REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Mírný růst stavebnictví podle analytiků neznamená pozitivní trend

Jednoprocentní meziroční růst stavebnictví za říjen neznamená pozitivní trend. Stavebnictví je v posledních měsících rozkolísané a ochlazení poptávky v oboru se teprve naplno projeví. Vyplývá to z vyjádření analytiků.
Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, lkercelik
Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, lkercelik

Stavební výroba v Česku v říjnu meziročně reálně vzrostla o jedno procento a meziměsíčně byla vyšší o 1,8 procenta. Pozemní stavitelství meziročně stouplo o 1,2 procenta. Produkce inženýrského stavitelství podle Českého statistického úřadu vzrostla o 0,4 procenta.

"Stále platí, že z těchto výsledků opět žádný závěr neplyne. Situaci je potřeba sledovat dlouhodobě. Výkyvy, ať už nahoru nebo dolů, vidíme, ale nejde o nic dramatického. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet do konce roku," uvedl dnes pro ČTK Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Dodal, že vzhledem k růstu cen je obdivuhodné, že se stavebnictví pořád drží.

Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek uvedl, že poslední měsíce jsou ve stavebnictví tak rozkolísané, že o nějakém pozitivním trendu nemůže být "snad ani řeč." Šanci má podle jeho slov stavebnictví zejména ve veřejném sektoru, který by mohl začít více využívat evropské zdroje z fondů obnovy. "V privátní sféře se pozornost bude zaměřovat na rekonstrukce orientované na snižování energetické náročnosti budov. Úlevu by stavebnictví mohlo přinést i zlevnění některých stavebních materiálů v důsledku slabé poptávky i cenově výhodnějších surovin," řekl Dufek.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že v součtu posledních pěti měsíců výkony stavebních firem za loňským rokem mírně zaostávají. Řekl, že se až dosud zdálo, že větší brzdou pro stavebnictví je inženýrská činnost, za říjen se ale dynamiky pozemní a inženýrské činnosti téměř srovnaly. Důvodem je podle něj patrně váhání investorů se zahajováním nových projektů bytové výstavby v situaci, kdy stoupá počet neprodaných bytových jednotek.

Na stavebnictví letos dolehla řada negativních vlivů, jako jsou rostoucí ceny materiálů, váznoucí dodávky některých surovin i dopady války na Ukrajině včetně růstu cen energií. Bytovou výstavbu zase brzdí vysoké úrokové sazby, které výrazně omezily zájem o hypotéky.

"I přes všechny tyto negativní vlivy letos stavebnictví prokázalo svou sílu. A i díky setrvačnosti typické pro stavební trh se odhaduje jeho mírný růst v řádech jednotek procent proti silnému roku 2021," míní Peter Markovič, generální ředitel Xella (výrobce Ytongu) pro ČR a Slovensko. Největší překážkou podle jeho slov zůstává financování staveb a s tím spojené odkládání začátku výstavby. Investoři s nadějí vyhlíží stabilizaci situace a snížení úrokových sazeb bank, řekl.

Markovič odhaduje, že v roce 2023 nečeká stavebnictví žádný dramatický propad, ale zřejmě jen mírné ochlazení v jednotkách procent. Prodeje a výstavba nových bytů a domů podle jeho slov zpomalí a významnější roli budou hrát rekonstrukce zastaralého bytového fondu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.