REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Brno vykupuje další pozemky na stavbu Velkého městského okruhu

Brněnští zastupitelé dnes schválili výkup dalších pozemků na stavbu Velkého městského okruhu. V příštím roce by měla začít dlouho očekávaná stavba v úseku Žabovřeská. Po dokončení v roce 2020 by na ni plynule mohly navázat práce na úseku Tomkovo náměstí, řekl primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO).
Brno vykupuje další pozemky na stavbu Velkého městského okruhu

"Nyní musí město vyřešit zbývajících deset pozemků soukromého majitele, aby mohlo Ředitelství silnic a dálnic ČR začít se stavbou v Žabovřeské ulici. Vybudování okruhu v Žabovřeské ulici bude stát zhruba tři miliardy korun. Z jedné strany naváže na křižovatku Hlinky a na druhé straně na silnici před Královopolskými tunely tak, aby vznikla souvislá čtyřproudová komunikace. Zatím v Žabovřeské chybí a vznikají kvůli tomu velké problémy v dopravě. "Pro úsek Žabovřeská už máme vykoupeno 99 procent pozemků. U posledních deseti parcel budeme jednat s majitelem o způsobu jejich nabytí," uvedl Mrázek.

Podle něj město už za minulé politické reprezentace dostalo od majitele návrh na směnu pozemků. "Není pro nás moc přijatelný, ale budeme nadále jednat. Nebráníme se směně pozemků ani vyplacení ceny, ale musí to být v rozumné míře," řekl Mrázek. Kromě toho město pokračuje ve výkupu pozemků pro úsek Tomkovo náměstí a Rokytova. "Pokračujeme svižným tempem, ale nechtěl bych spekulovat o tom, kolik potřebných pozemků už jsme vykoupili. Jednáme ale tak, aby práce na Tomkově náměstí plynule navázaly na ukončenou stavbu na Žabovřeské," doplnil Mrázek. Na Tomkově náměstí by podle něj měla vzniknout mimoúrovňová křižovatka, která by měla navazovat na Rokytovu ulici a dále na plánovanou silnici ve Vinohradech.

Velký městský okruh bude po kompletním dokončení procházet městskými částmi mimo centrum Brna. Umožní rychlý přesun dopravy z jedné strany města na druhou a pomůže odstranit neúnosnou dopravní zátěž z řady hlavních silnic. Zatím však není jasné, kdy bude zcela hotový. Stavby jednotlivých úseků se zdržují.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Stavební pozemky v Pardubickém kraji zdražily za 14 let o 150 %

Stavební pozemky v Pardubickém kraji zdražily za 14 let o 150 %

Ceny stavebních pozemků v Pardubickém kraji vzrostly mezi lety 2001 a 2014 o více než 150 procent. Kupní ceny byly vyšší než odhadní a rostly ještě výrazněji. Ceny rodinných a bytových domů a bytů se v letech 2005 až 2014 zvýšily přibližně o polovinu, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).