Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak vybrat lustr do kuchyně nebo obýváku

Nové bydlení už není pouhým snem, proměnilo se ve skutečnost a vás teď čeká nová výzva. Jednotlivé místnosti máte zařídit tak, abyste se v nich vy, vaši nejbližší i případní hosté cítili příjemně. Víte, že na to má velký vliv i osvětlení?

Lustr do obývacího pokoje Zdroj: Světla24.czLustr do obývacího pokoje Zdroj: Světla24.cz

Bez světel se v žádné místnosti neobejdete

Osvětlení hraje v každé místnosti prim. Kdo by taky chtěl vařit v kuchyni bez světla nebo sedět v obývacím pokoji, kde je tma? Světlo zahřeje na těle i duši, zpříjemní atmosféru a samozřejmě místnost i osvítí.

Lustr není jen zdroj světla

Když přijde na výběr světel, asi první vás napadne lustr do obýváku, kuchyně a možná i ložnice. Chcete totiž místnost dostatečně osvítit. Víte ale, že lustr není jen obyčejný zdroj světla? Dodává interiéru styl a taky ho dokáže ozdobit. Tedy pokud ho dobře vyberete. Jak na to?

Tip číslo jedna: Velikost lustru musí odpovídat velikosti místnosti

Jedním z hlavních parametrů, které nesmíte při výběru lustru opomenout, je jeho velikost. Tu volte podle velikosti místnosti tak, že:

  • Sečtete výšku a šířku místnosti v metrech.
  • Ze součtu vypočítejte 80 %.
  • Výsledné číslo převeďte na centimetry a vydělte ho 10.
  • Výsledek je doporučená velikost lustru.

Tip číslo dva: Pozor na výšku stropu

Dobře si promyslete, zda máte dostatečně vysoký strop na zavěšení lustru. Při klasické výšce stropu 2,6 m by lustr měl viset asi 40 až 55 cm pod rovinou stropu. Pokud lustr chcete instalovat nad pracovní plochu v kuchyni, pamatujte, že by spodní část svítidla měla být asi ve výšce 75 až 90 cm od desky.

Světlo nad jídelní stůl Zdroj: Světla24.cz

Tip číslo tři: Na jaký materiál vsadit?

Lustry se vyrábí z mnoha materiálů. Je jen na vás, jakému dáte přednost.

  • Černé a bílé lustry z nerezu, plastu, skla, betonu ve tvaru válce se hodí do moderních a minimalistických obýváků.
  • Do rustikálně zařízených místností dejte přednost dřevu, mosazi, sklu a keramice.
  • Do luxusních obývacích pokojů vsaďte na designové a křišťálové lustry.
  • Papírové lustry připomínají lampiony, na prvním pohled vás zaujmou. Jejich životnost ale není tak dlouhá.

Tip číslo čtyři: Styl lustru nesmí působit rušivě

Chyba, které se mnozí z nás dopouští. Vybereme si lustr podle designu, už ale tolik neřešíme, zda se do místnosti hodí, nebo ne. Jenže světlo, které působí rušivě a z místnosti doslova vyčnívá, není tou správnou volbou.

Lustr by měl korespondovat se stylem, ve kterém je celý zařízená celá místnost. Ne nadarmo se říká, že je dobré lustr vybírat buď jako první věc do místnosti, nebo naopak až tehdy, kdy už ji máte celou zařízenou.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Osvětlení

Předání ceny architekt roku 2022 Zdroj: ABF

Nominujte osobnost na cenu Architekt roku 2023

Do 21. července lze nominovat významné osobnosti do soutěže Architekt roku. Cenu získává každoročně architekt či jiný tvůrce, který se v období uplynulých pěti let svým inspirativním přístupem zasloužil o architekturu v České republice, ať už vynikající architektonickou tvorbou či podporou kvalitní architektury.

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Studie: Výměna zastaralého osvětlení může Česku ročně ušetřit 1,9 miliardy Kč

Úplný přechod na LED osvětlení v oblastech souvisejících s veřejnými rozpočty, tj. u silničního a pouličního osvětlení, ve zdravotnictví a vzdělávání by Česku pomohl dosáhnout ročních úspor na spotřebě elektřiny za 1,9 miliardy korun. Vyplývá to ze studie společnosti Signify, lídra světového trhu osvětlení, která…

Zdroj: Fotolia.com

7. ročník odborného semináře INTERIÉRY

Srdečně zveme všechny profesionály z oboru interiérů na již 7. ročník odborného semináře INTERIÉRY, který se koná ve čtvrtek 8. listopadu 2018 na VOŠ Volyně.