Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Starý plynový kotel vyměňte co nejdříve

České televize do zpravodajství 2. 7. 2015 zařadila reportáž k možnostem energetických úspor a novinek k průkazům energetické náročnosti budovy od 1.července 2015. V souboru zazněla ve zkratce i informace k výrazné změně v sortimentu plynových kotlů. Od září 2015 výrobci nesmí na trh EU dodávat jiné než kondenzační kotle. Výměna starého konvenčního kotle s sebou tedy ponese nutné stavební úpravy a samotné kotle budou, jak avizují výrobci, také dražší.
Ilustrační obrázek, foto Dagmar Kopačková

Plynové kotle

Pro kotle o výkonech nad 70 kW do 400 kW včetně je stanoven požadavek na užitečnou účinnost při 100 % jmenovitého tepelného výkonu minimálně 86 % a při 30 % výkonu na 94 %. Těmto požadavkům vyhoví pouze kondenzační kotle a další klasické nekondenzační kotle jsou tímto nařízením, až na výjimku uvedenou níže, zakázány a nesmějí být uvedeny na trh EU*.

  • Kondenzační kotel – v této kategorii k žádné změně nedochází, kondenzační kotle splní požadavek s dostatečnou rezervou
  • Konvenční kotel typu B1 – tento kotel dostal v nařízení výjimku, byť jen v omezeném rozsahu. Tyto kotle bude možné montovat pouze jako náhradu stávajícího kotle, který je instalován do společného otevřeného kouřovodu. Důvodem výjimky jsou příliš vysoké náklady na změnu takových systémů pro kondenzační kotle. Do výjimky jsou zařazeny kotle se jmenovitým výkonem do 10 kW včetně (kombikotle do 30kW), přičemž minimální hodnota sezonní účinnosti je zde snížena na 75%.
  • Ostatní konvenční kotle – všechny další konvenční kotle, které nevyhoví podmínkám předchozího odstavce, nebude možné nadále uvádět na trh.

Dagmar Kopačková, ředitelka TZB-info

Česká televize v hlavní zpravodajské relaci 2.7.2015 v souboru informací k energetickým průkazům, dotacím SFŽP a úsporám zařadila ve zkratce i informaci k výrazné změně v sortimentu plynových kotlů. Od září budou výrobci na trh EU dodávat jen kondenzační kotle. Při výměně kotle se tak musíme připravit na nutné stavební úpravy a dražší kotle.

Elektrické kotle

Elektrické kotle mají předepsanou sezonní energetickou účinnost pouze 30 %, což se zdá být ve srovnání s plynem mnohem snazší požadavek, ale výpočet účinnosti v tomto případě zohledňuje, že samotná elektrická energie se vyrábí většinou v elektrárnách na fosilní paliva, takže kotle, které se dnes pyšní účinností 99 %, dosáhnou v případě sezonní účinnosti na pouze asi 36 %. Když uvážíme, že již 26. září 2017 se požadavek ekodesignu zvýší na 36 %, jsou i výrobci elektrokotlů v nelehké situaci.

Kotle na tuhá paliva

Kotle na tuhá paliva jsou zařazena do jiné skupiny a nařízení č. 813 je neovlivňuje. V ČR ovšem platí zákon o ochraně ovzduší, který od r. 2018 zakazuje uvádět na trh kotle s emisní třídou nižší než 4 a pokud nedojde k nějakému zdržení, pak v r. 2020 začne platit v celé EU ekodesign i pro kotle na tuhá paliva a ten bude vyžadovat již emisní třídu 5.

"Oceňujeme, že se výrobci maximáně snaží s předstihem informovat odbornou i laickou veřejnost, protože uživatelé a zejména montážní firmy se mohou setkat v budoucnosti s problémy při výměně dosluhujících nekondenzačních kotlů za nové kondenzační", říká Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., ředitelka TZB-info a shrnuje: "Kdo má dosluhující kotel, ten by měl výměnu stávajícího kotle zvážit co nejdříve, dokud nekondenzační kotle jsou ještě na trhu. Stejně by měl postupovat ten, komu se nechce do stavebních prací - nového kanalizačního potrubí pro odvod kondenzátu a vložkování komína. Pozor i v bytových domech, kde se využívá společných komínů, protože všechny kotle musí být stejné."

* Pojem uvedení na trh znamená prvotní akt fyzického doručení výrobku na území EU. Kotel je uveden na trh ve chvíli, kde jej výrobce sídlící v EU dodá zákazníkovi v EU, nebo kdy kotel vyrobený mimo území EU přiveze jeho dovozce na území EU. Pojem se vztahuje na každý jednotlivý kus výrobku. Co to konkrétně znamená? Výrobci a dovozci nesmí od 26. září 2015 tyto konvenční kotle dodávat, ale jejich zákazníci, například velkoobchody nebo montážní firmy, mohou nadále prodávat kotle naskladněné před tímto datem a to až do vyprodání zásob.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Ceny energií pro spotřebitele by mohly dál klesat, očekávají analytici

Ceny energií pro spotřebitele by mohly dál klesat, očekávají analytici

Ceny energií pro odběratele by mohly podle současných očekávání analytiků v příštích týdnech zřejmě dál klesat. Výraznější vliv by na to zatím neměly mít ani současné výkyvy na velkoobchodním trhu, především velcí dodavatelé totiž tvoří ceny podle dlouhodobého vývoje na trhu, který je od začátku roku příznivý.

Těžba uhlí v ČR loni stoupla na více než 35 milionů tun, vliv měla krize

Těžba uhlí v ČR loni stoupla na více než 35 milionů tun, vliv měla krize

Těžba uhlí v Česku v loňském roce i přes budoucí plánovaný odklon vzrostla. V zemi se vytěžilo 35,2 milionu tun černého a hnědého uhlí, což je meziročně o desetinu více. Příčinou nárůstu produkce uhlí byla zejména loňská energetická krize a také oživení průmyslu po pandemii covidu-19.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA