REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Podceňovaná montáž sněhových zábran

Investoři, kteří řeší projekt střechy, často opomíjí důležitost sněhových zábran. Přitom se jedná o minimální úsporu na jednoznačně nesprávném místě. Investice do montáže nejnutnější ochrany před padajícím sněhem, například kolem vstupů do domu, se pohybuje v řádech několika tisíc korun a lze ji zvládnout po poradě s projektantem svépomocí.
Podceňovaná montáž sněhových zábran

Mezi základní ochranu domu před sněhem patří sněhové zábrany a rozrážeče. Sněhové zábrany chrání okolí domu před pádem sněhu a ledu. „Sesuv sněhu ze střechy velmi často odnesou především dílčí prvky jako například okapy, pokud nejsou při montáži takzvaně podvěšené,“ vysvětluje Jan Hála z divize střechy Ruukki.

Sněhové zábrany Češi instalují často až následující zimní sezónu po prvních problémech se sněhem.

Sněhové zábrany by měly být součástí projektové dokumentace stavebníka. Navíc jsou majitelé nemovitostí podle obecních vyhlášek i zákonů povinni zabránit vzniku škody na majetku nebo zdraví v souvislosti s padajícím sněhem ze střechy. I tak Češi často s těmito bezpečnostními prvky nepočítají a instalují je až dodatečně po prvních problémech se sněhem. Neobvyklá pak není ani instalace sněhových zábran svépomocí bez předchozí odborné konzultace.

Jak instalovat sněhové zábrany

Následující návod poradí, jak na montáž sněhových zábran a rozrážečů na plechových ale i jiných střechách. Samotná montáž je snadná a zvládnete ji svépomocí za předpokladu, že dodržíte všechny zásady bezpečného pohybu ve výškách. Ale pozor, neopomeňte konzultaci s odborníkem, protože: „Špatně dimenzované sněhové zábrany a jejich nedostatečný počet mohou vést k riziku vytržení kotvících bodů a poškození střechy a krovu. Navíc nedostatečná ochrana před sněhem ohrožuje samotné obyvatele domu,“ doplňuje k problematice sněhových zábran Jan Hála.

Montáž sněhových rozrážečů

Sněhové rozrážeče patří mezi základní ochranu střechy před sněhem. Slouží k rozdělení sněhové vrstvy na střeše nebo před prostupy střešní krytinou jakými jsou například komíny, střešní okna a podobně.

  1. Připravíme si rozrážeč, vrut do dřeva o minimální velikosti 6 × 50 mm a těsnící podložku.
  2. Rozrážeče mají zpravidla jeden kotvící bod a montují se u tašek s vlnitým profilem vždy do údolí krytiny.
  3. Rozrážeč kotvíme do latě. Mezi rozrážeč a krytinu ještě vkládáme těsnící podložku, jak vidíte na obrázku níže.

Rozrážeč montujeme do latě v údolí krytiny a s těsnící podložkou.

Montáž sněhových zábran

Důležité je zajistit optimální počet a velikost sněhových zábran podle průměrného množství sněhových srážek, délky po spádu a sklonu a velikosti střechy. Sněhové zábrany doporučujeme konzultovat s odborníkem.

Rozlišujeme dva základní typy sněhových zábran. Jednou z variant jsou plechové sněhové zábrany, které tvoří profilovaný plech a výztuhy ve tvaru L. Plechové sněhové zábrany vytvářejí „stříšky“ podél obvodu střechy.

Častější a estetičtější variantou sněhových zábran jsou trubkové zábrany, které jsou tvořeny nosníky, dvěma několikametrovými trubkami a kotvícím materiálem. Následující postup popisuje montáž trubkové sněhové zábrany o délce tři metry na krytinu s vlnitým profilem.

1. K montáži trubkové sněhové zábrany si připravíme čtyři nosníky, dvě třímetrové trubky a 8 kotvících šroubů (6 x 70 mm) s těsnícími podložkami.

2. Každý nosník kotvíme dvěma šrouby a instalujeme přibližně ve vzdálenosti 80 cm od sebe v jedné rovině. Každý z nosníků připevníme kolmo dvěma šrouby s podložkou do údolí krytiny a hlavně na latě.

Před kotvením nosníku je třeba vložit mezi krytinu a nosník těsnící podložku.

3. Poslední snadný krok spočívá v zasunutí tyčí a jejich zajištění pomocí krátkých šroubů do tyčí. Každou trubku stačí prošroubovat jedním šroubem zprava i zleva u obou krajních nosníků.

Po ukotvení nosníků stačí prostrčit trubky a po stranách je zajistit malými šrouby.

U tradičních falcovaných krytin, je montáž ještě jednodušší, protože zábrany nemusíte vrtat přímo do krytiny. Trubkové sněhové zábrany se v tomto případě instalují přímo na falc krytiny s pomocí svorkových podpor, jak vidíte na obrázku níže. Falcované krytiny se speciálními povrchovými úpravami jsou oblíbené hlavně na horách.

Snadné kotvení sněhových zábran na krytině Ruukki Classic s pomocí svorkových podpor.

K menšímu zatížení střechy a krovu sněhem přispěje také volba kvalitní lehké ocelové krytiny a odpovídající povrchové úpravy. Sníh se z takové krytiny mnohem snáze sveze, než je tomu například u klasických betonových nebo pálených tašek.

V popředí krytina Ruukki se speciálními povrchovými úpravami bez sněhu a v pozadí sníh na běžné plechové střeše.

Nejčastější chyby při montáži sněhových zábran

  • instalace zábran svépomocí bez předešlé konzultace s projektantem
  • poddimenzování množství a velikosti sněhových zábran
  • kotvení sněhových zábran mimo latě (mimo latě a pouze do krytiny kotvíme ale spodní šroub u plechových zábran)
  • kotvení bez těsnících podložek
  • vruty do dřeva menší než rozměr 6 × 50 mm a neukotvené pod úhlem 90
  • kotvení trubkových sněhových zábran na vlnu krytiny

Ruukki CZ s.r.o.

logoPekařská 695/10a
155 00 Praha 5

telefon: +420 2 5731 1040

web: www.ruukki.com/cze

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Příprava staveb na zimu

Zdroj: Fotolia.com - Novak

Pro reklamaci stavby oslovte soudního znalce

Když se stavba nepovede a zhotovitel se nemá k odstranění vad, začnete přemýšlet co s tím. Řada majitelů si rovnou pozve novou firmu nebo chyby odstraní sama. Neuvědomuje si, že jakýkoliv zásah do stavby komplikuje nebo dokonce znemožňuje uplatňování odpovědnosti původního zhotovitele. Bude totiž obtížné odlišit, co ...

Petrova boua

Petrova bouda v Krkonoších by měla otevřít na Silvestra

Nová Petrova bouda na hřebeni Krkonoš by měla být otevřena letos na Silvestra. Stavbaři nyní pracují hlavně uvnitř. Objekty by měli předat investorovi v červenci. Novinářům to řekli zástupci společnosti Snowy Chalet, která je investorem stavby. Původní Petrovu boudu 1. srpna 2011 zničil požár. Stavba nové Petrovy ...

Těžba uhlí, ilustrační obrázek © fotolia.com, agnormark

Německo je osmým největším producentem uhlí, jedničkou je Čína

Z uhlí (černého i hnědého) se v současné době vyrábí více než 44 procent veškeré spotřebovávané elektrické energie ve světě, což z uhlí činí stále největší zdroj. Na druhém místě je zemní plyn (21,6 procenta), následují vodní elektrárny (16,4 procenta), jaderné elektrárny (10,6 procenta) a na obnovitelné zdroje ...

Zdroj: Fotolia.com - VitalyTitov

Opravy bytového domu: Zateplení suterénu, výměna elektro a kde na to vzít peníze

Rekonstruovat bytový dům neznamená pouze zateplit fasádu nebo vyměnit potrubí v instalačním jádře. Výměna společné elektroinstalace, zateplení suterénních prostor nebo optimalizace způsobu vytápění jsou neméně důležité kroky. To všechno ale stojí majitele (většinou SVJ nebo družstvo) nemalé finanční prostředky. Před ...

Databáze transparentních nátěrových systémů na modřínu evropském a sibiřském

Databáze transparentních nátěrových systémů na modřínu evropském a sibiřském

Na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU v Praze se zabývají problematikou zvýšení barevné stability a prodloužení celkové životnosti povrchové úpravy sibiřského a evropského modřínu v exteriéru při zachování jeho přírodního vzhledu. Testují běžně dostupné i nově navržené transparentní a semitransparentní nátěrové systémy. ...

REKLAMA