Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Podceňovaná montáž sněhových zábran

Investoři, kteří řeší projekt střechy, často opomíjí důležitost sněhových zábran. Přitom se jedná o minimální úsporu na jednoznačně nesprávném místě. Investice do montáže nejnutnější ochrany před padajícím sněhem, například kolem vstupů do domu, se pohybuje v řádech několika tisíc korun a lze ji zvládnout po poradě s projektantem svépomocí.
Podceňovaná montáž sněhových zábran

Mezi základní ochranu domu před sněhem patří sněhové zábrany a rozrážeče. Sněhové zábrany chrání okolí domu před pádem sněhu a ledu. „Sesuv sněhu ze střechy velmi často odnesou především dílčí prvky jako například okapy, pokud nejsou při montáži takzvaně podvěšené,“ vysvětluje Jan Hála z divize střechy Ruukki.

Sněhové zábrany Češi instalují často až následující zimní sezónu po prvních problémech se sněhem.

Sněhové zábrany by měly být součástí projektové dokumentace stavebníka. Navíc jsou majitelé nemovitostí podle obecních vyhlášek i zákonů povinni zabránit vzniku škody na majetku nebo zdraví v souvislosti s padajícím sněhem ze střechy. I tak Češi často s těmito bezpečnostními prvky nepočítají a instalují je až dodatečně po prvních problémech se sněhem. Neobvyklá pak není ani instalace sněhových zábran svépomocí bez předchozí odborné konzultace.

Jak instalovat sněhové zábrany

Následující návod poradí, jak na montáž sněhových zábran a rozrážečů na plechových ale i jiných střechách. Samotná montáž je snadná a zvládnete ji svépomocí za předpokladu, že dodržíte všechny zásady bezpečného pohybu ve výškách. Ale pozor, neopomeňte konzultaci s odborníkem, protože: „Špatně dimenzované sněhové zábrany a jejich nedostatečný počet mohou vést k riziku vytržení kotvících bodů a poškození střechy a krovu. Navíc nedostatečná ochrana před sněhem ohrožuje samotné obyvatele domu,“ doplňuje k problematice sněhových zábran Jan Hála.

Montáž sněhových rozrážečů

Sněhové rozrážeče patří mezi základní ochranu střechy před sněhem. Slouží k rozdělení sněhové vrstvy na střeše nebo před prostupy střešní krytinou jakými jsou například komíny, střešní okna a podobně.

  1. Připravíme si rozrážeč, vrut do dřeva o minimální velikosti 6 × 50 mm a těsnící podložku.
  2. Rozrážeče mají zpravidla jeden kotvící bod a montují se u tašek s vlnitým profilem vždy do údolí krytiny.
  3. Rozrážeč kotvíme do latě. Mezi rozrážeč a krytinu ještě vkládáme těsnící podložku, jak vidíte na obrázku níže.

Rozrážeč montujeme do latě v údolí krytiny a s těsnící podložkou.

Montáž sněhových zábran

Důležité je zajistit optimální počet a velikost sněhových zábran podle průměrného množství sněhových srážek, délky po spádu a sklonu a velikosti střechy. Sněhové zábrany doporučujeme konzultovat s odborníkem.

Rozlišujeme dva základní typy sněhových zábran. Jednou z variant jsou plechové sněhové zábrany, které tvoří profilovaný plech a výztuhy ve tvaru L. Plechové sněhové zábrany vytvářejí „stříšky“ podél obvodu střechy.

Častější a estetičtější variantou sněhových zábran jsou trubkové zábrany, které jsou tvořeny nosníky, dvěma několikametrovými trubkami a kotvícím materiálem. Následující postup popisuje montáž trubkové sněhové zábrany o délce tři metry na krytinu s vlnitým profilem.

1. K montáži trubkové sněhové zábrany si připravíme čtyři nosníky, dvě třímetrové trubky a 8 kotvících šroubů (6 x 70 mm) s těsnícími podložkami.

2. Každý nosník kotvíme dvěma šrouby a instalujeme přibližně ve vzdálenosti 80 cm od sebe v jedné rovině. Každý z nosníků připevníme kolmo dvěma šrouby s podložkou do údolí krytiny a hlavně na latě.

Před kotvením nosníku je třeba vložit mezi krytinu a nosník těsnící podložku.

3. Poslední snadný krok spočívá v zasunutí tyčí a jejich zajištění pomocí krátkých šroubů do tyčí. Každou trubku stačí prošroubovat jedním šroubem zprava i zleva u obou krajních nosníků.

Po ukotvení nosníků stačí prostrčit trubky a po stranách je zajistit malými šrouby.

U tradičních falcovaných krytin, je montáž ještě jednodušší, protože zábrany nemusíte vrtat přímo do krytiny. Trubkové sněhové zábrany se v tomto případě instalují přímo na falc krytiny s pomocí svorkových podpor, jak vidíte na obrázku níže. Falcované krytiny se speciálními povrchovými úpravami jsou oblíbené hlavně na horách.

Snadné kotvení sněhových zábran na krytině Ruukki Classic s pomocí svorkových podpor.

K menšímu zatížení střechy a krovu sněhem přispěje také volba kvalitní lehké ocelové krytiny a odpovídající povrchové úpravy. Sníh se z takové krytiny mnohem snáze sveze, než je tomu například u klasických betonových nebo pálených tašek.

V popředí krytina Ruukki se speciálními povrchovými úpravami bez sněhu a v pozadí sníh na běžné plechové střeše.

Nejčastější chyby při montáži sněhových zábran

  • instalace zábran svépomocí bez předešlé konzultace s projektantem
  • poddimenzování množství a velikosti sněhových zábran
  • kotvení sněhových zábran mimo latě (mimo latě a pouze do krytiny kotvíme ale spodní šroub u plechových zábran)
  • kotvení bez těsnících podložek
  • vruty do dřeva menší než rozměr 6 × 50 mm a neukotvené pod úhlem 90
  • kotvení trubkových sněhových zábran na vlnu krytiny

Ruukki CZ s.r.o.

logo
Pekařská 695/10a
155 00 Praha 5

telefon: +420 2 5731 1040

web: www.ruukki.com/cze

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Příprava staveb na zimu

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Vyúčtování energií. S reklamací má zkušenost 29 % lidí

S reklamací vyúčtování energií má zkušenost 29 procent Čechů. Nejčastějším důvodem je odečet odhadem distributora. Pozitivním signálem pro zákazníky je to, že ve více než 80 procentech těchto případů dodavatel reklamaci uznal.

Foto zdroj: ZO ČSOP Veronica

Jak se starat o pasivní dům? Zkušenosti z Bílých Karpat

Malebná vesnice na moravském úpatí Bílých Karpat, která je dávána za příklad úspor energií a ekologického stavitelství: Pasivní domy, kořenová čistírna, štěpková výtopna pro domácnosti. Jak se v obci provoz osvědčil?

Energie, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Jak uniká teplo z vašeho domu? Kladno na to má mapu

Mapa, která ukazuje míru úniků tepla z kladenských budov a technických objektů, je dokončena. Město podle ní bude plánovat opatření pro úsporu energií. Veřejnost si bude moci mapu prohlédnout na portálu města, termín ještě vedení Kladna upřesní. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí radnice Lucie Steinerová.

Zdroj: AdobeStock.com - pavlo-vakhrushev

Kdo zodpovídá za špatný stav chodníku a silnice? Kdy lze požadovat náhradu za újmu?

Vlastnictví je výsada, ale zároveň také závazek. Pojí se s ním celá řada povinností a také odpovědnost, tedy povinnost nahradit způsobenou újmu. Často se týká újmy vzniklé na komunikacích – chodnících, silnicích, stezkách a podobně. Typická situace – podél bytového domu vede chodník, chodec na něm v zimě uklouzne,…

Zdroj: AdobeStock-Mr Twister

Pozor na vzájemnou reakci kovů – čemu se vyhnout při napojování střešní krytiny

Při částečné rekonstrukci střechy nezřídka dojdeme do bodu, ve kterém je potřeba napojit nové konstrukce na ty stávající. A zde může být kámen úrazu. Udělat bezchybnou střechu v ploše není až takový problém. Největší slabinou, ve které se projeví profesní úroveň projektanta a zhotovitele, je právě detail, v tomto…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA