Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kadaňské hradby by měly sloužit turistice, meditaci i pěstování

Kadaňské středověké hradby by se měly stát místem pro čilý turistický ruch, meditaci místních nebo třeba i pro komunitní pěstování. Studii proměny parkánů veřejnosti představili architekti Petr Uhlík a Ondřej Fous. Hradební okruh rozdělili na pět samostatných segmentů, jejichž využití by se od sebe mělo lišit, inspirováno však bude 19. stoletím, kdy na hradbách bujela vegetace i měšťanský život.
Kadaň panorama města

"Rozdělení na segmenty je z velké části dané příčnými propojeními, to znamená brány, barbakány, věže a tak dále. A samozřejmě ty segmenty mají různé charaktery i vzhledem k okolnímu městu a krajině - z některých segmentů je úžasný výhled do krajiny na Ohři, některé jsou víc 'utopené. Vyšli jsme i z potenciálů, které ty jednotlivé segmenty poskytují a v čem bude jejich síla," řekl Uhlík. Některé ze segmentů tak budou vyloženě lákat turisty k procházce, jiné by měly zůstat více uzavřené a sloužit především místním obyvatelům, kteří je budou moct využít k odpočinku a meditaci.

Největší diskuzi vyvolal poslední úsek u kulturního domu Střelnice. Problematické je jeho využití i průchodnost samotného hradebního okruhu. "Morfologie je tam nejvíc porušená a místo už poté nikdy nenašlo tu svou identitu a pravou tvář. A ta se bude velmi špatně hledat i dnes," vysvětlil Uhlík.

Naopak jižní úsek hradeb od Žatecké brány směrem k hradu má podle architektů potenciál stát se středem turistického dění. Výhledy do krajiny nad řekou Ohří by měly ještě usnadnit besídky, které by umožnily z hradeb vyhlédnout i v méně obvyklých místech.

V části Děkanské zahrady by potom měly vzniknout takzvané otevřené záhony, které by mohly sloužit školám, rodinám s dětmi nebo i sousedům, kteří by v místě mohli pěstovat a sklízet nejrůznější plodiny. "Koncept je zatím otevřený jako záhon sám. Domnívám se ale, že je to dobrá příležitost, například ve školách už se pěstitelství roky nikdo nevěnuje," řekl Ondřej Fous.

Studii na oživení hradeb zadalo město v návaznosti na projekty Löschnerova a Studentského náměstí, které mají vnést život do navazujících částí Kadaně. Po dopracování studie zadá vedení Kadaně projektovou dokumentaci, pokud vše půjde podle plánu, mohlo by se již v roce 2016 začít s realizací první etapy stavby.

Opevnění vzniklo po roce 1259 po prohlášení Kadaně městem královským. Dochované hradby jsou až z druhé poloviny 14. století, další pásy byly doplněny v pozdní gotice. Většina středověkých hradeb byla v průběhu 19. století během růstu města zbourána.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Náchod, foto redakce

Náchod vybuduje do tří let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun

Dvacetitisícový Náchod vybuduje do tři let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun. První osm bytů vznikne přestavbou domu v ulici Odboje a dalších 21 bytů v novostavbě v lokalitě Nová Tepna. První z projektů by mohl začít na podzim a druhý v roce 2027. Řekla to mluvčí radnice Nina Adlof. Podle ní…

Bytový dům, Ilustrační obrázek, zdroj:vojtech-herout, Fotolia

Češi jsou spokojeni se svou bytovou situací, připouští ale finanční náročnost

Skoro dvě třetiny Čechů jsou spokojené se svou současnou bytovou situací, častěji lidé, kteří mají vlastní nemovitost. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos. Dvě pětiny populace by nejraději bydlely v rodinném domě mimo město či předměstí. Většina lidí ale pociťuje zdražování na realitním trhu a většina také…

Hradec Králové, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, PHB.cz

Výstavba bytů v hradeckém kraji loni klesla o 18 %, byla nejnižší od roku 2015

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji loni meziročně klesla o 18 procent a byla nejnižší za posledních devět let. Investoři loni zahájili stavbu 1269 bytů, zatímco předloni rozestavěli 1549 bytů. Méně bytů se v kraji rozestavělo naposledy v roce 2015. Propadla se výstavba bytů v bytových i rodinných domech.

Současný stav kolonády v náchodské Bělovsi již dřívější slávu připomíná jen v malých fragmentech, zdroj redakce

V náchodské Bělovsi začala rekonstrukce historické kolonády IDA za 24 mil. Kč

V areálu Velkých lázní v náchodské městské části Běloves začala rekonstrukce historické kolonády IDA. Oprava budovy a navazujícího prostranství by měla stát 24,2 milionu korun. ČTK to dnes řekli zástupci radnice. Stavební práce zajistí vrchlabská společnost B.C.M. company. Hotovo má být v červenci 2026, což platí i…

Ilustrační obrázek, zdroj: anton-gvozdikov, Fotolia

Brno nesouhlasí s návrhem novely zákona. Má omezit městské stavební předpisy

Vedení Brna se vymezilo proti návrhu novely zákona, která by omezila pravomoci radnic ovlivňovat městské stavební předpisy. Její schválení by mohlo zásadně ohrozit udržitelný rozvoj velkých měst, uvedla dnes v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS). Návrh je součástí novely energetického zákona, která je…