Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

MInisterstvo nakoupilo elektřinu a plyn pro státní nemocnice a další zařízení

Ministerstvo zdravotnictví nakoupilo elektřinu a plyn pro státní nemocnice a další přímo řízené organizace. Ty zaplatí zastropované ceny, uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Smlouvy na energie do konce letošního roku mělo podle dřívějšího vyjádření ministerstva asi 40 ministerstvem zřizovaných organizací.
Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: adobestock, photocreo-bednarek
Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: adobestock, photocreo-bednarek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pondělí v Brně na dotaz ČTK uvedl, že energie ministerstvo nakoupilo asi před 14 dny. "Máme zajištěn dostatek plynu a elektřiny pro všechna přímo řízená zdravotnická zařízení," řekl.

Cena je podle něj dokonce nižší, než byla maximálně podle doporučení ministerstva průmyslu a obchodu. "V rozpočtech nemocnic se třeba náklady na energie pohybují pod pět procent, takže zvýšení o 50 či 100 procent zvládnou," dodal Válek.

Dodávky energií jsou podle Jakoba domluveny za takzvanou spotovou cenu roku 2023 doplněnou o přičítací koeficient. "Výsledná cena tedy není dopředu známá, ale bude se odvíjet od tržních cen příslušných komodit na burze v roce 2023. Na ceny však platí zastropování cen tak, jak jej schválila vláda," uvedl.

Ministerstvo podle něj neplánuje na energie nemocnicím dál přispívat.

Nemocnice tak budou podle Jakoba platit podle nasmlouvaných cen k aktuální ceně na trhu přičítací koeficient 400 korun na megawatthodinu k plynu a k elektřině v nízkém napětí a 273 korun k elektřině ve vysokém napětí.

Původně chtělo mít ministerstvo zajištěné energie pro nemocnice do konce září. Podle dřívějšího vyjádření Válka není nemocnicím možné poslat peníze na nárůst cen energií z veřejného zdravotního pojištění. Nemocnice jsou tímto mechanismem placené za vykázanou péči, které by musely odvést víc. Nárůsty by podle Válka mohla příští rok částečně pokrýt kompenzační vyhláška.

Ministerstvu zdravotnictví do letošního roku dodávala energie firma Veolia Komodity. Částka zhruba 470 milionů korun za rok vzešla z nákupu na Českomoravské komoditní burze, ministerstvo plánovalo odebrat zhruba 270 gigawatthodin.

Ceny energií letos rostou o desítky procent, většina spotřebitelů si tak za ně v příštím roce připlatí. Velká část odběratelů bude platit vládou zastropované ceny. Vláda v říjnu stanovila cenové stropy, a to 6000 Kč za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 Kč za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, artush

Prezident Zeman podepsal daň z neočekávaných zisků a další daňové změny

Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky od příštího roku dopadne daň z mimořádných zisků. Od příštího roku se také zvýší limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty z nynějšího jednoho milionu korun na dva a spolu s tím se zvýší i limit pro využití paušální daně. Do konce příštího roku se…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Senát schválil daň z mimořádných zisků i vyšší limit pro registraci k DPH

Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky zřejmě od příštího roku dopadne daň z mimořádných zisků. V takzvaném daňovém balíčku ji schválil Senát. Spolu s tím schválil i další daňové změny. Například limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty se zvýší z jednoho milionu na dva miliony korun a…

Peníze, Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, daliu

Senátní hospodářský výbor podpořil odvody z příjmů za prodej elektřiny

Senátní hospodářský výbor hlasy všech svých přítomných členů doporučil Senátu schválit novelu energetického zákona, která zavádí povinnost výrobců elektřiny odvádět státu odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Zavádí tím horní hranici ceny elektřiny u výrobců odstupňovanou podle jejích zdrojů. Vláda plánuje, že…

Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: adobestock, photocreo-bednarek

MInisterstvo nakoupilo elektřinu a plyn pro státní nemocnice a další zařízení

Ministerstvo zdravotnictví nakoupilo elektřinu a plyn pro státní nemocnice a další přímo řízené organizace. Ty zaplatí zastropované ceny, uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Smlouvy na energie do konce letošního roku mělo podle dřívějšího vyjádření ministerstva asi 40 ministerstvem zřizovaných organizací.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Přísnější dohled nad krátkodobými pronájmy pro turisty chce i Evropská komise

Evropská komise (EK) dnes představila návrh nařízení, které má vnést větší transparentnost do sféry krátkodobých pronájmů na platformách, jako je Airbnb. Pro provozovatele těchto webů i poskytovatele ubytování by nařízení vytvořilo nové požadavky ohledně sdílení dat s úřady a v upravené formě také se statistiky. Tyto…

Plyn v EU, ilustrační obrázek, zdroj: adobestock, corund

Evropa musí jednat, aby se vyhnula nedostatku plynu

Evropa musí jednat, aby se v příštím roce vyhnula nedostatku zemního plynu, až přijde o dodávky z Ruska a kdy se předpokládá, že se zvýší poptávka po plynu z Číny. Ve své dnešní zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle ní by Evropa mohla čelit v letním období výpadku dodávek až 30 miliard metrů…

Ilustrační obrázek, bytový dům, Zdroj: Fotolia, mimacz

Průměrná cena staršího bytu v ČR znovu klesla, rostou nájmy

Průměrná cena staršího bytu v Česku zaznamenala další pokles. Ve třetím čtvrtletí se dal starší byt pořídit průměrně za 84.782 korun za metr čtvereční, mezičtvrtletně o 4,5 procenta levněji. Rostou nájmy, které stouply meziročně o 14 procent. Vyplývá to ze studie realitní skupiny European Housing Services (EHS),…