REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Stavby povinně ze dřeva! Ve Francii nebo Nizozemí zavádí nové regulativy pro udržitelné stavitelství

Stavby s využitím dřeva mají pozitivní dopad na planetu. Oxid uhličitý uložený do dřeva při růstu stromu se uloží déle do staveb. Při využití dřeva také dochází k menšímu zpracovávání neobnovitelných zdrojů jako především písek, kterého začíná být světově nedostatek. Výstavba ze dřeva je všeobecně méně prašná, proces je rychlejší, prvky mají menší hmotnost takže i náklady na dopravu a emise z ní jsou nižší. A odstraňování a likvidace dřevěných staveb je taktéž jednodušší. V Evropě některé země či města zavádí nové regulativy pro zmírnění dopadu stavebnictví na životní prostředí.
Dřevěná konstrukce, zdroj: fotolia, araska-n
Dřevěná konstrukce, zdroj: fotolia, araska-n

V Amsterdamu bude povinně víc než 20 % dřevostaveb

Celý metropolitní region Amsterdam bude od roku 2025 vyžadovat, aby nejméně 20 % veškeré nové výstavby v regionu byly dřevostavby nebo stavby z jiného biologického materiálu. Podepsání tzv. Green Deal Timber Construction pomůže městu snížit emise až o 220 tisíc tun ročně a ve výsledku docílit klimatické neutrality do roku 2050.

Aby stavba mohla být považována za dřevostavbu, musí obsahovat minimálně 80 % dřeva nebo jiných biologických materiálů (bambus, konopí apod.). Pro budovy do 10 podlaží je podmínka obsahu dřeva nebo biologických materiálů 65 % a u budov nad 10 podlaží jen 50 % biologických materiálů.

Francie bude mít veřejné budovy z poloviny ze dřeva

Už loni byl ve Francii schválen zákon o udržitelnosti, který u všech nových veřejných staveb požaduje nejméně poloviční podíl dřeva a dalších obnovitelných materiálů. Tato povinnost platí už od začátku roku 2022. Aby toho nebylo málo, město Paříž se loni zavázalo, že všechny budovy, které vystaví pro Letní olympijské hry 2024, vyšší než 8 podlaží, budou dřevostavby.

A co na to ČR?

Byl by o amsterdamskou iniciativu v ČR zájem? Chtějí Češi bydlet ve dřevě? Kolik domů ze dřeva se u nás staví? A bylo by to vůbec technicky možné?

Statistika: Ze dřeva stavíme málo, ale zájem roste

Dle údajů Českého statistického úřadu se u nás postavilo v minulém roce 410 bytových domů. Pro dosažení 20% hranice by jich muselo být 82 ze dřeva, ve skutečnosti se postavily ale jen tři takové domy (0,7 %).

Reálnější by pro české poměry byl amsterdamský požadavek na trhu rodinných domů. V minulém roce se jich postavilo 18 127 a podle holandského návrhu by jich od roku 2025 muselo být 3 625 ze dřeva. Tuzemské firmy jich přitom postavily 2 836 (15,64 %). V roce 2000 se jich postavilo přitom jen 133 (1,4 %).

Dřevostavby si nejčastěji pořizují mladší lidé s vyšším vzděláním, říká největší stavitel dřevostaveb u nás. „Dle nejnovějšího průzkumu STEM/MARK uvažuje 30 % Čechů o dřevostavbě jako o svém domově. 20% podíl u rodinných domů je tedy reálný i u nás. Složitější je ale situace u bytových domů, kde se i z důvodů přísných požárně-bezpečnostních předpisů ze dřeva příliš nestaví. Dřevostavby obecně v sobě skrývají stále ještě velký nevyužitý potenciál. My proto např. ve spolupráci s ČVUT vyvíjíme technologická řešení, která umožní maximálně využít výhod dřeva a urychlit rezidenční výstavbu dostupného bydlení. Dřevo je naše domácí obnovitelná surovina, v jejíž produkci je ČR soběstačná a bude i do budoucna. Na rozdíl např. od hořčíku a čipů z Číny,“ tvrdí David Ondra, vedoucí technického úseku RD Rýmařov.

A David Ondra dodává: „Z našich interních statistik vyplývá, že našimi klienty jsou převážně mladší lidé s vyšším vzděláním, kteří si před rozhodnutím, jaký typ domu si nakonec vyberou, dělají podrobný průzkum trhu, což dle mého znamená, že dřevostavby se začínají díky svým vlastnostem dostávat do povědomí odborné veřejnosti jako naprosto rovnocenná stavba s doposud klasickými – zděnými technologiemi staveb.“

Dřevo mezi prioritami nové vlády, dřevostavby ale limitují požární předpisy

Ze zveřejněné koaliční smlouvy vyplývá, že nová vláda podpoří “dřevo jako obnovitelný materiál ve stavebnictví minimálně u veřejných zakázek.”

České požární předpisy ale umožňují stavět dřevostavby pouze do výšky 4 podlaží, resp. 12 metrů požární výšky. Jiné evropské země přitom ukazují, že stavět ze dřeva více podlaží je běžné a bezpečné, jak ukazuje studie koordinovaná Nadací dřevo pro život pro Lesy ČR, strana 39.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Dřevostavby

Zdroj: Metropolis Arkitekter

Malá univerzální dřevostavba na ostrově umožní odpočinek i díky sauně

Rozměry skromný projekt, nenáročně vedený, s důrazem na typologii místně příslušných staveb a jejich historii. Přesto stavba, která dává odpověď na požadavky současnosti, a reaguje i na klima v ne vždy klimaticky pohostinných oblastech Stockholmského souostroví.

REKLAMA