REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dům v Soukenické ulici v Praze je již zbourán

Firma Bau-Invest dokončila hlavní část demolice nadzemní části historického dvoupodlažního domu v Soukenické ulici 12 v centru Prahy. Na jeho místě vyroste rezidenční objekt. Sdělil to místopředseda představenstva firmy Viktor Vlček. Konstrukce objektu byla kontaminována toxickými látkami. Bourání domu odmítal památkový odbor pražského magistrátu. Na místě má být postaven rezidenční objekt.
bourací práce

Demolice byla podle Vlčka bez komplikací, na ekologickou likvidaci odpadu dohlížela odborná firma. "Sklepy byly před započetím prací staticky zabezpečeny výdřevou dle projektu, pískovcový portál rozebrán a připraven k restaurátorským pracím," uvedl Vlček. Gotické sklepy budou zachovány, stejně jako pískovcový portál a vrata.

Firma uvedla, že se na jaře během přípravy na rekonstrukci objektu po obnažení některých konstrukcí začal šířit do okolí štiplavý a nepříjemný zápach. Jeho původ může prý být ve 30. až 60. letech 20. století, kdy budova sloužila jako výrobna léčiv a chemická laboratoř. Odborné posudky, které nechala zpracovat Praha 1, podle Vlčka potvrdily, že hygienické hodnoty těkavých látek jsou mnohonásobně překročeny a jediným řešením je celkové odstranění konstrukcí.

"Zástupci památkářů byli osobně přítomni na kontrolní prohlídce dne 25.9.2015 a s postupem odstranění stavby výslovně souhlasili, což písemně potvrdili do protokolu," uvedl v sobotu Vlček. Nesouhlasné stanovisko památkářů se podle něj vztahuje k technickému stavu budovy, ta se ale bourala kvůli kontaminaci. "Naše závazné stanovisko opravňující k tomu, že se dům může demolovat, nemají," řekl v sobotu ředitel památkového odboru magistrátu Jiří Skalický. Závazné stanovisko pražských památkářů je nutný podklad pro stavební úřad, který o případném odstranění stavby rozhoduje.

Firma začala s bouracími pracemi v pátek poté, co obdržela rozhodnutí městské části Praha 1. Kritickou část demolice chtěla dokončit během víkendu, protože v sousedství je základní škola.

"V plánu je na tomto místě postavit objekt o stejné výšce, jako mají sousední domy, s čistě rezidenční funkcí, kvalitní architekturou, dostatkem parkovacích stání a wellness s bazénem," dodal Vlček.

Památkáři už v minulosti v místě povolili stavbu administrativně-obytného domu. Podmínkou ale bylo zachování a přestavba domu původního. "Se stávajícím postupem nesouhlasíme, domníváme se, že dům není v havarijním stavu a že existují jiné postupy, aby budova v památkové rezervaci zůstala zachována," uvedl dříve Skalický.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.