Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Redakční návštěva: Jak se dělá větrání s rekuperací Zehnder v panelovém bytě

Systém nuceného větrání s rekuperací tepla i vlhkosti Zehnder se do bytu v panelovém domě instaloval v rámci jeho kompletní rekonstrukce. Dům je již zateplen a má vyměněná okna. Rekonstrukce bytu byla ideální příležitostí k řešení obvyklého nedostatku v kvalitě vnitřního prostředí starších bytových domů: nedostatečného přísunu čerstvého vzduchu.

V panelákovém bytě se obvykle naráží na omezený prostor pro instalaci větrací jednotky i potrubí. Úprava dispozice bytu umožnila umístění větrací jednotky v prostoru toalety za sádrokartonovou stěnu. Z důvodu úsporných rozměrů a velice tichého provozu majitel bytu zvolil větrací jednotku Zehnder ComfoAir 180 s entalpickým výměníkem. Jednotka je vybavena systémem zpětného získávání tepla z odpadního vzduchu, ale také rekuperací vzdušné vlhkosti.

Vzduch je do bytu přiváděn potrubím pod stropem z fasády domu v prostoru lodžie. Odváděn je do ventilační šachty v dispozici domu. Distribuce vzduchu probíhá přes akustické tlumiče, které plní funkci rozdělovačů. Umístěny jsou v podhledu toalety a stejně jako větrací jednotka jsou trvale přístupné pro údržbu a čištění. V podhledu toalety je z rozdělovačů vzduch veden kruhovým flexibilním potrubím. Z důvodu zachování co největší světlé výšky místností je v jednotlivých místnostech již vzduch rozváděn plochým potrubím Zehnder ComfoTube Flat 51 skrytým v podhledu. Potrubí je vedeno paprskovým způsobem, čímž je vyloučen nežádoucí akustický jev – tzv. telefonický efekt.

Napojení větrací jednotky Zehnder

Čerstvý vzduch je přiváděn do všech pokojů bytu, znečištěný vzduch je odváděn z kuchyňského koutu, koupelny a toalety. Jako vyústky byly použity talířové ventily Zehnder ComfoValve Luna, pouze v kuchyni v blízkosti dvířek kuchyňské linky byly použity nerezové ploché designové mřížky. Všechny ventily odvádějící vzduch z místností jsou vybaveny tzv. předfiltry, které zamezují zanášení větracího potrubí nečistotami.

Systém nuceného větrání umožňuje programování režimů větrání podle požadavků klienta, obsazenosti bytu a denní doby, případně dne v týdnu. Je vybaven tzv. bypassem, kdy je vzduch veden pouze přes filtry, nikoliv výměníkem, a to pro zachování tepelné pohody v letním období. Navštívený byt je ale vybaven klimatizační jednotkou. Zpětné získávání energie, v tomto případě chladu, se tak využije i při provozu klimatizace v létě, kdy je horký přiváděný vzduch ochlazen odváděným vzduchem, a tím šetří náklady na její provoz.

Snadná výměna filtrů větrací jednotky Zehnder ComfoAir 180

Při návštěvě této realizace jsme se v redakci již po několikáté přesvědčili, že větrání s rekuperací tepla patří i do bytů starších bytových domů. Nejedná se pouze o výsadu moderních energeticky úsporných staveb nebo jakýsi módní trend. Naopak systém nuceného větrání Zehnder je jednou z možností eliminace vysoké koncentrace oxidu uhličitého a dalších škodlivin v běžných interiérech, řeší diskomfort přirozeného větrání v mrazivých obdobích a zajistí účinné větrání hygienického zázemí a kuchyně.

Majitelé bytu mají nyní zajištěn trvalý přísun čerstvého vzduchu s komfortním ovládáním a se zajištěním tepelné pohody po celý rok. Realizací nás provedl Ing. Roman Šubrt ze společnosti Zehnder Group Czech Republic. Větrací systém instaloval pan Petr Pospíšil. S montáží celého systému nuceného větrání s rekuperací Zehnder se můžete podrobně seznámit ve videu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Větrání domů a bytů

Zdroj: Shutterstock.com - andriano_cz

Jak uspořit energie v domácnosti?

Úsporná opatření pomohou domácnostem snížit účty za elektřinu, plyn, teplo a teplou vodu. Přinášíme rady a tipy, jak snížit spotřebu energie v bytě nebo rodinném domě a s ní i peníze.

Ilustrační obrázek - fotovoltaika, Zdroj: fotolia, kenny

V Nové zelené úsporám 2021+ je přes 25.000 žádostí, polovina na fotovoltaiku

V programu Nová zelená úsporám 2021+ eviduje Státní fond životního prostředí (SFŽP) zhruba 25.200 žádostí. Upravený program funguje od přelomu loňského září a října, za letošní rok přijal SFŽP 20.840 žádostí. Téměř polovina všech žádostí je na stavbu fotovoltaické elektrárny. Na konferenci Solární energie a akumulace…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

HELUZ zavádí výhodné FIRST MINUTE ceny na nákup cihel, zdroj Heluz

Garantovaná sleva a cena na nákup cihel HELUZ FAMILY

Garantovaná sleva a cena na nákup cihel HELUZ FAMILY

Letní akce s chladničkami LG, foto LG Eletronics CZ

Letní akce s chladničkami LG

Letní akce s chladničkami LG

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA