Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Šikmé střechy

Šikmé střechy

Jakou skladbu šikmé střechy zvolit pro rodinný dům? Je lepší tepelná izolace nad krokvemi nebo mezi krokve?  Jaká je životnost střešní krytiny? Jakou zvolit tepelnou izolaci? Jak velkou větrací mezeru udělat? Šikmá střecha musí fungovat jako celek a nelze libovolně zaměňovat její vrstvy. Návrh střešní krytiny podléhá do kompetencí projektanta, který musí zohlednit celou řadu faktorů jako je sklon střechy, velikost střechy, návaznost na prostupující konstrukce (např. komín). Neodborným zásahem můžete způsobit nepřiměřené zatížení krovů, špatnou funkci větrací mezery, kondenzaci v konstrukci a zhoršené tepelně-izolační vlastnosti nebo dokonce napadení dřevěných prvků dřevokaznými houbami.

Rozeznáváme několik tvarových typů střech, které se někdy vzájemně kombinují:

  • Pultová (jedna střešní plocha s jednou okapní hranou)
  • Sedlová (dvě střešní plochy stýkající se v hřebeni se dvěma okapními hranami)
  • Valbová (více střešních rovin, okapní hrana je po celém obvodu objektu)

Již tvarem a sklonem střechy můžeme ovlivnit kvalitu celé stavby a možnosti využití vnitřního prostoru. Na počátku každého projektu musí stát promyšlené rozhodnutí, volba optimální varianty pro konkrétní dům, jeho tvar a zeměpisnou polohu. Je třeba počítat s klimatickými podmínkami vlivy deště, větru, slunečního záření.

Základní třídění střech podle sklonu vnějšího povrchu střešní plochy (ČSN 73 1901)

  • šikmé střechy (sklon vnějšího povrchu 5° < α ≤  45°)
  • strmé střechy (sklon vnějšího povrchu 45° < α < 90°)

Charakteristické skladby střešních plášťů

Zvláštní pozornost musíme věnovat návrhu šikmé střechy. Každá vrstva střechy má svoji specifickou funkci (hydroizolační vrstva, pojistná hydroizolačnítepelněizolační vrstvaparozábrana). Důležité je znát nejenom vlastnosti jednotlivých materiálů, ale také způsob, jak tyto vrstvy kombinovat, kam je ve skladbě umisťovat a jak si nimi dále pracovat například v detailech.

Hlavní účel jednotlivých vrstev šikmé střechy

Projděme si hlavní funkce vrstev typické šikmé střechy směrem od exteriéru po interiér. U hlavní hydroizolační vrstvy (krytiny) je nutné dbát na povolený sklon střechy a zatížení nosných konstrukcí. Velikost větrané mezery se odvíjí od sklonu střechy a vzdálenosti hřebene a okapu. Pojistná hydroizolační vrstva je taktéž navrhována pro konkrétní sklon střechy, a podle požadovaného difuzního odporu, pozor se musí dát na přesahy, předepsané podle sklonu. Tepelně-izolační vrstvu, nejčastěji skelnou vatu ale používají se i jiné, dnes již běžně nestačí dávat pouze mezi krokve, proto se využívají i pevné izolace (např. PIR) a nadkrokevní systémy. Parozábrana by měla být umístěna co nejblíže interiéru ale tak, aby nemohla být poškozena (například montáží elektroinstalace). Nesmí být perforovaná a musí se dbát na její správné vyřešení a utěsnění ve spojích a detailech.

Detaily

Velkou pozornost věnujeme praktickým příkladům řešení detailů střešních plášťů, protože udělat střechu v ploše není až takový problém, náročnější úkol je vyřešit správně veškerá napojení a detaily. To jsou místa, která jsou nejčastěji předmětem nefunkčnosti střechy a reklamací.

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Zásady bezpečnosti při práci na střechách: Co říkají odborníci?

Práce na střechách v zimním období? Ano i ne. Podle odborníků záleží hlavně na tvaru střechy a materiálu. Z pohledu technického poradce šikmých střech Rudolfa Pruse by se neměl v zimním období investor do práce ve výškách vůbec pouštět. Naopak, Václav Jakubčík, specialista na střešní fólie…

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Střešní okna Tondach: Optimální řešení pro každé obytné podkroví

Tondach už nejsou jenom střešní tašky. Výrobce tradičních pálených střešních tašek nově nabízí i střešní okna ve dvou variantách – plastová a dřevěná. Obě varianty splňují vysoké tepelněizolační a akustické parametry. Hodí se jak pro novostavby, tak i rekonstrukce. Použití střešních oken Tondach…

Zdroj: Střechy Praha s.r.o.

Produktové novinky na veletrhu Střechy-Solar-Řemeslo 2024

25. ročník veletrhu STŘECHY-SOLAR-ŘEMESLO představí největší množství exponátů ve své historii. Uskuteční se 15.–17. února 2024 na výstavišti v Praze Letňanech a bude nabitý novinkami vystavujících firem. Zde přinášíme alespoň malou ochutnávku žhavých inovací napříč obory veletrhu.

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Vyhrajte v soutěži o pořádnou střechu Tondach od Wienerbergeru

Plánujete novou střechu pro váš dům? Máme pro vás jedinečnou příležitost, která vám může poskytnout nejen pořádnou střechu od Tondachu, ale také šanci ji vyhrát úplně zadarmo! Soutěž o pořádnou střechu ZDARMA probíhá od 15. ledna do 31. března 2024.

Inspirací pro návrh domu byly tradiční venkovské stavby. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Vesnický dům jako z jiného století

Jedno z největších českých měst, jeho menší část a jeden malý dům, postavený rukama mladé rodiny. Jejich inspirací se staly tradiční domy našich předků – jednoduché a funkční. Není to typizovaná novostavba z katalogu, ale domov, do něhož byla vložena duše od prvního kamene až po střechu.

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Naučte je se sádrokartonem: tip na dárek nejen pro zručné muže

Vánoce se blíží a vy si lámete hlavu nad perfektním dárkem pro vašeho muže, tatínka, bratra, kolegu nebo šikovnou kamarádku? Co jim darovat něco praktického? Něco, co by je naučilo novým dovednostem? Máme pro vás jedinečný tip: poukaz na kurz montáže sádrokartonu ve Škole suché výstavby.

Zdroj: Lindab střešní krytiny

Rekonstrukce střechy stoleté chalupy na Šumavě

V krásném prostředí Národního parku Šumava provedl Lindab rekonstrukci střechy staré chalupy ze začátku minulého století. Chata se nachází v nadmořské výšce 930 metrů nad mořem.

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Každá střecha je originál. Podle toho je také potřeba vybírat vhodnou difuzní fólii

Každý, kdo rekonstruuje střechu nebo staví dům, by si měl zjistit, co je zkratka DHV neboli doplňkové hydroizolační vrstvy. Do těch patří i difuzní fólie, které by se měly pokládat pod skládanou střešní krytinu, aby byla zcela odolná vůči atmosférickým srážkám. Hlavní role fólie je dvousměrná. Zabraňuje…

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Wienerberger se spolupodílel na stavbě Domova pro osoby se zdravotním postižením

Společnost Wienerberger se do projektu výstavby Domova aktivně zapojila a jako hlavní sponzor ho podpořila darem ve formě stavebních materiálů – cihel a překladů Porotherm, střešních tašek Tondach a dlažby a obrubníků Semmelrock. Celková hodnota daru je bezmála 3 miliony Kč. „ Mám velkou radost,…

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Chcete mít střechu v suchu? Investujte do dobře těsnicí difuzní fólie

Difuzní fólie je nezbytnou součástí správně fungující střechy. Její konstrukci chrání před srážkami a větrem zvenčí i před vlhkostí z interiéru. Při výběru paropropustné vrstvy se vyplatí hledat kvalitu a zaměřit se na určení třídy těsnosti doplňkové hydroizolační vrstvy. Tondach má dokonce…

Dům z jihozápadní strany. Zdroj foto MŽP

Oprav dům po babičce v praxi. Zkušenosti s novou dotací na zlepšení energetické náročnosti rodinného domu

V září byl otevřen nový dotační program Oprav dům po babičce, který se v některých požadavcích odlišuje od základního dotačního programu Nová zelená úsporám. Pojďme se na to podívat blíže. Jak by měl potenciální zájemce postupovat a co ho bude čekat, si můžeme ukázat i na konkrétním…

Zdroj: Lindab

Lindab SolarRoof 2.0 - solární střecha se stylovým vzhledem

Majitelé domů si nyní mohou na své střeše splnit svou touhu po energeticky úsporném a funkčním solárním systému v moderním a stylovém střihu. Střešní systém Lindab SolarRoof 2.0 již tradičně spojuje eleganci krytiny SRP Click ve skandinávském stylu s diskrétními solárními panely. Díky vývoji…

REKLAMA