Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Z koupelny až na měsíc. Podpořte český design v mezinárodní soutěži

Designová koupelna s názvem UP TO THE MOON od české architektky se probojovala do mezinárodního kola soutěže Geberit. Návrh koupelny, jejímž hlavním motivem je symbol měsíce v úplňku, se uchází o přízeň v mezinárodním hlasování. Podpořte ho! Vítězný návrh bude realizován ve švýcarském showroomu.
Zdroj: Ateliér SLIM

Redakce ESTAV.cz dostala možnost promluvit si s architektkou návrhu Ivetou Lajdovou z ateliéru SLIM.

Iveto, jak tě napadlo se zapojit do soutěže designérů i na mateřské dovolené?

Být architekt je tak trochu životní mise. Ale kde najednou vybíjet tu tvůrčí energii, když se z architektky stane máma na plný úvazek? Nejdříve to může zastat výroba hraček či zakázky menšího rozsahu pro přátele.

Když se ale objeví výzva v podobě soutěže s mezinárodním přesahem, je zřejmé, že nejde této příležitosti nevyužít, navíc když má člověk kolem sebe podporující ateliér SLIM.

Zdroj: Ateliér SLIM

Hlavní motivací pro nás byla představa realizace návrhu ve švýcarské centrále společnosti, které jsme díky vítězství v česko-slovenském regionu o krok blíže. Těšíme se na návrhy a příběhy ostatních účastníků soutěže z Dánska, Francie, Německa, Švýcarska a Velké Británie a jsme zvědaví, jak vše dopadne.

Podpořit český návrh koupelny můžete hlasováním pod tímto odkazem.

Jak vznikal koncept návrhu?

Zadáním soutěže bylo navrhnout koupelnovou kóji na 6 m2. První nápad konceptu se zrodil při nočním kojení, kdy se mi v hlavě zjevila představa vany zapuštěné do podlahy, s výhledem do přírodní scenérie. Tento prvek se tedy stal jedním z motivů návrhu a byl doplněn dalšími výraznými elementy jako podsvícené kruhové zrcadlo – symbol měsíce, oddělující stěna z průsvitného betonu či epoxidová stěrka s vyobrazením švýcarského Matterhornu.

Zdroj: Ateliér SLIM

Od noční vize k finálnímu návrhu je ale cesta dlouhá. Popíšeš nám výsledek?

Dispoziční řešení pracuje s pohodlným přístupem k umyvadlové části a s funkčním oddělením toalety od prostoru zbylé části koupelny.

Materiálové řešení je souhrou kontrastů – objevuje se zde dekor bílého a černého mramoru, dále povrchy industriálního rázu jako beton, stěrka či slzičkový plech.

Úložné prostory jsou kromě horizontální umyvadlové skříňky navrženy ještě v prostoru nad toaletou, kde jsou pohledově skryty v rámci členěného keramického obkladu.

Zdroj: Ateliér SLIM

Toto je návrh pro výstavní kóji. Jakému typu zákazníků bys ale podobnou koupelnu doporučila?

Design koupelny může být určen například mladému páru z velkoměsta, který nachází zalíbení v nadčasových produktech a uživatelské přívětivosti.

Díky za rozhovor a za redakci ESTAV.cz držíme palce v soutěži.

Ing. arch. Iveta Lajdová

Absolvovala obor Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze, a sice roku 2012. Již od prvních let studia měla možnost získávat zkušenosti v oboru, zejména díky spolupráci s několika pražskými architektonickými kancelářemi. Je spoluzakladatelkou architektonického studia SLIM, kde působí společně se svým přítelem, kolegou a nyní i manželem architektem Štěpánem Lajdou. Počátkem roku 2017 se stala členkou České komory architektů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Zařizovací předměty v koupelně

Zdroj: Hornbach

Krása mozaiky opět na výsluní. Jaká je historie mozaiky a proč ji využít u sebe doma?

Menší poskládané geometrické tvary, pro něž se vžil název mozaika, využívají lidé již více než pět tisíc let. Dochovaly se vzácné exempláře z Persie, Číny, Indie či Řecka. Původně šlo o nejrůznější úlomky kamenů osekaných do tvaru krychle, aby bylo možné je umístit blízko sebe a dosáhnout tak zajímavého vykreslení…

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

REKLAMA