Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Svaz obcí žádá opravu zásadních chyb v systému stavebního řízení do 20. srpna

Svaz měst a obcí (SMO) chce po ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) opravit některé zásadní nedodělky v systémech digitalizace stavebního řízení do 20. srpna. Tehdy se mají zástupci svazu na MMR setkat s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) současně se Sdružením tajemníků městských a obecních úřadů. Po on-line jednání se zástupci MMR to dnes ČTK řekl předseda SMO František Lukl. Bartoš ČTK řekl, že MMR chce najít společnou cestu a dodat z pohledu úředníků nejdůležitější funkcionality. Mezi ty svaz počítá například automatizované vyplňování formulářů a identifikaci účastníků a parcel.
Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, Sebastian Duda
Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, Sebastian Duda

Nový systém by podle Lukla měl splňovat minimálně parametry původního systému a předložené požadavky na úpravy systému svaz považuje za nejnižší možný standard, na kterém SMO trvá. Pokud systém bude podle Lukla efektivně fungovat, povede to ke zrychlení stavebního řízení. Pro to jsou ale nutné úpravy, které MMR zveřejnilo ve svém harmonogramu. V něm už dříve ministerstvo slíbilo, že v první polovině srpna do systému přidá třeba možnosti hromadného vkládání údajů o osobách a parcelách.

"Panu předsedovi (Luklovi) jsem poslal seznam úprav, ke kterým došlo od spuštění systému, ať už to byly nějaké dílčí opravy, nebo nově nasazené funkcionality. Stejně tak jsem poslal plán dalšího vývoje, který vnímají uživatelé toho systému, tedy zaměstnanci stavebních úřadů nebo dotčených orgánů, jako nejzásadnější," řekl nyní Bartoš. "Jsou to zejména automatické procesy, načítání účastníků řízení, aby se nemusely údaje vkládat manuálně, nebo šablony, které vám generují rozhodnutí z těch dat, která systém už má," doplnil.

SMO dříve uvedl, že potíže se spuštěním digitalizovaného stavebního řízení by mohly znamenat skluz 13.000 stavebních povolení v hodnotě 100 miliard korun, a to v případě, že se podaří systém uvést do funkčního stavu do začátku září. MMR se ale podle Lukla domnívá, že zpoždění nebude tak významné, a tedy ani ztráty nebudou tak velké - spíše v jednotkách miliard korun.

Kdyby ale bylo zavedení digitalizace odloženo na 1. leden 2025, tak by rizika a ekonomické škody podle Lukla vůbec nemusely nastat. "Z naší strany to je apel k tomu, abychom nerezignovali na to, že jakékoliv stavební povolení, které nebude vydáno, je komplikací nejenom pro samotného stavebníka, ale i pro ekonomiku České republiky. Je v tuto chvíli jedno, jestli jsou to řády miliard nebo stovek milionů, jedná se o princip, kterému bychom neměli podlehnout," dodal Lukl.

Na problémy s elektronickým stavebním řízením si od začátku července, kdy byly systémy spuštěny, stěžují městské úřady, někteří stavebníci a odborné sdružení a komory. Problémy s digitalizací stavebního řízení mohou podle některých odhadů přinést miliardové ztráty. MMR připomínky vypořádává a uvedlo, že systémy v pravidelných intervalech aktualizuje. V posledních dnech se zástupci ministerstva setkali například se členy České komory architektů, České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů, Platformy pro zdravý stavební zákon nebo se zástupci koaličního hnutí STAN.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Náchod, foto redakce

Náchod vybuduje do tří let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun

Dvacetitisícový Náchod vybuduje do tři let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun. První osm bytů vznikne přestavbou domu v ulici Odboje a dalších 21 bytů v novostavbě v lokalitě Nová Tepna. První z projektů by mohl začít na podzim a druhý v roce 2027. Řekla to mluvčí radnice Nina Adlof. Podle ní…

Bytový dům, Ilustrační obrázek, zdroj:vojtech-herout, Fotolia

Češi jsou spokojeni se svou bytovou situací, připouští ale finanční náročnost

Skoro dvě třetiny Čechů jsou spokojené se svou současnou bytovou situací, častěji lidé, kteří mají vlastní nemovitost. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos. Dvě pětiny populace by nejraději bydlely v rodinném domě mimo město či předměstí. Většina lidí ale pociťuje zdražování na realitním trhu a většina také…

Hradec Králové, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, PHB.cz

Výstavba bytů v hradeckém kraji loni klesla o 18 %, byla nejnižší od roku 2015

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji loni meziročně klesla o 18 procent a byla nejnižší za posledních devět let. Investoři loni zahájili stavbu 1269 bytů, zatímco předloni rozestavěli 1549 bytů. Méně bytů se v kraji rozestavělo naposledy v roce 2015. Propadla se výstavba bytů v bytových i rodinných domech.

Současný stav kolonády v náchodské Bělovsi již dřívější slávu připomíná jen v malých fragmentech, zdroj redakce

V náchodské Bělovsi začala rekonstrukce historické kolonády IDA za 24 mil. Kč

V areálu Velkých lázní v náchodské městské části Běloves začala rekonstrukce historické kolonády IDA. Oprava budovy a navazujícího prostranství by měla stát 24,2 milionu korun. ČTK to dnes řekli zástupci radnice. Stavební práce zajistí vrchlabská společnost B.C.M. company. Hotovo má být v červenci 2026, což platí i…

Ilustrační obrázek, zdroj: anton-gvozdikov, Fotolia

Brno nesouhlasí s návrhem novely zákona. Má omezit městské stavební předpisy

Vedení Brna se vymezilo proti návrhu novely zákona, která by omezila pravomoci radnic ovlivňovat městské stavební předpisy. Její schválení by mohlo zásadně ohrozit udržitelný rozvoj velkých měst, uvedla dnes v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS). Návrh je součástí novely energetického zákona, která je…