REKLAMA
Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Stále vyšší teplota odpadní vody vyžaduje dostatečně odolné potrubí

Realizujete kanalizační přípojku? Řešíte, jaké potrubí zvolit? Jaké parametry by mělo mít? Praxe ukazuje, že kromě tradičně sledované tlakové odolnosti a životnosti je to i teplota. Moderní domácnosti totiž díky automatickým pračkám a myčkám produkují stále teplejší odpadní vodu. V současnosti nejrozšířenější potrubí KG z PVC, jehož teplotní odolnost dosahuje maximálně 60°, tak přestává v mnoha případech vyhovovat.
Zdroj: wavin.com

I když PVC potrubí uvádí životnost až 50 let, jeho teplotní omezení jej v době automatických praček a myček částečně diskvalifikuje. Ke slovu tak stále častěji přichází potrubí z polypropylenu, které je schopno odolávat teplotám až 90°C. V porovnání se systémem z PVC má potrubí vyrobené z polypropylenu navíc vyšší mechanickou odolnost, vyšší odolnost proti abrazi a také delší životnost.

PP v létě i v zimě

Projektanti a stavitelé na systémech z PP také oceňují možnost manipulace a instalace potrubí i při velmi nízkých teplotách, což zamezí zbytečným průtahům při realizaci stavby. Mráz sice nevadí většině plastů, a tak je lze skladovat v zimě i mimo vytápěné objekty, ne s každým však lze i manipulovat. Například u potrubí z PVC je jeho odolnost proti prudkým nárazům při teplotě okolo 0 °C a pod bodem mrazu nižší. Z těchto důvodů se nedoporučuje provádět pokládku PVC potrubí při teplotách pod 5° C. Zvýšenou pozornost je potřeba dávat také při řezání a vrtání PVC při nízkých teplotách. Naproti tomu s potrubím vyrobeným z polypropylenu, jako je například systém Wavin KG 2000, je možné bez obav manipulovat i při velmi nízkých teplotách až -20 º C. Samotná pokládka tohoto potrubí za velmi nízkých teplot je omezena spíš hutnitelností obsypu, ne vlastnostmi samotného potrubí.

Důležitá těsnost

KG 2000 má v porovnání se systémy KG z PVC také vyšší těsnost. Zatímco běžné potrubí KG z PVC má těsnost 0,5 bar, tak systém KG 2000 dosáhl při testování až na hodnotu 2,5 bar. Díky tomu může být použit i v ochranných pásmech zdrojů pitné vody. KG 2000 nabízí také patentovaný těsnící systém, který je tvořen hrdlem se speciálně tvarovanou drážkou a těsnícím prvkem se třemi břity. Výsledkem je trvalá a dokonale pevná ochrana před infiltrací i únikem.

SN – kruhová tuhost

Zkratka SN neboli kruhová tuhost vyjadřuje vztah pružnostních vlastností a geometrických údajů materiálu. Čím větší je kruhová tuhost, tím tužší je trubka, díky čemuž dochází k menší příčné deformaci v případě zatížení. Proto je pro náročnější terény se silným statickým i dynamickým zatížením vhodné volit potrubí s vyšší kruhovou tuhostí. Oblíbené potrubí KG bývá vyráběno s kruhovou tuhostí SN 4 a SN 8. KG 2000 má v porovnání s běžnými systémy KG vyšší kruhovou tuhost. Díky tomu je potrubí možné použít i do míst s nižším krytím nebo do míst s vyšším dopravním zatížením.

Wavin Czechia s.r.o.

logo
Rudeč 848
277 13 Kostelec nad Labem

telefon: 596 136 295, fax: 596 136 301
e-mail: info@wavin.cz

web: www.wavinekoplastik.com/cz/, www.wavin.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Norský plyn: EU a Norsko se dohodly na zvyšování dodávek do unijních zemí

Evropská unie a Norsko se dohodly na posílení spolupráce s cílem zvýšit dodávky norského plynu do členských zemí EU. Vyplývá to ze společného prohlášení zveřejněného po dnešní schůzce místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse s norským ministrem ropy a energetiky Terjem Aaslandem. Řada evropských zemí se nyní…

Vodní elektrárna, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, Animaflora PicsStock

Vodní elektrárny Skupiny ČEZ zatím kvůli suchu problémy nemají

Vodní elektrárny Skupiny ČEZ zatím kvůli suchu problémy nemají. Všechny jsou v provozu, odstávky jsou zapříčiněny pouze dlouhodobými modernizacemi, jako třeba v případě druhého bloku elektrárny Slapy. ČEZ ale situaci sleduje, řekl to mluvčí firmy Martin Schreier. Vodní elektrárny ČEZ se na celkové výrobě z vodních…

REKLAMA
REKLAMA