění, zda čištění skutečně pomohlo.

Společnost EKO-CHEMO, se čištění chemickou cestou věnuje od počátku 80. let 20. století a je průkopníkem v hledání technologií nejen pro samotné čištění, ale také pro monitoring čištěných soustav. Jako specialista na topné systémy již několikrát vyvrátil mylné představy o čistotě radiátorů, tepelných výměnících kotle a dopadu jejich čistoty na kompletní topnou soustavu. Nyní je činnost konečně kontrolovatelná také vizuálně, jak se mohli čtenáři přesvědčit v předchozím čísle pod názvem „Dejte topení do čistírny“, v němž byly ukázky termovizních snímků, a zároveň Vám v tomto výtisku přinášíme tolik žádaný pohled do radiátoru pomocí kamerového systému, aby byla zodpovězena nejčastější otázka - jak vůbec vypadá čistý litinový radiátor? Litinový byl zvolen z důvodu, že je nejčastějším topným tělesem v domech a čištění má podstatný vliv právě zde.

Zkoumaný radiátor - objektiv kamery má průměr 6mm

Litinový radiátor z bytového domu ve Svitavách; původní typ z roku 1966. Radiátor byl demontován a rozdělen na dvě části, z nichž jeden úsek byl čištěn a druhý byl ponechán ve stavu před čištěním pro co nejvíce názornou ukázku rozdílů. Dva snímky před čištěním působí černobíle, naopak u čištěné části jsou patrné barvy a především nažloutlý odstín, což je standardní provedení radiátorů, které byly v 60. až 70. letech vyráběny. Čištění u těchto radiátorů nelze provést až do „lesku“, což je způsobeno vnitřním opracováním tělesa a nuceným oběhem chemické lázně, která v radiátorech nezůstává na jednom místě, ale stále cirkuluje.

EKO-CHEMO

logo
Sokolovská 428/130
1860 00 Praha 8 - Karlín

telefon: +420 737 765 562
e-mail: info@ekochemo.cz

web: www.ekochemo.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Ceny energií pro spotřebitele by mohly dál klesat, očekávají analytici

Ceny energií pro spotřebitele by mohly dál klesat, očekávají analytici

Ceny energií pro odběratele by mohly podle současných očekávání analytiků v příštích týdnech zřejmě dál klesat. Výraznější vliv by na to zatím neměly mít ani současné výkyvy na velkoobchodním trhu, především velcí dodavatelé totiž tvoří ceny podle dlouhodobého vývoje na trhu, který je od začátku roku příznivý.

Těžba uhlí v ČR loni stoupla na více než 35 milionů tun, vliv měla krize

Těžba uhlí v ČR loni stoupla na více než 35 milionů tun, vliv měla krize

Těžba uhlí v Česku v loňském roce i přes budoucí plánovaný odklon vzrostla. V zemi se vytěžilo 35,2 milionu tun černého a hnědého uhlí, což je meziročně o desetinu více. Příčinou nárůstu produkce uhlí byla zejména loňská energetická krize a také oživení průmyslu po pandemii covidu-19.

REKLAMA