REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak si poradit se starými kamny, krby a radiátory?

Zima už končí, než se ale vrhnete na opravy zahradního nábytku a dalších věcí spojených s nastávající sezónou, vypořádejte se nejprve s tou uplynulou. Jak jsou na tom vaše radiátory, krby či kamna po topné sezóně? Díky správné péči jim stáří na kráse neubere.
Jak si poradit se starými kamny, krby a radiátory?

Prvním a nejdůležitějším krokem při renovaci radiátorů, krbů nebo kamen je výběr vhodného nátěru. Ten vám může zajistit, že se o ně nebudete muset dalších osm let vůbec starat. Při použití nekvalitního nátěru to mohou být však jen dva roky. Základním pravidlem je vybírat jen takové barvy, které disponují tepelnou odolností. Jestliže topné těleso natřete nevhodným nátěrem, nevyhnete se puchýřům, loupání barvy nebo zežloutnutí.

Před samotným nátěrem je potřeba topné těleso zbavit volné rzi a nesoudržných zbytků starého nebo poškozeného nátěru. K tomu vám poslouží ocelový kartáč a smirkový papír, ve výjimečných případech je možné použít i pilník, ale s tím opatrně. Všechen prach a nečistoty pečlivě omeťte a povrch odmastěte. „U barev rozpouštědlových použijte při odmašťování běžné ředidlo. U barev na vodní bázi však postačí voda s kapkou kuchyňského saponátu,“ radí Aneta Vacková, Brand manažerka Hammerite. Pokud na povrchu topného tělesa zůstala rez, použijte na tyto plochy antikorozní základní nátěr.

Povrch tělesa musí být suchý, čistý a především studený. Pamatujte, že na teplý radiátor, kamna nebo krb nemá cenu nanášet jakoukoli barvu. Pokud si chcete ušetřit práci a jen přetřít starý nátěr, raději proveďte nejprve jeden nátěr zkušební. Naneste na povrch malé množství barvy, a pokud se objeví nežádoucí reakce, starý nátěr raději odstraňte.

Při natírání se vždy řiďte pokyny na obalu barvy. „Zjistíte tam, jakým způsobem se má barva nanášet a kolik vrstev nátěrů je vhodné těleso opatřit. Většinou platí, že barvy vyžadují dvě vrstvy a nanášejí se štětcem, válečkem nebo pomocí nástřiku,“ uvádí Aneta Vacková.

Doba schnutí nátěru je závislá na okolních podmínkách a typu barvy. Natírat by se mělo v rozmezí 5 až 28°C. POZOR! Jedná se o teplotu natíraného povrchu, nikoli o teplotu okolního vzduchu! Pro dobré schnutí by vlhkost vzduchu měla dosahovat úrovně pod 80 %. „Vodou ředitelné barvy schnou okolo 2 hodin, syntetické od 2 do 16 hodin, ale i déle podle počtu vrstev,“ dodává Aneta Vacková.

Topit by se v čerstvě natřených kamnech, krbech či radiátorech nemělo raději minimálně dva dny, aby barva dostatečně vyzrála. Z tohoto důvodu se nedoporučuje začínat s renovací během topné sezóny, ale až po jejím skončení. Pokud barva dostatečně vyzraje za studena, vyhnete se tak nepříjemnému zápachu při prvním rozžehnutí ohně.

Pro radiátory můžete použít například Hammerite Radiátor v polomatném bílém odstínu, který je odolný až do 120°C, pro krby a kamna Hammerite Silicon Thermo, který je dostupný ve dvou odstínech. Stříbrný je odolný až do 300°C, černý dokonce do 400°C.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, ivanods

Novinky v dotacích na výměnu kotlů, které začnou platit od 1. září 2024

Domácnosti mají poslední příležitost zažádat o výhodnější podporu na výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy, jejichž platnost skončí 1. září. Poté už bude finanční příspěvek nižší o desítky tisíc korun. Zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti ale zůstává zachováno. Novinkou je, že si od září mohou o finanční…

Pavel Podruh a Český soběstačný dům, foto Tomáš Perzl

Čtyři roky práce: Jak jsem získal stavební povolení pro ostrovní dům. Bez úplatků

Získání stavebního povolení byla pro Pavla Podruha, stavebníka Českého soběstačného domu odpojeného od všech inženýrských sítí, mravenčí práce na čtyři roky. Musel kvůli němu projezdit celou republiku i čelit žádostem o úplatek. Nakonec o své vlastní zkušenosti a životech dalších šetrných domácností sepsal celou…

Zdroj: Adobestock – Alexander Raths

Zákaz plynových kotlů v EU! To myslíte vážně? Víme, jak to je

Zákaz plynových kotlů v EU! Kdo nemá alternativu, ten v roce 2040 zmrzne! Nový dům jedině bez plynu kvůli EU! Katastrofa pro rodinné domy a byty! Také jste podobné titulky postřehli? Tak se opět uklidněte a přečtěte si u nás, jak to je doopravdy. Bohužel, ne všechna média mají ověřené…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA