REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Petra Doležalová z Diamond Design: Moderní tapety vás překvapí!

Málokdo z nás si uvědomuje, že stěny tvoří největší plochu našich interiérů, a my jim i přes to nevěnujeme dostatečnou pozornost. Přitom právě výběr správného povrchu stěny může interiér výrazně proměnit. A tak jsme vyzpovídali designérku Petru Doležalovou z Diamond Design, která nám prozradila vše o tapetách. Jak na ně, z čeho se dá dnes vybírat a proč bychom se tapetování už neměli obávat.
Petra Doležalová z Diamond Design: Moderní tapety vás překvapí!

Co nám svět tapet dnes dokáže nabídnout? Z čeho můžeme vybírat? Dají se realizovat třeba i naše vlastní návrhy?

Pokud jde o tapetování, dá se říct, že v dnešní době jsou možnosti prakticky neomezené. Existuje velké množství materiálů, moderních způsobů zpracování, návrhů a tapetám se věnuje i spousta značek po celém světě. Myslím, že si každý dokáže vybrat, protože lidé jsou spíše konzervativní. Mám ale i takové zákazníky, kteří vysloveně chtějí vytisknout na tapetu vlastní návrh. To si však myslím, že je zbytečné. Je to velmi drahé a časově náročné. Celý jeden stroj se musí zastavit, přeprogramovat a jednorázově daný vzor vytisknout. A to je věc, která se musí na ceně odrazit.

Jaké jsou trendy pro letošní rok?

Tuto sezónu jsou to jednoznačně přírodní struktury, tapety z bambusu, ze dřeva, z korku… Minulý rok to třeba byly květinové vzory, takže není třeba se trendů bát a držet se jich. Kolekce, které se vytváří jsou aktuálně vždy na 3 až 5 let a jsou koncipované tak, aby hned nevyšly z módy. Jde jen o to, aby si každý mohl vybrat styl, který mu je blízký. Jinak je to stejné jako s módou – trendy určují vždy ty největší značky, které vymýšlejí své vlastní kolekce a následně je prezentují a veletrzích. Ty menší značky se podle toho přizpůsobí a pokračují na stejné vlně.

Jsou mezi tapetami i nějaké vychytávky? Chuťovky, které bychom nečekali?

V současnosti se dá sehnat opravdu cokoliv. Existují tapety s perličkami, skleněnou drtí, krystalkami. Stejně jsou v nabídce i 3D tapety, které jsou trochu náročnější na aplikaci, ale mají zajímavý efekt. Populární jsou také tapety s kamenným efektem, které vypadají jako mramor nebo onyx. Tapety se dají použít například v kuchyni, s tím, že se následně překryjí sklem. Je to něco neobyčejného a na pohled velmi pěkného.

Ví lidé, co mohou od tapet očekávat nebo mají stále představu těch starých klasických tapet, které měli všichni stejné?

Trh s tapetami je skutečně více konzervativnější. Není příliš mnoho příležitostí vyhrát si s extravagantními návrhy, nehodí se totiž do každého prostoru. Zvlášť ne do soukromých. Konkrétně obrazce, například zvířat, se velmi těžko kombinují se zbytkem interiéru. Jiné je to zase s veřejnými nebo reprezentativními prostory. V tom případě si lidé dávají záležet a mají i prostor pro extravaganci. Na druhé straně, pokud jde o technologie nebo materiály, v tom už je hodně lidí zběhlých. Často za mnou chodí už s konkrétním požadavkem, který si dopředu prostudovali na internetu. A když se i trochu zajímají o design nebo trendy, je pak zajímavé s nimi spolupracovat.

Jaké jsou tedy argumenty pro výběr tapety místo klasické výmalby?

Hodně lidí se tapet stále bojí kvůli předešlým zkušenostem. Kdysi bylo na trhu jen pár tapet prakticky z jednoho materiálu, a tak z nich byli všichni už znudění. V 90. letech je hromadně strhávali a na scénu přišli barevné výmalby. Je třeba si ale uvědomit, že barvou nedosáhneme takových efektů jako s tapetami. Barva na tapetách je navíc stálejší, ale klasická barva na stěně stále pracuje. Nabídka tapet je také daleko větší a už dopředu víme, jak bude na zdi vypadat. Barva se však může na stěně trochu změnit. Na druhou stranu je ale potřeba říct, že tapety jsou o něco dražší. A to hlavně proto, že kromě tapety je vhodné zaplatit na jejich aplikaci profesionála. Moderní tapety si běžný klient nedokáže sám správně aplikovat.

Proč?

Postup aplikace je prakticky stejný jako kdysi, ale časově méně náročnější. Dříve se pod tapety dával novinový papír a lepidla nebyla tak kvalitní jako dnes. Moderní tapety ale mají více vrstev, obsahují podkladovou vrstvu a na vrchu i ochrannou vrstvu. Tím pádem jsou těžší a je potřeba vědět, jak přesně s nimi manipulovat. Další rozdíl je v tom, že se pláty tapet lepily tak, aby se částí překrývaly, ale to dnes už není nutné. Je proto vhodnější, aby je nalepil vyškolený a šikovný řemeslník, který si s tapetou poradí tak, aby stěna nebyla viditelná a vzor nebo obrazec byl správně poskládaný.

Na co je třeba dávat pozor před tím, než se rozhodneme pro tapetu?

V první řade je potřeba zamyslet se nad tím, jaký máme finanční rozpočet a kolik do toho chceme investovat. V druhé řadě si také musíme dát pozor na podlehnutí trendů a chvilkovým nápadům. Tapety jsou věc, která bude ve vašem soukromém prostoru po dlouhé roky, a proto si musíte být jistí, že je to přesně to, co chcete. Nenechte se ovlivnit tím, co jste u někoho viděli. Každý z nás je jiný a každý interiér je ovlivnění jinými faktory, na které je nutné se ohlížet.

Jaká je životnost tapet?

Dnešní tapety mají velmi dlouhou životnost. Samozřejmě platí, že čím je tapeta dražší, tím je kvalitnější a stálejší.

Jaký je postup při tapetování? Jak probíhá spolupráce s klientem, od výběru až po samotnou aplikaci?

Já dávám přednost osobnímu kontaktu s klientem. Pro dokonale odvedenou práci potřebuji poznat jeho charakter, místo kde a jak žije a na co bude vytapetovanou místnost používat. Na základě konzultací a jeho požadavků vypracuji návrh, který potom následně probereme přímo na místě a ujistíme se, že to celé bude ladit. Často používám vizualizace, aby si klient vše lépe představil a většinou i přijdeme na něco úplně nového. Technická část a samotná realizace je pak už jen na mě – od měření, až po komunikaci s řemeslníky a dodavatelem.

Jak nakombinovat tapety v rámci jednoho bytu?

Osobně jsem toho názoru, že každá místnost slouží k jinému účelu a podle toho je ji nutné přizpůsobit. Nebála bych se použít v každé místnosti jinou tapetu, ale v soukromých prostorech je vždy dobré zvolit nějaký spojující prvek, který bude společný pro všechny pokoje. Třeba stejná podlaha nebo závěsy. Tak bude každá místnost jiná, ale přesto budou patřit k sobě. Nebojte se ani malých experimentů a použít například různé tapety v jedné místnosti. Je to trochu náročnější úloha, proto je dobré to konzultovat s odborníkem.

Co tapety a nástěnné dekorace – ano nebo ne?

Jednoznačně ano! Nevidím důvod, proč by se nástěnné dekorace nemohly používat v kombinaci s tapetami. Je třeba dát ale větší pozor, aby vznikla harmonie mezi použitým dekorem a vzorem tapety. Dejte si také pozor na správné osvětlení, aby vystavené kousky nevypadaly jako v muzeu.

Jaké druhy tapet vlastně existují?

Nejrozšířenější typ tapet vzhledem k cenové dostupnosti, dobré oděruvzdornosti a voděodolnosti, jsou vinylové tapety. Vliesové tapety kombinují nádherný povrch textilní tapety a přijatelnou cenu. Dále máme textilní tapety, které dodávají stěnám smyslný nádech minulosti, i když se už dnes vyrábějí s velmi moderními vzory. Existují také přírodní tapety z hedvábí, sisalového vlákna nebo sklovláknité tapety, které vynikají vysokou odolností a schopností zpevnění povrchu podkladové stěny. Ještě bych zmínila papírové tapety, které jsou ideální pro místnosti s častější potřebou změny, jako je například dětský pokoj. Jsou nejméně odolné, ale zároveň nejlevnější.


Mgr. art. Petra Doležalová, designérka

Vystudovala interiérový design ve Zvoleni a v Bratislavě na Fakultě architektury. Během studia pracovala jako designérka ve společnosti Naceva v Bratislavě nebo jako designérka koupelen ve společnosti Best Slovakia. V současné době žije v Praze, kde spolupracuje s českou značkou Diamond Design jako designérka a obchodnice.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Interiér

Rekonstrukci staré vilky vyřešili skleněnou přístavbou

Rekonstrukci staré vilky vyřešili skleněnou přístavbou

Zámek Žabího prince je vpravdě skvostná vilka, která byla na březích Alderley vystavěna roku 1860. Generacím svých obyvatel nabízela vše, co se od hezkého sídla v hrabství Cheshire očekává. Jenže to už bylo na požadavky současného majitele trochu málo. Přál si vpustit do viktoriánského sídla trochu čerstvého vzduchu a ...

Netradiční domy na ostrově i v poušti. I tam lze bydlet

Netradiční domy na ostrově i v poušti. I tam lze bydlet

Čas dovolených je v plném proudu a řada z nás navštíví různé exotické destinace, ubytuje se na netradičních místech ať již v hotelích či soukromém ubytování, v pevných stavbách či jurtách nebo bambusových domech. Každý dle svého uvážení. Tak či onak to bude nevšední zážitek, jeden z mnoha, pro které si na dovolenou ...

Den Architektury se zaměří na Svobodnou architekturu a oslaví 100 let Bauhausu

Den Architektury se zaměří na Svobodnou architekturu a oslaví 100 let Bauhausu

V desítkách měst a obcí po celé České i Slovenské republice vypukne v půlce podzimu již devátý ročník festivalu Den architektury. Rok 2019 je spjatý hned s několika výročími a významné milníky domácí i evropské historie se tak přirozeně promítají i do letošního programu festivalu. Hlavním tématem je tzv. Svobodná ...

Zdroj: Pedro Kok

Dům architekta vypadá jako krabice s překvapením uvnitř

Sympatická parcela stojící v rohu rezidenční zástavby, vymezená profilem probíhající silnice a ze dvou stran obstoupená již existujícími domy. K tomu jako příjemný bonus fakt, že se zrovna nacházíme ve slunném brazilském São Paulo. Co víc si přát? Snad jen trochu soukromí, na kterém si klient a současně architekt v ...

REKLAMA