Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Oprava pražského Libeňského mostu se plánuje v roce 2016

Plánovaná oprava pražského Libeňského mostu bude stát podle odhadů dvě miliardy Kč. Oprava začne v dubnu 2016. Práce potrvají zhruba dva roky.
Oprava pražského Libeňského mostu se plánuje v roce 2016

Opravu mostu chystá město řadu let

V roce 2006 vydaly úřady územní rozhodnutí, o tři roky později pak stavební povolení. Příprava komplikovaného projektu trvala deset let.

Radnice Prahy 7 nesouhlasí s rozšířením o pět metrů, naopak Praha 8 rozšíření mostu vítá jako řešení použitelné v krizových situacích. Stejný názor má magistrát.

"Konstrukce Libeňského mostu je ve velice špatném stavu a potřeba celkové opravy se řeší od povodní v roce 2002. Územní rozhodnutí bylo vydáno v roce 2006 a stavební povolení v roce 2009. Veškerá projektová příprava za posledních více než 10 let je koncipována na variantu rozšíření mostu. Po výběru zhotovitele stavby budou zahájeny práce na dokumentaci pro provedení stavby, kterou bude zajišťovat budoucí zhotovitel a jejíž součástí bude definitivní povrchové uspořádání dopravy v souladu s vydaným stavebním povolením."

V případě požadavku na zúžení mostu je třeba konstatovat, že bude nutná změna územního rozhodnutí, což znamená v podstatě zahájení nové projekční přípravy od samého počátku a reálný termín nového stavebního povolení v roce 2020. Cenový rozdíl obou šířek odhaduje Technická správa komunikací hl. m. Prahy na přibližně šest procent celkových nákladů stavby. "Je třeba také zmínit, že na soumostí Libeňský most je vydáno celkem pět stavebních povolení a tím pádem se jedná se o komplikovanou společnou investici do rekonstrukce tramvajové tratě, retenční nádrže, proplachovacího kanálu z bezpečnostních nádrží a poldrů v rámci integrovaných protipovodňových opatření.," uvádí náměstek primátorky Petr Dolínek.

Libeňský most je složen ze šesti mostů a je v havarijním stavu

Nosná konstrukce nebyla od uvedené do provozu v roce 1928 ani jednou opravena. Nyní je na mostě omezen provoz -   v roce 2009 byl zakázán na most vjezd vozům těžším než 7,5 tuny, byla snížena rychlost tramvají na 20 kilometrů za hodinu a přímo na mostě se nesmějí potkat protijedoucí tramvaje.

V minulosti se navíc mluvilo o prohlášení mostu za národní památku. Ze záměru ale nakonec sešlo. Autory Libeňského mostu, který spojuje Holešovice a Libeň, jsou architekt a kubista Pavel Janák a konstruktér František Mencl.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Praha opraví Libeňský most i bez rozhodnutí ministerstva kultury

Praha opraví Libeňský most i bez rozhodnutí ministerstva kultury

Praha zahájí opravu Libeňského mostu i v případě, že ministerstvo kultury nerozhodne o tom, zda je kulturní památkou. V lednu by o zadání tendru na dodavatele mohli rozhodnout pražští radní. Na dnešním jednání magistrátního výboru to řekl primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Verdikt ministerstva je pro město…

Libeňský most nadhled

Ministerstvo zahájí řízení o prohlášení Libeňského mostu památkou

Ministerstvo kultury zahájí řízení o možném prohlášení pražského Libeňského mostu za památku. O rozhodnutí ministerstva informovala mluvčí Simona Cigánková. Do doby, než ministerstvo vydá konečné rozhodnutí, musí Praha s mostem nakládat tak, jako by už památkou byl. Vedení města roky plánuje opravu mostu, která by…

Libeňský most

Pražský Libeňský most má být podle IPR citlivě zrekonstruován

Pražský Libeňský most architekta Pavla Janáka by měl být podle Institutu plánování a rozvoje (IPR) citlivě zrekonstruován. Sdělil to ředitel IPR Petr Hlaváček. Institut také zpochybnil závěry studie ČVUT, podle níž by stavba nového mostu byla pro město levnější. Navíc by prý nová stavba vydržela déle. Vedení Prahy…

Libeňský most

Nejistá budoucnost mostu v Libni

Na místě současného Libeňského mostu by neměl stát nový most se čtyřmi jízdními pruhy. Novinářům to řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Zda bude most opraven, nebo zbourán, jak předpokládá projekt Technické správy komunikací (TSK), Dolínek neřekl. Praha si nechala zpracovat studii od ČVUT, která ukázala, že…

Libeňský most nadhled

ČKA podporuje snahu o prohlášení libeňského mostu kulturní památkou

V souvislosti s aktuálním děním kolem Libeňského mostu a zejména jeho setrvávajícímu ohrožení, chce Česká komora architektů (ČKA) znovu upozornit na výlučnost této dopravní stavby a současně podpořit snahu iniciativy Libeňský most – nerozšiřovat, nebourat o prohlášení mostu kulturní památkou.

Libeňský most

Praha o osudu Libeňského mostu rozhodne do konce roku

Praha by měla do konce letošního roku rozhodnout, zda pouze opraví, nebo částečně zboří a přestaví Libeňský most. Při projednávání petice proti bourání mostu to dnes řekl na jednání zastupitelů primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Pod petici se podepsalo téměř 1800 lidí. Podle předloňské zprávy Technické správy…

REKLAMA