REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Češi patří mezi evropskou špičku ve vlastnickém bydlení

Podíl vlastnického bydlení v Česku dosahuje téměř 72 procent populace, což je o 10 procentních bodů více než je běžný průměr v zemích Evropské unie.
Zdroj: AdobeStock.com - martin-lang
Zdroj: AdobeStock.com - martin-lang

Průzkum mezinárodní realitní sítě RE/MAX Europe Housing Trends Report, který se uskutečnil na sklonku léta tohoto roku ve 22 evropských zemích potvrdil, že Češi upřednostňují bydlení ve svém.

Nejvyšší podíl vlastnického bydlení v Evropě dosahuje Maďarsko s více než 80 procenty, které následuje Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko, Řecko, Španělsko a Itálie, kde více než 70 procent obyvatel bydlí ve vlastní nemovitosti.

„Vysoký podíl vlastnického bydlení v Česku není překvapující, protože odráží situaci předchozí dekády, kdy levné hypotéky a rostoucí kupní síla umožňovaly snadný nákup domů a bytů. Náklady na vlastní bydlení byly dlouhodobě levnější než výdaje za nájem. V tomto roce se situace výrazně změnila, protože ceny nemovitostí u nás dosáhly rekordních výšin. Situaci navíc umocnila vysoká inflace, která zapříčinila nárůst hypotečních úroků a v kombinaci s restrikcemi pro poskytování půjček na bydlení ze strany ČNB, přiměla část zájemců k pronájmu bytů místo jejich nákupu,“ vysvětluje generální ředitel RE/MAX Česká republika Jan Hrubý.

Naopak nejnižší podíl vlastnického bydlení v evropských zemích zaznamenáváme ve Švýcarsku, kde vlastní nemovitostí disponuje pouze 37 procent obyvatel a v Německu, kde bydlí ve vlastním 41 procent populace. Více než polovina obyvatel vlastní nemovitost v Anglii, Finsku, Francii, Walesu nebo v Izraeli.

„Výsledky evropského průzkumu ukazují, že nejnižší podíl bydlení ve vlastním je v zemích jako je Švýcarsko nebo Německo, kde jsou ceny nemovitostí dlouhodobě nejvyšší a kde je nájem tradiční formou bydlení s jasnými pravidly. Domníváme se, že v Česku nás v nejbližších letech čeká výraznější nárůst počtu lidí bydlících v nájmech,“ doplňuje Jan Hrubý z RE/MAXu.

Podle průzkumu jsou rozhodujícími faktory pro bydlení pro Čechy dostupnost práce a zdravotní péče. Až 43  procent respondentů láká bydlení ve městech zejména kvůli lepší kvalitě života, což souvisí především s dopravou a kratší dobou dojíždění do práce nebo školy, významný vliv má také dostupnost kulturního vyžití. 

Přehled podílu vlastnického bydlení ve vybraných evropských zemích

Země Podíl v procentech Srovnání s průměrem EU
Maďarsko 82,4 % +20,7 %
Slovinsko 75,4 % +13,7 %
Bulharsko 73,0 % +11,3 %
Itálie 72,7 % +11,0 %
Rumunsko 72,4 % +10,7 %
Česko 71,8 % +10, 1%
Španělsko 71,7 % + 10,0 %
Řecko 71,2 % +9,5 %
Turecko 68,6 % + 6,9 %
Portugalsko 64,5 % +2,8 %
Chorvatsko 60,3 % - 1,3 %
Polsko 59,9 % -1,8 %
Nizozemsko 58,4 % -3,3 %
Rakousko 58,3 % -3,4 %
Francie 57,6 % - 4,1 %
Anglie 56,4 % -5,3 %
Izrael 56,4 % -5,3 %
Wales 54,8 % -6,9 %
Finsko 54,7 % -7,0 %
Malta 53,9 % -7,8 %
Německo 41,4 % - 20,3 %
Švýcarsko 36,8 % - 24,9 %

Zdroj: Průzkum pro "2022 RE/MAX Europe Housing Trend Report“

Průzkum společnosti RE/MAX, který byl proveden mezi 16 tisíci respondenty ve 22 evropských zemích také zkoumal trendy na jednotlivých realitních trzích a zaměřil se na rozdíly v aspektech ovlivňující jejich vývoj.

Ekonomika

Navzdory rostoucím životním nákladům a předpovědím těžších časů v celé Evropě průzkum ukazuje nárůst zájmu o nákup nemovitostí. Ve srovnání s předchozím rokem letos vzrostl o více než třetinu.

Nejvíce patrný růst zájmu o koupi nemovitostí zaznamenal průzkum v Portugalsku (+40 %), Finsku (+36 %), Bulharsku (+35 %) a Rumunsku (+30 %).

Na druhou stranu vidíme země jako je Polsko (6 %), Rakousko (6 %), Německo (4 %) nebo Česká republika (-2 %), kde úmysl pořídit si nemovitost zůstal ve srovnání s předchozím rokem stejný nebo dokonce klesnul.

Lokalita

Koupě rezidenční nemovitosti v jiné zemi nebo stěhování do zahraničí je pro mnohé Evropany stále atraktivní, přičemž 25 % respondentů aktivně uvažuje o koupi nemovitosti v zahraničí. Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi jsou však značné, v České republice by 78 % respondentů nezvolilo stěhování do jiné země, zatímco na Maltě o přestěhování do zahraničí usiluje 55 % dotazovaných.

Investice

Jedním z dalších témat byla otázka, v jakých zahraničních zemích respondenti uvažují o koupi nemovitosti. Na prvním místě v Evropě je Španělsko a těsně za ním Anglie, Německo a Itálie. Česko se společně s Maďarskem umístilo na spodních příčkách zájmu zahraničních investorů.

Domácnosti

Průzkum se také dotazoval, s kým by respondenti nejraději žili ve společné domácnosti. Výsledky ukazují, že jen velmi málo dotazovaných uvažuje o bydlení ve dvougeneračním soužití. V průměru se jedná jen o 4 % odpovědí. Výsledky se ovšem v jednotlivých zemích značně liší. Například v Maďarsku, Rumunsku a Polsku uvažuje o bydlení ve vícegenerační domácnosti až 5 krát více respondentů než například ve Finsku.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavebnictví v číslech

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Veřejné stavební zakázky dosáhly loni stejné hodnoty jako v roce 2021

Hodnota veřejných stavebních zakázek byla loni prakticky stejná jako v roce 2021. Veřejní investoři zadali v roce 2022 stavebním firmám práci v hodnotě 235,3 miliardy korun, což je meziroční pokles o 0,2 procenta, přičemž u zakázek na pozemní stavby vzrostla o 2,1 procenta a u inženýrských staveb o procento klesla.…

Praha, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Průměrná prodejní cena nových bytů v Praze vzrostla

Průměrná prodejní cena nových bytů v Praze ve třetím čtvrtletí vzrostla na 147.884 korun za metr čtvereční. Meziročně jde o nárůst o 17 procent, mezičtvrtletně o 1,4 procenta, vyplývá z dnes zveřejněné analýzy developerských společností Skanska Residential, Trigema a Central Group. Analýza uvádí, že v metropoli se ve…

REKLAMA
REKLAMA