REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Vánoční dům na poslední chvíli: Stačí pár doplňků a správná světýlka

Vánoční svátky a oslavy nového roku jsou jedinečnou příležitostí vykouzlit v rodinném domě, na jeho terase i na zahradě vlastní osobitou scénografii. Nabízíme přehlídku zajímavých doplňků, dekorací i nových technologií, které mohou inspirovat. Nemusíte to přehánět, i s málem lze vykouzlit vánoční atmosféru rychle a jednoduše.
Zdroj: DECOLED

V případě nových technologií to může být například osobitý světelný design známý tvůrcům výstavních expozic či divadelních scén; k vánočním přípravám patří aranžování květin a větviček, včetně výběru vhodných nádob a doplňků, určitě by neměl chybět vánoční stromeček s dostatečným prostorem pro vybrané tradice a zvyklosti. Koncepce musí počítat především s dětmi, a proto je dobré, pokud tradice znají a aktivně se na nich podílejí.

Oblíbené mísení žánrů a tradic

Oslovení prodejci, kteří nám nabídli fotografie vánočních doplňků a technologií, zároveň varují před extrémy ve stylu pouťového humbuku, nabádají k volbě umírněného stylu, chválí tradici českých Vánoc, přičemž často adorují retro styl inspirovaný 70. a 80. léty minulého století, a to vždy v závislosti na dané oblasti a tamních zvycích.

Preference získává i takzvané mísení žánrů se styly Vánoc britských, francouzských či japonských. Kreativní nápady, nezvyklé kompozice a kombinace různých materiálů a stylů jsou zcela jistě výrazem stále oblíbenějšího postmoderního kosmopolitního přístupu, aniž by se upřednostňoval primát jednoho trendu a dost možná jsou i prostorem nově objevované tvořivosti ve stylu handmade home při hledání individuálního výrazu.

Vánoční interiér na poslední chvíli: Stačí pár dopňků a správná světýlka Zdroj: DECOLED

Známe to i z klasického interiérového designu. Nicméně letošní inspirací bude zcela jistě i výzdoba veřejných prostranství, kde převažují moderní kreace a zajímavé scénografie, světelné řetězy, rampouchy, záclony či blikající světelné koule. Takováto vánoční výzdoba poté zahrnuje kromě interiéru také osvětlení domu, terasy a zahrady. Výjimkou nebývá ani přenesení obrazu a zvuku na fasádu a sledování působivých scén ze zatepleného altánu nebo z terasy domu.  

Instalace v souladu se stavbou 

Pokud se rozhodnete pro složitější instalace, lze doporučit vypracování koncepčního návrhu s možností dalšího rozšiřování, neboť dobré základy a znalost stavby jako celku i potřeb zahradní flóry může výrazně ušetřit pořizovací náklady i náklady na provoz. V koncepčně pojaté vizualizaci pak lze dolaďovat barevné provedení, jednotlivé prvky a jejich případnou obměnu.

Vánoční interiér na poslední chvíli: Stačí pár dopňků a správná světýlka Zdroj: DECOLED

Podle průzkumu prodejců vánočních doplňků a dekorací si koncepční návrh vyhotovuje či nechá zhotovit pouze malé procento zákazníků. Mezi nejžádanější doplňky patří dlouhodobě světelné prvky (řetězy, rampouchy, záclony, koule, krychle ve tvaru zabaleného dárku a další osvětlené produkty). Velkou oblibu zaznamenávají světelné prvky na baterie s časovým spínačem či systémy na solární technologii. Právě ony umožňují instalaci třeba v koruně stromů, v květináčích či na pergolách a jsou základem výše zmíněné světelné scénografie domu. Módní a praktickou záležitostí jsou LED svíčky a svíce, které se dají použít prakticky všude. Při dodržení všech uvnitř psaných pravidel, je jejich požití bezpečné a jednoduché. Zvládne je takřka každý. Ze zkušeností prodejců tak lze snad zmínit pouze toto:  

„Mnoho lidí podceňuje při výzdobě vánočního stromu výběr dostatečné délky světelných řetězů. Obvykle je potřeba desetinásobný počet metrů světelného řetězu běžné výšky stromu. Samozřejmě při výzdobě širších stromů či pro bohatší výzdobu musíme přidat i více metrů. V případě venkovních systémů je třeba připomenout, že by měly mít gumový kabel s dvojitou izolací (zaručí maximální pružnost), IP44 (odolnost vůči stříkající vodě) a LED dioda by měla být důkladně utěsněna v polykarbonátové čepičce. Obecně platí, že systémy určené pro venkovní použití, mohou být vhodné i pro interiér, ale neplatí to nikdy naopak. V případě výzdoby pergol a podobných míst je možné zvolit prosté omotání nebo jednoduché konturování světelnými systémy s pomocí vázacích drátů či stahovacích plastových pásků je připevnit k okapu. K dřevěnému podbití se používají kovové háčky. Nicméně složitější či zakázkovou výzdobu je třeba vždy svěřit odborníkům,“ píše Eva Poláčková provozovatelka proslulého Vánočního dvora v Dobrovízi, který je rovněž dobrou inspirací pro výzdobu domu a zahrady.   

Vánoční interiér na poslední chvíli: Stačí pár dopňků a správná světýlka Zdroj: DECOLED

Všechno vychází z přírody

Trh s vánočním osvětlením a dekoracemi je natolik bohatý, že bychom mohli snadno podlehnout pouťovému efektu. Je třeba mít vždy na paměti, že stále platí ono obligátní „všeho s mírou“.  Podstatné je ovšem také to, že celá řada rostlin, stromů a keřů má své specifické nároky; světlo a vláha jsou pro ně velmi důležité; specifické nároky má také váš dům (rozdílné pro řadové domy, samostatné zděné stavby, dřevostavby, hrázděné domy…).

Ve všech případech je ideální vypracování koncepčního návrhu, který bude obsahovat kromě jiného i světelný plán, tedy postup obsahující správné využití světla, včetně vhodných úsporných svítidel s jednoduchou elektroinstalaci. Pak se teprve můžete zaměřit na estetiku a správné vyznění vánoční scénografie. Ve starých zástavbách či historických místech se volí citlivější teple bílé provedení jednotlivých prvků, v novějších moderních zástavbách či na výrazně prosvětlených místech by mohla být instalována vánoční výzdoba ve studené bílé. Při různobarevném provedení se doporučuje postupovat opatrně a uvážlivě.

Vánoční interiér na poslední chvíli: Stačí pár dopňků a správná světýlka Zdroj: Pexels

Jako další zajímavý prvek se její takzvané zrcadlení vody, osvětlení fontán, kašen, soch či zajímavých architektonických prvků. Voda opticky zvětšuje prostory, odráží okolí (zrcadlí), při pohybu vody vznikají další speciální efekty, které je možné spolehlivě využít do vánoční koncepce. Fontány můžete umístit do volného prostoru zahrady, zdobit budou v atriích, vnitřních dvorcích i vstupních halách. Fontánu či kašnu vnímají architekti jako stavbu nebo jako přístěnnou plastiku (nejčastěji ty s chrličem proudu vody na stěně).

Odborníci doporučují pro jejich osvětlení svítidla s přirozenou barvou jasu, tedy nikoli barevná, samotná tekoucí voda prosvětlená barevnými filtry ale může doslova „hrát barvami“. Zajímavé efekty nabídnou i plovoucí světla vytvářející atmosféru hravosti; velice pěkně vypadá, pokud na dně kašny pod vodotryskem umístíte několik světel, z nichž jedno pomalu zhasíná, zatímco druhé se rozsvěcí, a pak další a další světla ozařují vodní tříšť přes barevné filtry…

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Interiér

Foto: Alexandra Timpau

Petr Stolín architektem roku 2021

Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech – cenu Architekt roku 2021, získal liberecký architekt a pedagog Petr Stolín, jehož poetické stavby zaujmou svou střídmostí. Čestné uznání poroty obdržela historička architektury a umění Kateřina Bečková. Spolupráce architekta Aleše Buriana a města…

Zdroj:Studio Flusser

Hravá rekonstrukce bytu přinesla do Prahy kousek Itálie

Nesetřít hodnotu historického jádra bytu, ale přesto mu kompletní rekonstrukcí dodat širší rozměr obyvatelnosti a povýšit kvalitu bydlení na současný standard. To je nelehká výzva, zvlášť když vás tísní rozpočet a relativně skromná výměra bytu. Jak si s takovou pražskou rekonstrukcí poradil italský architekt?

REKLAMA