Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak a čím můžeme regulovat naše vytápění. Kdy použít termostat a kam ho dát?

Než si odpovíme na položenou otázku, je nutné si uvědomit zásadní rozdíl mezi vytápěním rodinného domu a bytového domu s více vytápěnými byty. Zatímco v rodinném domě vytápěné prostory sousedí převážně s venkovním prostředím, (exteriérem) v menší míře pak s nevytápěnými prostory jako jsou půdy, sklepy, apod. Naproti tomu v bytovém domě vytápěné místnosti sousedí převážně s vedlejšími, taktéž vytápěnými místnostmi. Nadále se budeme věnovat tomu jednoduššímu případu – regulaci vytápění rodinného domu.

K čemu je vlastně regulace vytápění?

Regulace vytápění zajišťuje dva úkoly. Jednak udržování požadované teploty. Tedy vytváření tepelné pohody ve vytápěných místnostech. Pocit tepelné pohody je značně individuální a regulátor teploty zde nachází svoje prvotní uplatnění. Druhým úkolem regulace je optimalizovat spotřebu tepla pro vytápění. Pomocí regulace můžeme např. snížit teplotu ve vytápěných místnostech v noci, nebo v době pobytu mimo dům. Krátkodobé noční útlumy mají význam jen u starších nezateplených rodinných domů. U moderních nízkoenergetických, nebo pasivních domů noční útlum nepřináší prakticky žádnou úsporu, protože pokles teploty je u nich při nočním útlumu velmi malý.

Prostorový termostat je pro regulaci nejjednodušší

Prostorový termostat je teplotní čidlo připojené na elektrické relé. Relé se sepne při snížení teploty pod nastavenou teplotu a rozepne při dosažení nastavené teploty. Prakticky ale termostat nespíná přesně při dosažení nastavené teploty, ale při dosažení teploty nižší nebo vyšší o tzv. teplotní hysterezi.

Co je teplotní hystereze?

Je to nastavený teplotní rozdíl termostatu nebo obecně jakéhokoliv regulátoru teploty. Toto umělé snížení přesnosti regulátoru je nutné. Pokud by totiž nebylo nastaveno, nebo bylo příliš malé, došlo by k neúměrnému zvýšení počtu spínacích cyklů, (rozkmitání regulace), s rizikem poškození jak termostatu, tak ovládaného zařízení. Takže se prostě musíme smířit s tím, že regulátor nemůže udržovat nastavenou teplotu přesně, ale jen v určitém rozmezí. Skutečný průběh teploty u běžného a kvalitního regulátoru ukazuje následující obrázek.

Kdy je vhodné pro regulaci použít prostorový termostat?

Samostatné použití prostorového termostatu je vhodné pro jednoduché aplikace, kdy termostat zajišťuje řízení teploty v jedné místnosti nebo v několika místnostech vytápěnými jedním topným okruhem. V případě řízení teploty pro několik místností je nutné zvolit jednu, zpravidla nejchladnější místnost jako tzv. referenční a do ní umístit prostorový termostat. Touto místností by neměla být místnost s dalšími zdroji tepla jako např. kuchyně. Aby se zabránilo přetápění dalších místností, je vhodné osadit jejich otopná tělesa termostatickými ventily. Ty reagují na aktuální teplotu a v případě jejího zvýšení nad požadovanou mez, např. osluněním, ventil otopného tělesa uzavřou.

Zdroj: regulus.czZdroj: regulus.cz

Typy prostorových termostatů

Provedení prostorových termostatů je různé. Nejlevnější a nejjednodušší na obsluhu je mechanický. Pomocí otočného knoflíku se stupnicí se na něm přímo nastaví požadovaná teplota. Jeho další, opomíjenou předností je jeho provoz bez nároku na baterie a jejich výměnu.

Dalším typem je digitální termostat. Nabízí se v nejrůznějších provedeních a v širokém cenovém rozpětí. Jeho předností je možnost nastavení různých časových i teplotních režimů. Ale zde doporučuji volit některý z jednodušších typů. Nad výhodami pestré nabídky funkcí často převáží nevýhody. Těmi jsou opakované otravné studium manuálu nebo i volání servisního technika.

Zdroj: regulus.czZdroj: regulus.cz

Pokročilejším typem je bezdrátový prostorový termostat. Ten je nejčastěji v digitálním provedení a na rozdíl od předchozích typů nevyžaduje drátové propojení mezi termostatem a ovládaným zařízením (kotlem, čerpadlem). Umožňuje to jednak jednodušší instalaci a jednak i jednoduchou změnu umístění termostatu při změnách rozmístění nábytku nebo rekonstrukci bytu. Termostat je v pravidelných intervalech propojován s řídící jednotkou pomocí radiového signálu.

Správné umístění prostorového termostatu

Termostat se umísťuje ve výšce 1,5 m nad podlahou, nejlépe pak na některé vnitřní stěně, která teplotně neovlivňuje naměřenou teplotu.

Zdroj: regulus.czZdroj: regulus.cz

Pokud se jedná o dobře zateplený dům, je možné využít i vnější stěnu. Termostat se nesmí umístit v blízkosti elektrických spotřebičů ani dalších zdrojů elektromagnetického pole. Pro správnou funkci je důležitá i dostatečná vzdálenost od zdrojů tepla jako je např. sporák, nebo pračka. V místnosti, ve které je termostat umístěn, nesmí být funkční termostatický ventil na otopném tělese. Pro jistotu je doporučeno  demontovat termostatickou hlavici.

Ing. Milan Bechyně

Autorizovaný inženýr v oboru technika prostředí a energetický specialista. Po patnáctiletém působení na různých technických pozicích v závodě Energetika Poldi Kladno začal v roce 1992 soukromě podnikat v oboru vytápění a úspory energie. Podílel se na založení firmy Topinfo s.r.o. a internetového portálu TZB-info.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA