Hornorakouské organizace bojující proti nukleární energii podaly žalobu proti dostavbě jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Dnes to podle agentury APA oznámil hornorakouský zemský ministr pro životní prostředí Rudi Anschober. Žalobu proti dvěma chystaným temelínským reaktorům podala také česká ekologická sdružení, která o tom informovala ve středu.
Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže je zvláštní, že žaloba přichází až dva roky po ukončení posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA). "Společně s hornorakouskou iniciativou Antiatom budou podniknuty všechny možné kroky, aby se dostavbě Temelína zabránilo," uvedl v prohlášení Anschober. Zároveň označil jadernou energetiku za nehospodárnou.
Proces EIA podle Kříže skončil rozhodnutím ministerstva životního prostředí po 4,5 letech v lednu 2013. "Možnost vyjádřit se měli i rakouští občané. Dokonce proběhla i informační setkání pro širokou veřejnost ve Vídni a německém Pasově. Zájem byl menší než jsme čekali. Všechny zákonné povinnosti byly naplněny, že nyní až po dvou letech přichází žaloba je zvláštní, ale je to každého právo," řekl.
Ve středu zástupci sdružení Jihočeské matky, Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí a hnutí Calla informovali ČTK, že tyto organizace podaly ke správnímu soudu žalobu na rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) kvůli dostavbě Temelína. Nevládním organizacím se především nelíbí postup ministerstva životního prostředí v procesu posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Podle nich nevyhodnotil dopady konkrétních typů reaktorů na životní prostředí. Plánovanou dostavbu dvou temelínských bloků loni pozastavil ČEZ, když zrušil zadávací řízení.
Předtím česká vláda oznámila, že nemůže garantovat výkupní cenu elektřiny z rozšířeného Temelína. Projekt by se tak nevyplatil. Původně se o dostavbu jaderné elektrárny ucházely společnosti Areva, Westinghouse a konsorcium MIR.1200. V novém tendru se chce bojovat o zakázku za odhadovanou cenu 200 až 300 miliard korun i jihokorejská státní energetická společnost KEPCO.
Sdílet / hodnotit tento článek
Nejnovější redakční zprávy
VČERA
Silničáři při kontrolách 124 rizikových dálničních mostů zatím prověřili 77 mostů, havarijní stav nezjistili u žádného z nich. Kontroly zbylých 47 budou dokončeny příští rok. Na dotaz to uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký.
10. 12. 2019
Ťokův průsmyk, nejdelší parkoviště světa a další nelichotivé přezdívky jsou dávány nejdůležitější silniční dopravní tepně v České republice. Stavba trvá již od roku 1971 a stále není hotová. 12. prosince se otevře 14,3 kilometru dlouhý úsek Přerov - Lipník nad Bečvou. Pojďme si připomenout nejdůležitější události ...
9. 12. 2019
Nový stavební zákon by mohl zastavit povolování staveb na rok až dva, uvedla v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková. Stát by podle ní měl efektivněji uplatňovat současný zákon a přistupovat ke změnám postupně. Nejprve by měl počkat, jak bude fungovat ...
5. 12. 2019
Vydávání stavebního povolení v elektronické podobě povede ke zvýšení rychlosti a efektivnosti. Sníží se rizika a chyby vyplývající z projektování a také celkové náklady. Vyplývá to z odpovědí zástupců stavebních a developerských firem, které dnes oslovila. Sněmovna schválila novelu, podle níž vznikne informační systém ...
4. 12. 2019
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) dokončuje modernizaci zabezpečovacího a sdělovacího zařízení na hlavním nádraží v Brně. V neděli 15. prosince se na něj po roce vrátí všechny vlaky. Ve všední den jich bude 670 a ve špičkách bude jejich množství na hraně kapacity, řekl na tiskové konferenci v Brně generální ...
2. 12. 2019
Lidé v obci Jamné na Jihlavsku dnes v místním referendu nepodpořili výstavbu větrných elektráren na katastru obce. Proti bylo 187 ze 432 oprávněných voličů. V referendu hlasovalo 58,3 procenta občanů, je platné a pro obec závazné, řekl to starosta Luboš Varhaník.
1. 12. 2019
Připravovaný severovýchodní obchvat Pardubic získal stavební povolení. ČTK to zjistila z dokumentu na úřední desce krajského úřadu. Stavbu nazvanou I/36 Pardubice, Trnová - Fáblovka - Dubina připravuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) již mnoho let.
29. 11. 2019
Řecká vláda chce v příštím desetiletí investovat až 44 miliard eur (více než bilion Kč) do zdrojů čistší energie a snížit svou závislost na fosilních palivech. Mimo jiné hodlá v příštích osmi letech uzavřít všechny své uhelné elektrárny a zároveň podstatně zvýšit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Plán dnes ...
29. 11. 2019
Cena nájmu v pražských novostavbách činí 300 až 450 korun za m2, tedy více než je pražský průměr. Developerům se stále více vyplatí prodej.
28. 11. 2019
Současná proměna energetiky zřejmě do budoucna zvýší regulovanou část ceny energií. Důvodem budou náklady spojené s nejrůznějšími technologickými změnami, které se v energetické soustavě postupně zavádějí. V rozhovoru to řekl předseda rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Stanislav Trávníček. Úřad dnes dopoledne ...
Sdílet / hodnotit tento článek