REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Na kladenské burze roste poptávka po nákupu energií

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) výrazně stoupl počet zájemců o nákup energií. Nejde jen o firmy nebo organizace, které byly nucené odejít od svých dodavatelů. Zvýšila se zejména aktivita odběratelů, kteří na ČMKB běžně energie nakupují a vyčkávali, zda po letošním prudkém růstu cen nenastane nějaká výrazná změna. Přestože cenová úroveň, na kterou byli zvyklí z minulých let, neklesla, začali nyní poptávat. Na dotaz to uvedl generální sekretář ČMKB Miroslav Hájek.
Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia
Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Hlavně v posledních třech týdnech podle něj stoupá množství poptávek po nákupu energií, především na období roku 2022. "Vlivem nestability cen obou komodit je však momentálně obtížnější dosáhnout střetu s nabídkou dodavatelů energií," uvedl generální sekretář. Dodal, že cena elektrické energie i zemního plynu na burze do značné míry kopíruje vývoj cen obou komodit na evropské energetické burze EEX. "Od července 2021 došlo k nárůstu ceny za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny cca o 77 procent, u zemního plynu dokonce o 88 procent ceny za MWh oproti ceně jedné MWh zemního plynu obchodované na konci července 2021," doplnil Hájek.

V loňském roce na ČMKB zaznamenali rekordně nízké ceny plynu, ale letos 10. září překročila cena roční dodávky plynu 1000 korun za MWh, což je více než dvojnásobek loňských cen. Od té doby ceny dále stoupají. "Roční dodávka plynu na rok 2022 se v polovině září začala na burze obchodovat na úrovni 1200 korun za megawatthodinu, ale počátkem října šla ještě výš a tento týden atakovala hladinu 1700 korun za MWh," řekl Hájek.

Podle něj je obdobně dramatický cenový vývoj u ročního kontraktu na odběr elektřiny na rok 2022, který se ještě v první třetině září uzavíral za 2500 korun za megawatthodinu, koncem září prolomil hranici 3000 Kč/MWh a nyní se obchoduje roční kontrakt na rok 2022 mezi 3500 a 4100 Kč. Podstatně levnější jsou kontrakty na rok 2023, které se i teď v říjnu pohybují na 2400 až 2700 korunách za MWh.

Za tři čtvrtletí roku 2020 měli odběratelé na ČMKB nakoupeno 6,2 milionu megawatthodin elektřiny a plynu. Makléřské společnosti (dohodci) působící na ČMKB tehdy klientům dokázaly zajistit nákupy v době uzávěry ekonomiky, a tedy v době cenového propadu, který připadl druhé a třetí čtvrtletí roku 2020. Letos je situace jiná, ceny energií byly od počátku roku na vyšší úrovni než v roce 2020, a proto řada odběratelů s nákupem vyčkávala. "Do konce září byly letos na ČMKB kontrahovány čtyři TWh elektřiny a plynu, tedy zhruba dvě třetiny loňského objemu," uvedl Hájek.

Podle něj, i když letos na burze nakoupí řada nových zájemců, zatím její vedení nepředpokládá, že překročí loňské objemy (6,4 milionu MWh). Důvodem je i to, že dohodci doporučovali klientům nákup a fixaci cen nejčastěji na dvouleté období, proto má velká část odběratelů energie nakoupené z loňského roku i na rok 2022.

"Ceny na rok 2023 a 2024 jsou sice nyní výrazně nižší než kontrakty na rok 2022, ale v současné turbulentní době, kdy cenový vývoj často postrádá fundamentální základ, je velmi problematické posuzovat, co je výhodné a co výhodné není. O to důležitější je nyní práce komoditních dohodců, o jejichž rady se účastníci burzovního trhu nyní mohou opřít," dodal Hájek.

Na energetickém trhu ČMKB nakupují převážně menší podniky a dlouhodobě zhruba 600 měst a obcí, ale přibývají další zájemci, kteří mají špatné zkušenosti od dodavatelů, kteří jim vypovídají uzavřené smlouvy. Burzovní kontrakt je oproti tomu bezpečnější způsob pořízení energií. ČMKB vznikla v roce 1995, obchodování s energiemi organizuje v samostatné sekci od roku 2002.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Bytový dům, zdroj: fotolia

Ceny nemovitostí opět na vzestupu. Starší nemovitosti ke konci roku zdražovaly

Průměrná cena staršího bytu v ČR činila ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku 87 838 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně to bylo o pět procent víc a meziročně o sedm procent víc. Cena vzrostla v Česku mezičtvrtletně o osm procent také u rodinných domů, a to na průměrných 55 160 korun za metr čtvereční. O nižší…

REKLAMA