Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Polská vláda vyplatí domácnostem topícím uhlím příspěvek 3000 zlotých

Přímá finanční podpora má polským domácnostem pomoci zvládnout rostoucí náklady na vytápění.
Zdroj: Fotolia.com - patrick-j
Zdroj: Fotolia.com - patrick-j

Polská vláda domácnostem, které k vytápění používají uhlí, vyplatí jednorázový příspěvek 3000 zlotých (asi 15.440 korun). Kabinet národně-konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS) tento návrh schválil na svém zasedání.

"Cílem návrhu je podpořit velkou skupinu domácností v Polsku, včetně těch nejchudších, při pokrývání částí nákladů souvisejících s růstem cen na energetickém trhu," cituje zpravodajská televize TVN24 ministryni životního prostředí Annu Moskwovou. Lidé se o příspěvek budou moci hlásit do listopadu.

Agentura Reuters uvádí, že domácnosti a teplárny v menších městech využívaly kvalitní uhlí dovezené z Ruska. Nicméně vláda jeho import v dubnu zakázala a kvůli následnému strmému růstu cen uhlí dostalo mnoho lidí strach, že si nebude moci dovolit v zimě topit.

Uhlí se v Polsku podílí z 80 procent na výrobě elektřiny. I když se ho v této zemi vytěží nejvíce v Evropské unii, před vyhlášením embarga se dovezlo loni z Ruska do Polska osm milionů tun a nyní zemi asi 11 milionů tun chybí kvůli útlumu domácí produkce.

Polský prezident Andrzej Duda nedávno podepsal zákon, podle kterého si lidé budou moci nakoupit tři tuny uhlí za garantovanou cenu a prodejci dostanou kompenzaci ušlého zisku. Nicméně program není úspěšný, protože prodejci se na něm nechtějí podílet. Kompenzace jsou totiž vzhledem k růstu cen uhlí příliš nízké. "Vládní garance neodpovídají realitě na trhu," zhodnotil situaci portál onet.pl.

Vládní návrh musí ještě schválit obě komory polského parlamentu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, fotofabrika

Trutnov bude kupovat byty pro mladé rodiny. Hledá je na volném trhu

Třicetitisícový Trutnov hodlá na volném trhu kupovat byty a rozšířit o ně svůj bytový fond. Radnice by chtěla byty především nabídnout k nájmu mladým rodinám a motivovat je k tomu, aby ve městě zůstaly. Aktuálně má město zájem o koupi dvou bytů o velikosti dvou až tří pokojů. Radnice předpokládá, že by na koupi bytů…

Jiří Sedláček, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

České firmy by mohly mít na výstavbě Dukovan zakázky až za 240 mld. Kč

České firmy by mohly na výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech získat zakázky až za 240 miliard korun. V Plzni to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). S jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem navštívil podniky Doosan Škoda Power a Škodu JS, jež mají být významnými subdodavateli korejské společnosti…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, Sebastian Duda

Svaz obcí žádá opravu zásadních chyb v systému stavebního řízení do 20. srpna

Svaz měst a obcí (SMO) chce po ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) opravit některé zásadní nedodělky v systémech digitalizace stavebního řízení do 20. srpna. Tehdy se mají zástupci svazu na MMR setkat s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) současně se Sdružením tajemníků městských a obecních úřadů.…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

REKLAMA