
Zásadní je nejprve rozhodnout, zda je možné realizovat standardní skladbu podlahy s kvalitní tepelnou izolací a vrstvou potěru, nebo zda je kvůli omezenému prostoru nutné použít nízkoprofilové řešení. V nových budovách, kde není problém s výškou podlahy, se obvykle využívají topné kabely zalité v cementovém nebo anhydritovém potěru, což představuje výhodné řešení z hlediska ceny i účinnosti.
Při rekonstrukcích, kde bývá k dispozici jen omezená stavební výška, se často volí topné rohože nebo velmi tenké topné fólie. Tyto systémy lze pokládat přímo pod dlažbu, laminátovou podlahu či jiné vhodné krytiny, aniž by bylo potřeba zasahovat do konstrukce většími stavebními úpravami. Výhodou je rychlá montáž a možnost doplnění o speciální doplňkovou tenkou izolační vrstvu. Tenké topné fólie jsou navíc plnohodnotným řešením i pro novostavby, pokud je třeba udržet nízkou výšku skladby.
Volba správné podlahové krytiny má na fungování elektrického podlahového vytápění výrazný vliv – například dřevěné podlahy vyžadují rovnoměrnější šíření tepla a často limitují maximální výkon systému, zatímco keramická dlažba je pro tento typ vytápění zcela ideální.
Celkové náklady se tedy odvíjejí nejen od zvoleného topného systému, ale i od složení podlahy, použitých materiálů a rozsahu přípravných prací. Vhodně navržená skladba podlahy je základem efektivního provozu i s výhodné ceny.
Sdílet / hodnotit tento článek