REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Stavba tramvajové tratě na Dědinu by mohla začít v roce 2018

Stavba tramvajové trati z Divoké Šárky na sídliště Dědina v Praze 6 by mohla začít v roce 2018. Magistrát se nyní chystá dokončit projednání projektu a schválit výstavbu. Novinářům to dnes řekl primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Stavba už dostala posouzení EIA, které řeší vliv stavby na životní prostředí, zároveň Praha čeká na požadavky Prahy 6 na velikost plánovaného parkovacího domu. Na kolik stavba vyjde, zatím není jasné. Trať na Dědinu má měřit 2,3 kilometru a má na ní být pět zastávek.
tramvajové koleje

Praha a firma Metroprojekt nyní dokončují dokumentaci pro přidělení územního rozhodnutí, o které bude požádáno v druhé polovině tohoto roku. Zhruba rok pak bude trvat, než se začne trať stavět.

"Tramvaje jsou nejekologičtějším povrchovým způsobem dopravy. Důležité je, že má vliv nejen tam, kde konkrétně vzniká, ale také na její širší okolí," řekl Dolínek.

Na kolik stavba vyjde, není jasné. Praha však bude žádat o peníze z evropských fondů. Podle Dolínka projekt splňuje všechny nutné požadavky, aby město peníze dostalo.

"Praha 6 podporuje tento projekt dlouhodobě a uvědomuje si jeho přínosy, ať je to ekologie nebo lepší obslužnost oblasti. Navíc v tomto případě lze stavbu bez problémů prodloužit, ne všude jsou podmínky tak vhodné. Vítáme, že ekologická doprava převáží nad autobusovou," řekl radní Prahy 6 Martin Polách (ANO).

Magistrát i DPP bude ještě o projektu jednat s místními obyvateli. Část z nich proti prodloužení trati protestuje. Podle Polácha v minulosti selhala komunikace s lidmi. Vzniklo několik mýtů a obyvatelé neznali fakta. "Proto jsme začali pracovat na své informační kampani a vydali leták s kompletními informacemi. Komunikaci nyní převezme magistrát, neboť je to investice města," řekl.

Trať by nemusela skončit na Dědině. Podle generálního ředitele firmy Metroprojekt Davida Krásy, je připravena tak, že, pokud se město rozhodne, lze ji prodloužit dále až na letiště v Ruzyni.

Důraz kladli na zachování parkovacích míst. Podle původního projektu měly zmizet desítky míst. Prostor město získá tím, že ministerstvo obrany posune svou zeď kasáren ve Vlastině ulici dovnitř areálu. Navíc vzniknou podle Dolínka dva parkovací domy. Praha také bude zvažovat zavedení parkovacích zón v oblasti. Vysázeny budou stromy.

Nyní pracuje DPP také na prodloužení tramvajové tratě z Barrandova do Slivence. Stejně tak zvažuje prodloužení tramvajového spojení z Modřan do Libuše.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Bytový dům, zdroj: fotolia

Ceny nemovitostí opět na vzestupu. Starší nemovitosti ke konci roku zdražovaly

Průměrná cena staršího bytu v ČR činila ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku 87 838 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně to bylo o pět procent víc a meziročně o sedm procent víc. Cena vzrostla v Česku mezičtvrtletně o osm procent také u rodinných domů, a to na průměrných 55 160 korun za metr čtvereční. O nižší…

REKLAMA