REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak si postavit rodinný dům

Jak si postavit rodinný dům

Přečtěte si příběh jednoho domu stavěného svépomocí. Stavět dům svépomocí neznamená dát dohromady celý dům sám – to ani nelze, na některé věci potřebujete instalatéry elektrikáře a další odborníky s potřebným vzděláním a vyučením. Také se nevyplatí šetřit na úkor kvality. Jak si postavit rodinný dům svépomocí?

Svépomocí nebo na klíč? S architektem nebo typový domek?

Nejprve je důležité si uvědomit výhody a nevýhody svépomocné stavby, jelikož taková stavba není pro každého. Zvážit musíte čas, zkušenosti, pomoc rodiny či známých, dostupnost speciálního nářadí a stavebního materiálu i to, jestli by nebylo výhodnější místo času na stavbě jej trávit v práci a stavbu a její dozorování přenechat firmám. Výhodou je určitě poctivost, jakou do stavby svépomocí rádi vložíte, dokonalá znalost stavby a finanční úspora.

Již k výběru pozemku je dobré pozvat si projektanta, se kterým následně budete spolupracovat na tvorbě projektu vašeho domu. Při volbě katalogového projektu se můžete připravit o využití výhod pozemku a zvýšení kvality bydlení.

Hrubá stavba rodinného domu svépomocí

V tématu si probereme stavbu zděného rodinného domu dle zkušeností svépomocného stavebníka.

Každá stavba začíná tzv. spodní stavbou: výkopové prácezáklady, izolace proti zemní vlhkosti a tepelná izolace terénu. Pokud dům zakládáme na základových pasech, musí se vybudovat do nezámrzné hloubky.

Na odizolovanou spodní stavbu se zbuduje nosné zdivo. Máme několik variant, mezi základní varianty nosného zdiva patří:

  • Cihelné bloky
  • Plynosilikátové bloky
  • Betonové tvárnice
  • Ztracené bednění vylité betonem

Součástí systému jsou i nosné překlady nad otvory – dveřní i okenní. Vždy je však důležité využívat prvky daného zdícího systému a nekombinovat je se systémy jinými. Stejně tak mají systémy zdění i řešení pro pozední věnec. Ten se lije většinou společně se stropy.

Stropní konstrukce se tvoří z různých systémů, u zděných staveb zpravidla:

  • Prefabrikovaný (skládaný strop z panelů)
  • Prefamonolitický (skládaný strop s celoplošnou betonovou zálivkou)
  • Monolitický (strop s bedněním, výztuží a litý betonem)

Samozřejmě je možné i u zděné stavby vytvořit stropy dřevěné, nicméně těm se věnujeme v tématu dřevostavby.

Co se ze dřeva tvoří zcela běžně je krov – nosná konstrukce střechy. Dokončením krovu končí fáze hrubé stavby a začíná fáze dokončovacích prací.

Dokončovací práce: Okna, instalace, podhledy

Domovní instalace se sestávají z kanalizace, vodovodu, elektroinstalace, vytápění nebo příprava na vybudování podlahového vytápění. Často se zřizuje i plynové potrubí, větrání nebo nasávání vzduchu ke krbu, někdy i rozvody centrální vysavač.

Včas je dobré objednat otvorové výplně jako jsou okna nebo dveře. Dodavatel oken nainstaluje běžně v domluveném termínu okna, dveřní křídlo se doporučuje osadit až ke konci stavby, aby se při intenzivním pohybu řemeslníků nepoškodilo. Je na domluvě, jestli si to takto necháte provést, a zdali vám dodavatel poskytne po tuto dobu provizorní dveřní křídlo, byť za drobnou úplatu.

Je nutné dbát na správný systém montáže oken, kdy bude utěsněná připojovací spára pomocí exteriérových a interiérových pásek.

Po osazení oken a všech instalací je čas přistoupit k omítkám, tou nejluxusnější variantou jsou omítky sádrové, nicméně je potřeba dát pozor na jejich nevýhodu, a to je reakce s kovem. Obdobné vlastnosti mají i anhydritové podlahy, které lze využít místo podlahy betonové, avšak jejich aplikace je jednodušší.

Mezi poslední stavební práce v interiéru patří příčky a sádrokartonové podhledy, výmalba a pokládání obkladů a dlažby.

Zateplení

V exteriéru, pokud nepoužíváme jednovrstvé zdivo, které vyhoví na součinitel tepelné prostupnosti, je nutné realizovat systém zateplení. Běžnými tepelnými izolacemi pro rodinný dům je polystyren (popř. polystyren s přídavkem grafitu, tzv. „šedý polystyren“) a minerální vata.

Při systému kontaktního zateplení je třeba dbát na správné kotvení a lepení i na souvrství a materiály tvořící vnější vrstvu – tedy fasádu domu.

Doplňkové stavby

Pro pohodlné bydlení nebo správnou funkci některých systémů domu je často potřeba zbudovat i doplňkové stavby na pozemku. Přípojky, revizní šachty, akumulační nádrž na dešťovou vodu, oplocení. Třešničkou na pomyslném dortu pak bývá terasa a pergola, na které si můžete pak dopřát u kávy pohled na hotový rodinný dům a zahradu.

Mohlo by vás zajímat

Krytina SATJAM Rapid DeLuxe přináší nový standard pro plechové střechy. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Moderní plechové krytiny posouvají úroveň zastřešení staveb

Hladké plechové střešní krytiny se stojatou drážkou jsou díky svému jednoduchému vzhledu jednou z nejoblíbenějších variant pro zastřešení. Na podobném principu staví i střešní krytiny SATJAM Rapid, které nyní rozšiřují možnosti svého provedení a tedy řešení plechových střech.

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Odzimování hrubé stavby: Zásadní je kontrola stavu materiálu a řádné vyschnutí zdiva

Jaro už přichází a zima je na odchodu. Pro stavebníky je to ten správný čas navrácení do práce na hrubých stavbách. Při takzvaném odzimování je na prvním místě kontrola objektu a nářadí, především případné poškození zabudovaných a uskladněných stavebních materiálů vodou, UV zářením nebo vandaly. Poté,…

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Chcete být ekologičtí i při stavbě domu?

Vybírejte lokální přírodní materiály, neplýtvejte energiemi a volte praktická řešení. Ekologičtější stavba domu už není jenom ta nejdražší. Investoři již nemusí volit mezi kvalitou a udržitelností.

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Cihly jako materiál budoucnosti? U stavebníků v Česku stále vedou

Volba stavebního materiálu pro nosnou konstrukci domu je základ, se kterým se potká každý stavebník. Hlavní roli při výběru sehrává mnoho faktorů – osobní preference, zkušenosti, cena, životnost i rychlost výstavby. Popularitu keramického materiálu dokládá mimořádné množství staveb po celém světě. A oblibu…

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Moderní zdění? S pořádnou cihlou máte v jednom kroku rovnou i zatepleno

Stavět dům s jednovrstvým zdivem není jenom moderní metoda zdění, ale praktický materiál, díky kterému už nebudete muset myslet na dodatečné zateplení. Pokud při výběru stavebního materiálu sáhnete po cihlách vhodných pro jednovrstvé zdění, máte totiž zatepleno již při realizaci hrubé stavby. S pořádnou…

Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl

Kvalitní stavba a Blower Door test – jeho význam pro stavebníka / uživatele stavby

Pokud chceme mít opravdu kvalitní stavbu, která splní všechny dnes požadované parametry, je potřeba začít již od kvalitního návrhu stavby. Objekt by měl mít, pokud možno, jednoduchou konstrukci, kde bude co nejméně kritických míst, která mohou mít vliv na vzduchotěsnost. Složité konstrukce většinou vyžadují…

Zdroj: Střechy Praha s.r.o.

Produktové novinky na veletrhu Střechy-Solar-Řemeslo 2024

25. ročník veletrhu STŘECHY-SOLAR-ŘEMESLO představí největší množství exponátů ve své historii. Uskuteční se 15.–17. února 2024 na výstavišti v Praze Letňanech a bude nabitý novinkami vystavujících firem. Zde přinášíme alespoň malou ochutnávku žhavých inovací napříč obory veletrhu.