Zima už končí, než se ale vrhnete na opravy zahradního nábytku a dalších věcí spojených s nastávající sezónou, vypořádejte se nejprve s tou uplynulou. Jak jsou na tom vaše radiátory, krby či kamna po topné sezóně? Díky správné péči jim stáří na kráse neubere.
Prvním a nejdůležitějším krokem při renovaci radiátorů, krbů nebo kamen je výběr vhodného nátěru. Ten vám může zajistit, že se o ně nebudete muset dalších osm let vůbec starat. Při použití nekvalitního nátěru to mohou být však jen dva roky. Základním pravidlem je vybírat jen takové barvy, které disponují tepelnou odolností. Jestliže topné těleso natřete nevhodným nátěrem, nevyhnete se puchýřům, loupání barvy nebo zežloutnutí.
Před samotným nátěrem je potřeba topné těleso zbavit volné rzi a nesoudržných zbytků starého nebo poškozeného nátěru. K tomu vám poslouží ocelový kartáč a smirkový papír, ve výjimečných případech je možné použít i pilník, ale s tím opatrně. Všechen prach a nečistoty pečlivě omeťte a povrch odmastěte. „U barev rozpouštědlových použijte při odmašťování běžné ředidlo. U barev na vodní bázi však postačí voda s kapkou kuchyňského saponátu,“ radí Aneta Vacková, Brand manažerka Hammerite. Pokud na povrchu topného tělesa zůstala rez, použijte na tyto plochy antikorozní základní nátěr.
Povrch tělesa musí být suchý, čistý a především studený. Pamatujte, že na teplý radiátor, kamna nebo krb nemá cenu nanášet jakoukoli barvu. Pokud si chcete ušetřit práci a jen přetřít starý nátěr, raději proveďte nejprve jeden nátěr zkušební. Naneste na povrch malé množství barvy, a pokud se objeví nežádoucí reakce, starý nátěr raději odstraňte.
Při natírání se vždy řiďte pokyny na obalu barvy. „Zjistíte tam, jakým způsobem se má barva nanášet a kolik vrstev nátěrů je vhodné těleso opatřit. Většinou platí, že barvy vyžadují dvě vrstvy a nanášejí se štětcem, válečkem nebo pomocí nástřiku,“ uvádí Aneta Vacková.
Doba schnutí nátěru je závislá na okolních podmínkách a typu barvy. Natírat by se mělo v rozmezí 5 až 28°C. POZOR! Jedná se o teplotu natíraného povrchu, nikoli o teplotu okolního vzduchu! Pro dobré schnutí by vlhkost vzduchu měla dosahovat úrovně pod 80 %. „Vodou ředitelné barvy schnou okolo 2 hodin, syntetické od 2 do 16 hodin, ale i déle podle počtu vrstev,“ dodává Aneta Vacková.
Topit by se v čerstvě natřených kamnech, krbech či radiátorech nemělo raději minimálně dva dny, aby barva dostatečně vyzrála. Z tohoto důvodu se nedoporučuje začínat s renovací během topné sezóny, ale až po jejím skončení. Pokud barva dostatečně vyzraje za studena, vyhnete se tak nepříjemnému zápachu při prvním rozžehnutí ohně.
Pro radiátory můžete použít například Hammerite Radiátor v polomatném bílém odstínu, který je odolný až do 120°C, pro krby a kamna Hammerite Silicon Thermo, který je dostupný ve dvou odstínech. Stříbrný je odolný až do 300°C, černý dokonce do 400°C.
Sdílet / hodnotit tento článek
Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla
14. 2. 2019 07:34
Ve čtvrté výzvě dotačního programu na výměnu zastaralých neekologických kotlů v Pardubickém kraji získá příspěvek 733 žadatelů. Vyplaceno jim bude celkem 76,6 milionu korun, které zajišťuje ...
8. 2. 2019 00:00
Příprava domu pro stavbu individuálně navržených kamen nebo sálavého krbu vyžaduje dodržení několika důležitých zásad. V poslední době se začíná postupně zlepšovat stav v informovanosti budoucích ...
7. 2. 2019 00:00
Jak a čím optimálně ohřívat teplou vodu s ohledem na vysokou míru komfortu, když žijete v panelovém nebo činžovním domě? Některá společenství vlastníků a bytová družstva našla způsob, jak propojit ...
31. 1. 2019 13:29
Dostal jsem email od svého dodavatele elektřiny. Vyjadřuje v něm spokojenost, že jsem jejich věrným zákazníkem, nicméně od února si připlatím zhruba 8 % navíc, protože jinak to prý nejde. Bezva. Od ...
25. 1. 2019 08:41
Z uhlí (černého i hnědého) se v současné době vyrábí více než 44 procent veškeré spotřebovávané elektrické energie ve světě, což z uhlí činí stále největší zdroj. Na druhém místě je zemní plyn (21,6 ...
Sdílet / hodnotit tento článek