Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Není vejce jako vejce. V Maďarsku mají hliníkové. Můžete do něj vstoupit

Areál Univerzity Jánose Neumanna ve středním Maďarsku se v brzké době rozroste o celkem šest nových budov, které budou udávat směr a poslání celého kampusu. První z nich, hlavní budova Ekonomické fakulty, již byla dokončena a od prvních okamžiků na sebe poutá pozornost. Jejím specifikem se stalo obchodní nebo přesněji „burzovní vejce“. Tento architektonický unikát navrhlo duo společností LIMA Design Ltd a Banáti + Hartvig Architects.
Zdroj: Prefa

Zbrusu nový kampus

Šestice nových budov kampusu má demonstrovat nejenom nejmodernější technologie, ale mají se především otevřít širokému okolí. Městský životní styl propojený se studijními nároky a doplněný o reálné situace v reálných firmách, působících v regionu. Vše působí kosmopolitně, přirozeně a studijní programy přizpůsobené reálným situacím zcela jistě dokážou studující generaci mnohem více motivovat a naučit, něž pouhé skriptové poučky. Kromě budovy pro výuku, knihovny, výstavního a konferenčního centra, studentských bytů, administrativní a kancelářské budovy, několika kaváren, fitness centra a veřejných prostor je plánována jako orientační bod celého kampusu věž.

Vejce v prostoru

V celé Evropě se v současné době realizují projekty s podobnou typologií, které přebírají tradiční myšlenku pulzujícího univerzitního kampusu a úzce jej propojují s místními strukturami. Málokterý z nich se ale může pochlubit objektem ve tvaru vejce, situovaném v interiéru. A vejce to není ledajaké. Je zavěšeno volně v prostoru atria za vchodem do hlavní budovy, váží přes 88 tun a jeho skořápka je sestavena z  hliníkového plechu PREFALZ. Zajímavostí je, že poměr váhy skořápky a vnitřku vejce odpovídá skutečnému váhovému poměru živočišného vejce. Základ vejce tvoří ocelová konstrukce, ve které je situována místnost nápadně připomínající jádra místností frankfurtské nebo newyorské burzy. Celé tvarosloví je tak podřízeno záměru, proč vejce vzniklo – v Kecskemétu je totiž v rámci studijního programu plánována rovněž simulace burzovních procesů.

Samotná instalace vejce nebyla nijak jednoduchá nejenom z pohledu statiky. Při výběru skořápky ocelového montovaného skeletu připadaly v úvahu 3D desky z Corianu a akrylové sklo, což ale bylo příliš nákladné vzhledem k malé ploše vejce. Jako nejvhodnější se nakonec ukázal hliníkový plech na střechu od společnosti PREFA. Nejenom, že je lehký a nezatížil už tak masivní konstrukci, ale je především tvárný. Bylo tak možné každý díl tvarovat přesně na míru podle celkového zaoblení skořápky.

Důsledné plánování

Pokládkou lehké hliníkové krytiny lehké hliníkové krytiny se ujal klempíř Tamas Ombodi se svými kolegy. Na samotnou realizaci potřebovali přes 30 dní. Plánování jim zabralo zhruba dvojnásobek času. Jak sám Ombodi s úsměvem říká: „na této střeše a fasádě současně, pokud se to vlastně střechou nebo fasádou dá nazvat, jsme více přemýšleli, než pokládali. Ale poněvadž se specializujeme na podobná netradiční díla, jsme vlastně už zvyklí, že každý díl podobné skládačky má jiný tvar, velikost i zakřivení. Jedinou opravdovou zvláštností tak bylo, že jsme pokládali netradičně shora dolů. Jelikož je vejce umístěno uvnitř objektu a nemusí být chráněno proti povětrnostním podmínkám, tak nakonec ani toto nebyl žádný problém.“

O projektu:

Země: Maďarsko
Objekt, místo: Univerzita Johana von Neumanna, Kecskemét
Typ stavby: novostavba
Architekti: Bánáti + Hartvig Architects with LIMA Design Ltd. Realizace: Této-Kovács Kft.
Typ fasády: PREFA Prefalz
Barva fasády: P.10 prefa bílá
Fotografie: Croce & WIR

PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

logo
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice

telefon: +420 234 496 501
e-mail: office.cz@prefa.com

web: cz.prefa.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Johan Dehlin

Kvalita nestárne. Dům odolává času i díky promyšleným úpravám

Mladý pár si tuto nemovitost vybral ke koupi proto, že byl osloven (ba přímo zasažen) stopami času a příběhy, které by takový dům mohl vyprávět. Tomu pak byly podřízeny další komfort zvyšující úpravy. Ve skutečnosti tu ale nebylo třeba činit velké změny. Tenhle dům je totiž vůči stáří imunní.

Foto: Alex Shoots Buildings

Místo k poučení, odpočinku i setkání se s historií v Aši

Park historie Aš představuje významný krok k obnovení urbanistické rovnováhy města a k prezentaci jeho historického dědictví. Projekt propojuje minulost a současnost, přináší edukaci a odpočinek a stává se místem, kde se město setkává s vlastní historií. Vše v esteticky…

Zdroj: Tisková zpráva MMR ČR

Program na obnovu a rozvoj Terezína a Josefova

Vláda schválila materiál MMR, který představuje další krok k obnově a rozvoji pevnostních měst Terezín a Josefov. Obsahuje hlavní teze desetiletého programu. Způsob financování záchrany akutně ohrožených objektů vláda schválila v září loňského roku. Pevnostním městům by v příštích 10 letech…

Foto: Herta Hurnaus

Minimální vila. Skvělá vídeňská práce na pětatřiceti metrech čtverečních

Ještě za časů předcházejících první republiku, a nejspíš i dlouho poté, se tomu říkalo „vídeňská práce“. Šlo o obecně zažitý termín, popisující kvality nějakého produktu nebo díla, zpravidla tedy rakouské provenience. Vykreslili jste jím něco propracovaného, elegantního, překvapivě chytrého…

REKLAMA