REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Skrytý dům z dřevěných panelů je jako hobití nora. Využívá svahu, maskuje se terénem

Dům, který k vidění není. Protože se nechce nechat vidět. Dům s názvem CLT House se kryje před zraky nepovolaných, maskuje se v prostředí, kterým se obklopuje. Skrytý na první pohled v sobě spojuje přírodní a stavební prostředí a udržitelné materiály.
Foto: György Palkó

Maďarské studio Hello Wood se do širokého povědomí už dávno zapsalo nejrůznějšími veselými realizacemi. Například instalací stylizovaného vánočního stromku, vystavěného z dřevěných sáněk, anebo otevřeným zeleným pavilonem vyrobeným z dřevěných květináčů. Podobně úsměvných projektů už za sebou mají opravdu mnoho, a ve výsledku je to trochu problém. Tyhle mediálně vděčné instalace totiž stírají jejich profesní identitu.

V podstatě se dnes očekává, že když je pod nějakou realizací podepsané Hello Wood, bude to překvapivé, ponese to hlubší myšlenku a přitom to bude legrace. Jejich aktuální projekt CLT House lze v tomto kontextu chápat jako návrat ke kořenům, k původní práci. Architekti vedení Péterem Oraveczem tímto projektem – zcela vážně míněným – ukazují, co skutečně dovedou a v čem jsou vážně dobří.

Foto: György Palkó

Dům, který nejde vidět

CLT House není žádná taškařice. Je to překvapivý, propracovaný a velmi inspirativní kousek uvolněné rezidenční architektury. Leží uprostřed svěží venkovské krajiny, a je stejně tajemný jako nádherný. Stavba je pevně srostlá se zemí, využívající terénní vlny, díky níž splývá s okolní krajinou. Podoba s filmovými hobitími norami není náhodná, a celý objekt o rozloze 135 metrů čtverečních užitné plochy nikde nevyčnívá nad horizont. Jako by tu ani nebyl.

Zelená střecha, překrývající dům, je protažením hrany svahu, anonymizuje stavbu v okolním prostředí. Neznatelná je ze strany příjezdové cesty, otevřená pak na straně, kudy se do domu opírá slunce. Objekt ústí terasou k hladině rybníka. Pochozí paluba u vody přechází do dřevěných podlah, které jsou přítomné v celém interiéru.

Foto: György Palkó

CLT House v sobě nese dva samostatné obytné pokoje, propojené společným obývacím prostorem. Je tu také útulná ložnice, elegantní kuchyň s koupelnu. Odloučenou jednotkou, ovšem funkčně napojenou, je pokoj pro hosty. Může ale sloužit i jako volná místnost, bez definovaného užití. Tyto prostory dohromady propojuje letní kuchyně, zastřešená, s pecí připomínající žraločí ploutev.

Každý z obyvatel tak může nalézt dostatek klidu a soukromí ve vlastním pokoji, aniž by byl odtržený od dějů v domácnosti. Jen pár kroků ho totiž dělí od společného prostoru nebo kuchyně, kde to přirozeně pořád žije.

Foto: György Palkó

Materiál pro budoucnost

Z hlediska užitých materiálů domu vévodí křížem lepené dřevo. Dodává konstrukci náležitou pevnost a přitom zachovává výraz přírodního díla. Venkovní povrchy dřevěné fasády jsou ošetřeny metodou yakisugi, starobylou technikou opalování. Nenáročně konzervuje dřevo, dodává mu estetickou krásu a je garantem toho, že dům odolá zkoušce času i vkusu.

Architekti si dali záležet na každém detailu. Litý strukturní beton v sobě nese otisk dřeva, kopíruje vzorky trámoví. Obrovská prosklená okna a dveře se doširoka otevírají světu venku a vtahují dovnitř světlo a život. Architektura se zde setkává s přírodou, nachází se spolu v nebývalé harmonii. Dům, který není vidět, si uchovává velmi příjemnou atmosféru.

Hello Wood projektem CLT House připomíná, že i když je proslavily úsměvné instalace a designérské vtípky, kvalitní architektuře pořád rozumí.

Foto: György Palkó

Údaje o projektu

Název projektu: CLT House
Typ projektu: letní rodinný dům
Architektonické studio: Hello Wood
Lokalizace: Maďarsko
Vedoucí architekt: András Huszár, Péter Pozsár
Projektový tým: András Huszár, Dávid Ráday, Krisztián Tóth, Péter Pozsár
Vedoucí projektu: Péter Oravecz
Spolupráce: Marianna Czicze, Ádám Bedrossian
Dodavatel stavby: Csanád Karskó
Ekonomika stavby: Dávid Szabó
Návrh designu interiéru: Tamás Dévényi, Miklós Batisz
Konzultace CLT: István Murka
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2017
Užitná plocha: 111 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: BoysPlayNice

Moderní dům s vegetační střechou zapadl přirozeně do staré zástavby ve Znojmě

Moderní rodinný dům ze Znojma dal ve svém projektu rovnocenný prostor ekonomice i ekologii provozu. Není jen obyčejným domem na nábřeží, bohatším o zelenou střechu. Výsledkem promyšleného projektu je poněkud atypická stavba, která ale s jistou rafinovanou nenápadností kotví v již existující zástavbě, a maximálně…

Foto:  Stephen Tierney

Moderní rodinný dům v neolitickém stylu: Dřevo, kámen, vegetační střecha

V posledních letech začíná v evropské architektuře jednoznačně dominovat severský, skandinávský styl. Charakterizuje jej zapracování přírodních materiálů a jednoduchá čistota forem. Je snadné jej replikovat, a proto se stává velmi oblíbený. Trochu ale při tom pozapomínáme, že tu existují i jiné předvěké pra-formy,…

Foto: Edward Duarte, Lauren Moore, Nicolas Marques

Dům ve svahu? Žádný problém. Architektům stačily tři kroky

Najít v téměř v centru Los Angeles nezastavěnou parcelu je skoro zázrak, a klienti si svého štěstí byli dobře vědomi. Přeci jen, skoro 300 metrů čtverečních půdy uprostřed čtvrti Silverlake, by developeři klidně vyvažovali zlatem. Právě sem, do příkrého svahu, architekti „zasadili“ netradičně pojaté obydlí.

Téměř pasivní dům ve svahu s kompostovacím záchodem

Téměř pasivní dům ve svahu s kompostovacím záchodem

Přízemní, téměř pasivní rodinný dům vrostlý do jižního svahu nad horizontem původní zástavby vesnice uprostřed starého ovocného sadu na okraji malé vsi na Domažlicku. Ze severní strany, pod přesahem střechy je chráněný vstup do domu, za kterým následuje nevytápěná část vyčleněná z kompaktního tvaru vytápěného…

Moderní rodinný dům ve svahu využívá slunce a zachovává soukromí Foto: Larry Sestrem

Moderní rodinný dům ve svahu využívá slunce a zachovává soukromí

Svažitý pozemek, který byl levnější, než okolní stavební parcely manželé využili a nechali si architekty navrhnout rodinný dům přesně dle svých přání. Jejich bydlení ve svahu se otevírá sluníčku, jak jen může. Zásadní problém, tedy svažitost parcely proměnili architekti v přednost: z teras je luxusní výhled do okolí,…

Rodinný dům Vějíř – pasivní stavba ve svahu

Rodinný dům Vějíř – pasivní stavba ve svahu

Představa o ideálním pozemku pro rodinný dům je většinou taková, že se má jednat o rovinu. Pokud je ale svažitý a zapojíte do tvorby domu architekta, ukáže se jako velká výhoda i poměrně strmý svah, který architekt umí chytře využít. A pokud se jedná o svah jižní, bylo by hřích nepostavit zde originální pasivní dům.…