REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Hypotéky v roce 2021 a hypotéky bez nemovitosti

Sazby hypoték rostou, stejně tak objemy poskytovaných úvěrů. Ceny nemovitostí rostou a volné, zvláště ty vhodné k investici, jako například byty, mizí z trhu. Jak na tuto turbulentní situaci zareagovaly poskytovatelé hypotečních úvěrů?

Standardní postup se při žádosti o hypotéku nezměnil. Základní podmínkou je pravidelný příjem. Banka posoudí výši vašeho úvěru v poměru k vašemu příjmu, tento poměr se nemá vymykat předepsaným limitům České národní banky. Podnikatelé dokládají příjem daňovým přiznáním.

K hypotéce je nutné mít vybranou nemovitost, popřípadě nemovitost, která je vhodná jako zástava za úvěr. Banka bude posuzovat výši úvěru vzhledem k ceně nemovitosti a vlastním zdrojům taktéž podle doporučení ČNB. Pokud zdroje nemáte, lze to řešit zástavou další, jiné nemovitosti. Často nějaké nemovitosti v rodině, nicméně zde je třeba být opatrný, neschopnost splácet úvěr pak může do rodiny přinést mnoho nepříjemností.

„Banky se doporučením ČNB vždy řídí, jelikož kdyby jejich doporučení nerespektovaly, musely by vysvětlovat důvody, podrobit se kontrole ze strany ČNB a to žádná banka nechce,“ vysvětluje vztah komerčních bank k ČNB v oblasti hypoték finanční poradce Nikita Rybakov.

Proč v létě 2021 vázlo vyřizování hypotečních úvěrů? Co znamená hypotéka bez nemovitosti? A jak vlastně banky vydělávají na hypotékách, když je inflace vyšší než úrok?

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Jak koupit bydlení

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, Vojtech Herout

Ceny domů a bytů v EU od roku 2010 vzrostly o 39 procent, v ČR o 100 procent

Ceny obytných nemovitostí, tedy bytů a domů, se v Evropské unii od roku 2010 do třetího čtvrtletí loni zvýšily zhruba o 39 procent. Ve své zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. V České republice růst za toto období dosahuje téměř 100 procent, v Estonsku či Maďarsku je ale ještě vyšší. Ceny nájmů rostly…

Zdroj: Fotolia.com - piotr-adamowicz

Ceny nemovitostí i úroky rostou, zpřísní se podmínky bank

Realitní kanceláře odhadují zvýšený zájem o nemovitosti před zpřísněním podmínek hypotečních úvěrů. Radí neodkládat výběr nemovitosti a sjednání hypotéky. Vyšší zájem na začátku roku může lokálně a dočasně zvýšit ceny nemovitostí. ESTAV.cz se zeptal na názory odborníků z realitních kanceláří.

Praha, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, miakov-kalinin

V Praze je 30.345 obecních bytů, téměř o dvě tisícovky méně než v roce 2019

Hlavní město společně s jednotlivými radnice vlastní dohromady 30.345 obecních bytů, což je téměř o dvě tisícovky méně než v roce 2019. Důvodem poklesu jsou pokračující privatizace a pomalé tempo výstavby obecních bytů. Většinu bytů mají svěřeny do správy městské části, nejvíc jich má Praha 10. Z celkového bytového…

REKLAMA