REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Letošní Salon dřevostaveb je v plném proudu. Výstava u Národního divadla potrvá až do 14. května

Již 18. ročník festivalu Salon dřevostaveb zahájil 19. dubna přednáškami a bohatým doprovodným programem v pražském CAMPU a nyní pokračuje výstavou na piazzettě Národního divadla až do 14. května. Slovenská premiéra výstavy Salonu dřevostaveb proběhne ve dnech 29. 5. až 3. 6. 2023 v Galérii Spolku architektov Slovenska v Bratislavě.
Zdroj: Salon dřevostaveb, Prodesi/Domesi

Salon dřevostaveb založili v roce 2005 architekti Pavel Horák a Václav Zahradníček. Dodnes je hlavním organizátorem jejich architektonická kancelář Prodesi/Domesi. Těžištěm projektu lze nazvat výběrovou výstavu realizovaných dřevostaveb a publikaci nazvanou Ročenka dřevostaveb, představující všechny stavby prezentované na výstavě. Do roku 2018 byl Salon doprovodnou akcí veletrhu dřevostaveb, od roku 2019 se osamostatnil a rozšířil téma moderní architektury ze dřeva o prezentaci moderních a ekologických materiálů, technologií a odpovědného životního stylu.

Festival, který boří staré mýty

Organizátoři hlásí, že letošní festival má za sebou úvodní dny plné přednášek zahraničních architektů, jako byl například Helmut Dietrich z Rakouska, autor rezidenční čtvrti ve francouzském městě Toulouse, nebo Reiulf Ramstadt, jehož studio v Norsku postavilo unikátní Romsdal Folk Museum. Oba projekty jsou bezesporu velkou inspirací pro české architekty, stavitele a investory. Jedná se o stavby velkého rozsahu a jejich hlavním stavebním materiálem je dřevo. Boří tak mylnou představu, že velké budovy nelze z tohoto přírodního materiálu vůbec stavět.

„Mnohé z postulátů pro regulaci výstavby, zejména protipožární opatření, neodpovídají současnému stupni poznání a odkazují na poznatky z dob již dříve uplynulých,“ zaznívá unisono na každé přednášce s odkazem na zahraniční stavby, které by v tuzemsku nemohly být nikdy postaveny. Na stejné téma během úvodního dne v centru CAMP v Praze hovořil český architekt a autor knihy Dřevo! Matyáš Cigler či zakladatel Salonu dřevostaveb Pavel Horák. „Masivnost a high-tech zpracování konstrukce jistě rozptýlí obavy každého, kdo by mohl mít pochybnosti o vhodnosti dřeva ke stavbám rozsáhlejších projektů administrativních budov či vyšších bytových domů,“ dodávají k výše uvedenému tématu.

Zdroj: Salon dřevostaveb, Prodesi/Domesi

Program pokračuje výstavou nejlepších dřevostaveb

20. dubna se v proskleném sále v přízemí Nové scény při piazzettě Národního divadla uskutečnil Den dřevěné architektury. V jeho rámci si publikum vyslechlo prezentace nejzajímavějších staveb ze dřeva z poslední doby od českých a slovenských architektů. Během této akce měli návštěvníci možnost seznámit se též s novinkami v technologiích a materiálech.

„Věřím, že se nám povedlo  odbornou i laickou veřejnost podpořit v tom, že používat dřevo coby ekologický přírodní materiál ve stavebnictví, je správné rozhodnutí. To je ostatně cílem celého Salonu dřevostaveb,“ podotýká Pavel Horák.

Zdroj: Salon dřevostaveb, Prodesi/Domesi

Ve stejný den u Národního divadla začala venkovní výstava instalovaná na výrazné dřevěné konstrukci, která prezentuje to nejlepší, co se poslední rok v oblasti dřevostaveb urodilo. Podle slov organizátorů má informovat o aktuálních trendech, ukázat, co všechno je možné ze dřeva postavit a inspirovat všechny zúčastněné, včetně těch, kteří dřevostavbu teprve zvažují. Výstavu bude možné navštívit do 17. května. Osmatřicet vystavených dřevostaveb představuje rovněž tradiční Ročenka dřevěné architektury 2023, jejíž křest zakončil Den dřevěné architektury.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Dřevostavby

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.

Foto:  Even Lundefaret

Dřevěné chaty s výhledem na jezero. Zpřístupnily horskou turistiku rodinám s dětmi

Těžko říct, jestli je ta myšlenka geniální, anebo už ve svých kořenech pomýlená. Pravdu nejspíš ukáže až čas. Upřít sílu jí ale nejde. Pro cestovní ruch a pěší turistiku, nejen v Norsku ale nejspíš i celé Skandinávii, bude do dalších let určující. Dřevěné chaty jsou útulny pro potěchu ducha…