REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Iva Bastlová: Mám ráda kreativní přístup

Designérka Iva Bastlová se věnuje interiérům více než dvacet let. Letos předsedala v porotě CZECH INTERIOR AWARD. Výsledky soutěže se dozvíme ve čtvrtek 11. dubna po konferenci MATERIÁL + TREND, která se koná při veletrhu Design Shaker.
Zdroj: ABF, a.s.

Iva Bastlová svoji působnost v navrhování doplnila také vydáváním odborného časopisu Interiéry, který je určen pro odbornou veřejnost, organizováním konference Interiéry, přednášením, ale věnuje se i produktovému designu a konzultacím pro české výrobní společnosti.

Zeptali jsme se:

Kdy jste se začala zajímat o trendy v interiérovém designu?

V roce 2007 jsem začala externě pracovat pro jeden tištěný časopis o bydlení. Začala jsem psát reportáže o zahraničních veletrzích, shrnovat informace, hledat souvislosti a tak to vlastně začalo. O téma jsem se začala zajímat více a více, psát o něm i v pro další média, přednášet a nakonec i aplikovat do praxe při návrzích produktů pro české výrobce. To v podstatě dělám doposud.

Kde čerpáte informace v této oblasti?

Jednoznačně jsou to návštěvy zahraničních veletrhů, na které pravidelně jedním (cca 5 veletrhů ročně). Následně jejich vyhodnocování a hledání dalších informací k nim. Potom jsou to také prohlídky muzeí designu (naposledy třeba Albert & Victoria museum v Londýně), sledování různých zahraničních médií, analýz atd. Je to souvislá komplexní práce, která musí být dlouhodobá a nezávislá na zdroji, aby to jako celek dávalo smysl.

Jak byste slovo trend stručně popsala?

Slovo trend lze vnímat dvěma základními způsoby. Buď z pohledu uživatele, tedy koncového zákazníka, který ať chce nebo nechce se trendy a vývojem ve společnosti více či méně nechá ovlivnit. To je situace, která se už děje na trhu. Pak je to z pohledu výrobce, kde je třeba predikovat vývoj a nečekat, až už se to na trhu stane. Prostě předvídat a být na poptávku připraven. A o to tady v podstatě jde – předvídat, co klienti budou chtít, co budou upřednostňovat, co raději koupí.

Co vás vedlo k tomu, že jste začala organizovat konferenci INTERIÉRY a MATERIÁL + TREND?

Konferenci Interiéry měla svoji premiéru před 13 lety. Jejím cílem bylo vytvořit vzdělávací a potkávací akci v oboru interiérového designu. Toto poslání se nezměnilo a mě moc těší velký zájem ze strany mých kolegů. K tomu se loni přidala akce MATERIÁL + TREND, která je, jak již název napovídá zaměřena na aktuální trendy, a koná se při veletrhu Design Shaker. Na toto místo podle mě takové akce patří, o tom svědčí jak zahraniční akce, kde se takové akce při veletrzích pravidelně konají, tak i loňský zájem posluchačů.

Co osobně nejvíce oceňujete na návrzích interiérů?

Nejvíce oceňuji, když se návrh v maximálním měřítku může realizovat a neskončí jen v šuplíku. Ale teď vážně. Mám ráda kreativní přístup a viditelný rukopis autora. Nezbytností také je ergonomická a praktická stránka, která se nedá opomenout stejně jako to, že se návrh plus mínus vejde do rozpočtu. Líbí se mi chytrá a důmyslná řešení, které uživatel ocení i po delší době. Mám také slabost pro odvážné a inovátorské projekty.

Konference Materiál + Trend

Již podruhé se koná v rámci veletrhu DESIGN SHAKER odborná konference Materiál + Trend a nikdo z oboru interiérů a designu by si ji neměl nechat ujít. Proč?

Hlavním důvodem je atraktivní program a řada významných řečníků.

Do Prahy totiž přijede přednášet významný skandinávský trend hunter Stefan Nilsson, známý jako #trendstefan. Ten bude hovořit o aplikace trendových barev v interiéru. Na něj naváže holandská specialistka na barvy a trendy Judith Van Vliet, která nyní pobývá v Madridu, ale její působnost pod značkou „color autority“ je celosvětová. Třetím zahraničním hostem bude Federica Scanu, jež se ve své přednášce zaměří na inovativní povrchy materiálů.

Hovořit se však bude i o trendech v koupelnách, a to jak v globální pojetí, tak v kontextu s obkladovým materiálem. Mezi témata bude patřit i sklo v interiéru a také instalace živých rostlin, která je v současné době velmi populární, ale málokdo při návrhu řeší konkrétní výběr rostliny a její životní podmínky. Přednášet se bude také o barvách s přidanou hodnotou a trendech v aplikaci nábytkového kování. Speciální přednášku pak bude mít design manažer Milan Vrbík, jež se zaměří na téma „Transparentnost jako trend v komunikaci“.

Během pár hodin tak získáte mnoho nových informací, inspirace a bude prostor i pro networking.

Akce se koná ve čtvrtek 11. dubna od 13:30 hodin, v PVA EXPO PRAHA v Letňanech v Kongresovém sále ve Vstupní hale III. Po jejím ukončení následuje oficiální předání ocenění CZECH INTERIOR AWARD.

ABF, a.s.

logo
Beranových 667
199 00 Praha 9 - Letňany

telefon: 225 291 111
e-mail: recepce@abf.cz

web: abf.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA