Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak bezpečně pracovat ve výškách a nad volnou hloubkou

Rizika a nebezpečí vyplývající z práce ve výškách jsou patrná na první pohled. Co už ale tak zřejmé není, jsou metody, jakými se při těchto činnostech správně chránit. Víte, jak předcházet pádům a co k tomu budete potřebovat?
Zdroj: ardon.cz
Zdroj: ardon.cz

Nejčastější a nejvážnější úrazy při práci ve výškách jsou způsobené nedostatečným, nebo dokonce chybějícím jištěním. Právě správný způsob jištění je však alfou a omegou bezpečnosti práce ve výškách.

V jakých situacích je třeba jištění

Za bezpečí svých zaměstnanců při výkonu práce odpovídá zaměstnavatel, který je také povinen přijmout veškerá možná technická i organizační opatření, jež zabrání možnému pádu, anebo jej případně dovedou zachytit. Tato opatření musí být zavedena nejen pro všechna pracoviště, ale i pro přístupové cesty, pro které platí jedna z následujících možností:

  • nachází se v libovolné výšce nad vodou, případně nějakou nebezpečnou chemikálií,
  • nebo leží 1,5 metru a výš nad úrovní okolí, respektive nad volnou hloubkou.

Pokud je to možné, mají v rámci prevence pádu vždy přednost takzvané prostředky kolektivní ochrany. Mezi ty patří zejména technické konstrukce jako zábradlí, ohrazení nebo třeba lešení. Osobní ochranné prostředky se pak používají až tehdy, kdy prostředky kolektivní ochrany neposkytují dostatečné zajištění bezpečí každého pracovníka.

Osobní ochranné prostředky pro práci ve výškách

Všechny osobní ochranné prostředky patří mezi pomůcky chránící před smrtelným úrazem, tudíž musí mít platnou certifikaci a musí být pravidelně kontrolovány. Odborné revize provádí alespoň jednou ročně k tomu způsobilá osoba. Zároveň by měl každý zaměstnanec své přidělené ochranné prostředky zkontrolovat před každým použitím.

Prostředky chránící před pádem z výšky či do hloubky se používají buď samostatně, anebo v kombinaci s dalšími systémy jištění. Patří mezi ně mimo jiné:

  • bezpečnostní postroje,
  • zachycovače pádu,
  • tlumiče pádu,
  • jistící lana a karabiny,
  • polohovací pásy.

Kromě toho by měli všichni zaměstnanci pracující ve výškách nosit pracovní přilby.

Nezapomínejte na žebřík

Pod práce ve výškách spadají i činnosti prováděné na obyčejném žebříku. Ten, stejně jako prostředky k jištění, musí být pravidelně kontrolován, a to jednou ročně při revizi i každým zaměstnancem před samotným použitím.

Pokud jsou nohy zaměstnance na žebříku v úrovni 5 metrů a výše, musí jít do akce osobní ochranné prostředky k jištění proti pádu, a musí být řádně zajištěna stabilita používaného žebříku.

Podmínky pro práci ve výškách

Práci ve výškách nemůže vykonávat jen tak někdo: tito zaměstnanci musí být odborně i zdravotně způsobilí. To znamená, že procházejí odborným školením o bezpečnosti práce, včetně školení o správném používání ochranných prostředků, a také zdravotními prohlídkami.

Jestliže pracuje zaměstnanec ve výšce osamoceně, musí mít domluvený systém komunikace s ostatními pracovníky. Pokud jsou vzhledem ke zvolenému systému jištění nepříznivé povětrnostní podmínky, nesmí být práce ve výškách vykonávána vůbec.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Petr Polák

Z původní truhlárny a staré školy vznikl nový bytový dům

Bytový dům vznikl na základu strženého jižního objektu bývalého areálu truhlárny. Třípodlažní objekt s průběžnými balkóny je reakcí na původní urbanismus a vzhled areálu. Další budova bývalé školy dala za vznik mezonetovému bydlení se samostatnou zahrádkou a vlastním vstupem.

Foto: Matej Hakár

Strohá čtvercová dispozice domu přináší nečekané možnosti a bonusy

Už při prvním pohledu je zřejmé, že elementární kulisy fasád, které ohraničují čtvercový půdorys domu, zároveň ukrývají členitou organickou vnitřní strukturu. Klasické schéma kompaktního domu, rozšířeného o terasy, nahrazuje otevřená obytná krajina se zónami různých proporcí.

REKLAMA