REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Brno zahájí opravu fasády a technologií Janáčkova divadla

Brno v létě zahájí rekonstrukci Janáčkova divadla za 44 milionů korun. Opraví fasádu a vymění technologie, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Práce se chodu divadla nijak nedotknou. Vnitřní úpravy by se měly podle Mrázka stihnout do konce září v sezonní přestávce. Fasáda bude hotová za deset měsíců.
Brno zahájí opravu fasády a technologií Janáčkova divadla

Rekonstrukce zahrnuje opravu fasády, akumulátorů a táhlového systému. "Po 50 letech existence stavby začínají obkladové desky praskat a opadávat, což ohrožuje návštěvníky a kolemjdoucí," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára. Podle Mrázka hrozí zřícení, a proto musí opravy začít co nejdříve. "Výběrové řízení skončilo a já doufám, že nikdo nepodá odvolání. Kvůli němu by pak mohlo nastat zdržení," uvedl Mrázek.

Město nechce, aby práce jakkoliv narušily provoz divadla. V prvních 40 dnech by se proto měl upravit systém táhel na jevištním provazišti, který slouží pro jednotlivé rekvizity. Táhla mají únosnost a podle Mrázka už jsou na 50 procentech váhy, kterou by měla udržet.

Kromě toho město opraví i akumulátory, které jsou záložními zdroji pro případ výpadku elektřiny. "Kontrolou jsme zjistili, že oba akumulátory jsou už za hranicí životnosti. V provozu jsou 23 let," doplnil Žára.

V příštích letech by město chtělo v divadle provést další opravy kanalizace, elektřiny, vodovodů a vzduchotechniky. "Za provozu se to ale jako nyní dělat nedá, a proto uvidíme, jestli nebude potřeba, aby divadlo někde hostovalo," řekl Mrázek.

Janáčkovo divadlo v Brně je součást Národního divadla Brno. Budova vznikla v 60. letech 20. století.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.