REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Blíží se topná sezóna a s ní i výkyvy vlhkosti – jak se bránit?

Podzimní počasí se vybarvuje a hřejivé teploty střídají studená rána. Topná sezóna je za dveřmi a společně s ní přichází ruku v ruce i nepříjemné výkyvy vlhkosti. Během zimních měsíců trávíme většinu času doma a právě vlhkost vzduchu může mít velký vliv na naše zdraví i celkovou pohodu. Jak se bránit výkyvům vlhkosti během topné sezóny?
Zdroj: Pexels.com - ricardo_esquivel
Zdroj: Pexels.com - ricardo_esquivel

Jaká je doporučená vlhkost vzduchu v místnosti?

Za normální a tedy ideální vlhkost vzduchu v místnosti je považována hodnota okolo 50 %. Doporučení platí pro teplotu vzduchu 21 °C – tedy běžnou pokojovou teplotu. Dojde-li k poklesu, je potřeba více vlhkosti, a když se vzduch otepluje, je žádoucí o to méně vlhkosti. Ideální hodnoty pro různé pokojové teploty vypadají následovně:

Teplota vzduchu Ideální vlhkost
18 °C 60–70 %
20 °C 45–70 %
22 °C 40–60 %

Co když je vlhkost vzduchu vysoká?

Nadměrná vlhkost v bytě s sebou přináší zvýšená zdravotní rizika. Vlhké prostředí je ideální pro vznik a následné šíření roztočů, bakterií a plísní. Právě proto je výskyt plísní během zimních měsíců daleko častější. 

Pokud jste dlouhodobě vystaveni vlhkému prostředí, mohou se u vás objevit problémy s dýcháním, alergie nebo třeba kožní problémy. Ohroženi jsou úplně všichni, nejvíce však starší osoby a malé děti

Teplota by měla být konstantní 

S příchodem topné sezony zažívá rok co rok mnoho domácností a jeden a ten samý problém – střídá se u nich teplo a zima. Během topení se vzduch příjemně ohřeje, jakmile se topit přestane, stěny rázem vychladnou a mění se i vlhkost vzduchu v místnosti. Hodně lidí netopí v noci nebo v době, kdy nejsou doma.

Jednou z možností, jak se bránit nadměrné vlhkosti, je udržovat konstantní teplotu. Jednotlivé místnosti v bytě či v domě byste neměli nechat zchladnout, zároveň je ani jednorázově nepřetopit. 

Mnoho lidí také dělá tu chybu, že v rámci úspor jeden den doma doslova přetopí, vyženou teplotu hodně vysoko a následující den, aby ušetřili, netopí vůbec. Právě kvůli tomuto přístupu dochází k výkyvům teplot a stejně tak i vlhkosti. Pro zdraví to rozhodně není ta nejlepší cesta.

Jak se bránit výkyvům vlhkosti?

Proti vlhkosti v domě či v bytě se dá bojovat po celý rok. Vhodnou prevencí je větrání. Zatímco v létě není problém mít okna dokořán klidně 24 hodin denně, v zimě se naopak doporučuje kratší a intenzivnější větrání. Okna otevřete třeba jen třikrát během dne, ale alespoň na 15 minut.  

Nejlépe uděláte, když doma vytvoříte průvan. Díky němu se do místností dostane čerstvý vzduch velmi rychle a vlhkost se vyvětrá. Nespoléhejte se na mikro ventilaci.

Někdy je dobré sáhnout po technice

Je-li vlhkost v bytě vysoká, mnohdy nestačí jen spolehnout se na pravidelné větrání. Někdy je potřeba sáhnout po profesionální technice. Řešením může být profesionální vysoušení zdiva. Dneska si můžete pořídit speciální odvlhčovače vzduchu – ty pracují tiše, jsou ve většině případů skladné a úsporné.

Děsí-li vás představa, že na jejich pořízení nemáte finance, nevěšte hlavu a rozhodně nenechávejte váš problém s vlhkostí u ledu. Snadno dostupná nebankovní půjčka pokryje náklady na pořízení potřebné techniky a pomůže vám zbavit se nadbytečné vlhkosti. 

Další rady, jak předcházet výkyvům vlhkosti

Určitě doporučujeme pravidelně kontrolovat vlhkost v bytě. Dohlížejte na ohrožená místa, kterými jsou zejména kouty a rohy místností, stěny ukryté za nábytkem i místa kolem balkonu nebo dveří vedoucích třeba na terasu. 

Nevytvářejte zbytečně další vlhkost. Máte-li tu možnost, sušte prádlo v sušičce nebo venku, pokud to počasí dovolí. Po sprchování nebo koupeli vždy místnost pořádně vyvětrejte. 

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Energie v EU - ilustrační obrázek, fotolia, Sehenswerk

Šéfové států EU budou hledat způsob, jak zkrotit ceny energií

Prezidenty a premiéry zemí Evropské unie čeká dnes v Bruselu debata o tom, jak se efektivně a podle společných pravidel vyrovnat s rychlým růstem cen energií. Na summitu, který bude zřejmě posledním pro německou kancléřku Angelu Merkelovou a možná i pro českého premiéra Andreje Babiše, se budou věnovat i covidové…

Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Na kladenské burze roste poptávka po nákupu energií

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) výrazně stoupl počet zájemců o nákup energií. Nejde jen o firmy nebo organizace, které byly nucené odejít od svých dodavatelů. Zvýšila se zejména aktivita odběratelů, kteří na ČMKB běžně energie nakupují a vyčkávali, zda po letošním prudkém růstu cen nenastane nějaká…

Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, sergbob

Největší distributor plynu v ČR poskytne firmám více času na změnu dodavatele

Společnost GasNet, největší distributor plynu v Česku, je připravena poskytnout firmám, na které se nevztahuje institut dodavatele poslední instance (DPI) po konci Bohemia Energy, čas navíc na změnu dodavatele. Předpokladem je jejich aktivní přístup k řešení situace. Jde o společnosti, jejichž roční spotřeba plynu…

Elektřina - ilustrační obrázek, gina-sanders---fotolia

Bohemia Energy: Závazkům dostojíme, nezkrachovali jsme, pouze ukončili činnost

Končící energetická skupina Bohemia Energy dostojí všem svým závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům, bankám i dodavatelům. Firma odmítá tvrzení, že zkrachovala. Společnost to sdělila v dnešním tiskovém prohlášení. Uvedla, že k utlumení činnosti a ukončení dodávek elektřiny a plynu přistoupila právě z důvodu, aby…

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA