Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

D1 u Přerova je podle občanských sdružení připravena špatně

Novostavba dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou je připravena špatně. Kvůli střetu zájmů, ve kterém je údajně projektant stavby, společnost HBH Projekt, a podezřelému umístění stavby, která vede přes dvě skládky popílků, hrozí její zpožďování a navyšování ceny za vícepráce. Na setkání s novináři na to upozornila občanská sdružení Dopravní Federace a Oživení.
Dálnice

Stavba 14 kilometrů dálnice, která byla oficiálně zahájená zhruba před měsícem, je předposledním chybějícím úsekem pro napojení Ostravy na dálnici D1. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ale projekt hájí s tím, že byl řádně schválen.

"Stavba vede přes dvě skládky teplárenských popílků a jezero, které se v blízkosti jedné ze skládek utvořilo. To se zdá být největším problémem, protože zatímco v případě skládky Prosenice, u které se jezero nachází, byl vypracován geologický průzkum, samo jezero důkladně prozkoumáno nebylo, a není tak jasné, zdali má stabilní podloží," uvedla bývalá ředitelka kontroly kvality na ŘSD Miroslava Pošvářová, která nyní spolupracuje se sdružením Oživení. Pokud se během stavby ukáže, že projektovaný násyp z lomového kamení nebude pro překlenutí jezera stačit, povede to podle ní k dodatečným nákladům a průtahům ve výstavbě.

Podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla tato roky připravovaná stavba získala všechna povolení včetně stavebního a posouzení vlivu stavby na životní prostředí, a je tak zřejmé, že jde o životaschopný a proveditelný projekt. Svůj díl odpovědnosti na něm kromě státu, který je investorem, nese i projektant. Dokončení napojení Ostravy na D1 je navíc pro ekonomiku státu významný projekt a jeho odklady by poškodily zejména Ostravský region.

Problematická je i podle sdružení skutečnost, že autorem projektu a dohledem na stavbě je stejná projekční společnost. "HBH bude jako dozor stavby upozorňovat na chyby ve vlastním projektu," uvedl největší riziko plynoucí ze souběhu obou funkcí Martin Zelenka z Oživení. Přílišnou přísnost vůči vlastnímu návrhu v tomto případě asi stát od firmy podle něj nemůže očekávat. Efektivní kontrolu by naopak zajistilo to, kdyby osoby projektanta, zhotovitele a stavebního dozoru byly na sobě nejméně závislé, uvedl.

To podle Pošvářové souvisí i s dalším problematickým střetem zájmů tentokráte mezi dozorem stavby a stavební firmou. Podle projektové dokumentace má zhotovitel, tedy stavební společnost Skanska, společnosti HBH platit prostory pro stavební dozor a dále také telefony, počítače a služební auta. "Stavební dozor stojí 109 milionů Kč. Člověk by kalkuloval, že pokud mám 109 milionů, že si zaplatím prostory, kuchyňku, IT servis, archiv. Dokonce zhotovitel bude dozorům, kteří jsou experti, platit i čtyřmetrovou lať a digitální vodováhu," doplnil Martin Kameník z Oživení.

Zákaz vybrat ve výběrovém řízení na stavební dozor stejnou firmu, která zpracovávala projekt, platil podle Pošvářové na ŘSD přechodně po roce 2012, nyní jej ale vedení státního investora opět zrušilo. Propojení stavebního dozoru a zhotovitele pak podle ní přináší takové absurdní situace, kdy dozor podepisuje stavební firmě faktury na nákup vlastního vybavení, dodala Pošvářová.

V Česku na celé D1 v délce 377 kilometrů z Prahy přes Brno a Ostravu do Polska chybí dobudovat u Přerova úsek z Říkovic do Lipníka nad Bečvou, který měří 24 kilometrů. Úsek mezi Přerovem a Lipníkem je částí této chybějící trasy. Soutěž na stavbu 14 kilometrů dálnice D1 vyhrála Skanska za 2,7 miliardy korun, což je zhruba polovina ceny odhadované ŘSD.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Na českém trhu přibývá nekvalitních tepelných čerpadel, varovala asociace

Na českém trhu přibývá nekvalitních tepelných čerpadel, varovala asociace

Na českém trhu v posledních měsících přibylo nekvalitních tepelných čerpadel. Jde především o zařízení dovezená ze zahraničí nebo od nově založených a nezkušených firem. U těch bývají také problémy se servisem. Uvedla to Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ). Při výběru dodavatele doporučila ověřit historii…

Velké množství léčiv v odpadních vodách umí čistírny odstranit, ukázal výzkum

Velké množství léčiv v odpadních vodách umí čistírny odstranit, ukázal výzkum

Do čistírny odpadních vod poblíž většího okresního města přitečou za rok léčiva odpovídající až 27.100 rozpuštěným tabletám Ibalginu. Ukázal to výzkum, který zpracovala Vodárenská akciová společnost (VAS). Zároveň však výzkum zjistil, že čistírny mají poměrně vysokou účinnost při odstraňování těchto látek.

Analýza: Ceny komerčních nemovitostí v ČR stagnují, důvodem pozastavená výstavba

Analýza: Ceny komerčních nemovitostí v ČR stagnují, důvodem pozastavená výstavba

Ceny komerčních nemovitostí v letošním druhém pololetí v Česku stagnují. A to i přesto, že v zahraničí jejich cena začala klesat. Důvodem je výrazně menší počet tuzemských investičních komerčních projektů než jinde ve světě, a tedy i menší konkurenční prostředí, a aktuálně pozastavená nová výstavba prostorů. Vyplývá…

ČEZ umožní 160.000 klientů s cenami energií nad stropem přechod na nižší tarif

ČEZ umožní 160.000 klientů s cenami energií nad stropem přechod na nižší tarif

Zhruba 160.000 zákazníků energetické společnosti ČEZ, kteří mají od loňska ceny energií dlouhodobě zafixovány nad úrovní vládního cenového stropu, bude moci přejít na nižší tarif. Nikdo z těchto klientů by tak od roku 2024, kdy by měla skončit platnost vládních stropů, neměl platit za energie cenu nad jejich úrovní.

Břasy na Rokycansku upravily areál bývalé továrny na volnočasovou zónu

Břasy na Rokycansku upravily areál bývalé továrny na volnočasovou zónu

Břasy na Rokycansku s 2300 obyvateli upravily areál zdevastované bývalé továrny na výrobu ultramarinového pigmentu, "ultramarínky", na volnočasovou zónu. Vznikla tam různá sportovní hřiště i hřiště pro děti, in-line dráha, cyklistické trasy a dokončují se karavanová stání a plocha na plážový volejbal.

REKLAMA