Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nejlevnější stavební materiál je všude kolem nás

Je to levný stavební materiál, je všude okolo nás, při stavbě domu ho hodně získáme i z vlastního pozemku. Je velmi nenáročný na zpracování, energie potřebná na zpracování je minimální, tím je velmi ekologický. O jakém materiálu mluvíme? O nepálené hlíně.

Přitom se jedná o navýsost tradiční stavební surovinu, pálené cihly nebo dokonce beton jsou proti délce užití hlíny stále ještě „juniorská kategorie“. Jistě, dnešní požadavky na kvalitu stavby plácání z hlíny (vyjma omítek) příliš neumožňují, ale pro její dostupnost bychom se k ní neměli zcela otáčet zády. Rozpaky nad „primitivním“ stavebním materiálem překonala i společnost United Earth Builders (UEB) a nyní sklízí za svůj alternativní přístup chválu.

Zcela nový způsob výstavby pro rozvojové země

Kalifornská UEB se rozhodla zareagovat na ryze moderní trend, výstavbu domů s pomocí 3D tiskáren. Tento technický přístup pak rozpracovala s využitím obyčejné hlíny, a dovedla jej do finální podoby užitného alternativního přístupu. V podání UEB se sice nejedná o pravý 3D tisk stavby, ale má s ním hodně podobného. Je tu objem a forma, která se plní a klade podle zadání. Přitom si ale celý model využití udržuje výrazný „low-tech“ standard: nepotřebujete víc než speciální pytle, plnící formu a mobilní platformu, zajišťovanou obvykle malým nakladačem.

Schopní přihazovači pak už jen průběžně sytí zásobník, a stroj poté vyrobí přibližně 120 metrů dlouhé „válce“, naplněného sypkou zeminou. Tento válec nahrazuje v tomto stavebním pojetí běžnou cihlu, a je kontinuálně kladen podle záměrů stavitele. Rychlost výstavby a dostupnost základního materiálu (včetně jeho nízké ceny, srovnatelné spíše s „odpadem“ ze skrývky svrchní vrstvy půdy) pak činí využití velmi atraktivní. Nemusí se přitom jednat jen o využití při stavbě nouzových obydlí nebo při nejrůznějších rozvojových projektech.

UEB dále popisují, že jimi dodávané vhodně stabilizované polypropylenové pytle jsou po naplnění 10x odolnější plísním a hnilobám než obyčejné dřevo. Ke konstrukci domů nepotřebujete žádný cement, stavět můžete na holé zemi stejně jako na zpevněných základech.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Alex Shoots Buildings

Místo k poučení, odpočinku i setkání se s historií v Aši

Park historie Aš představuje významný krok k obnovení urbanistické rovnováhy města a k prezentaci jeho historického dědictví. Projekt propojuje minulost a současnost, přináší edukaci a odpočinek a stává se místem, kde se město setkává s vlastní historií. Vše v esteticky…

Rekonstrukce bytu v kontextu modernistické vily

Rekonstrukce bytu v kontextu modernistické vily

Návrh nového interiéru do původní vily je současným řešením bez historizujícího přístupu, s ambicí vytvořit vztah k původnímu domu. Dialog mezi starým a novým, může probíhat na téma pravdivosti v architektuře a hledání formy stejně, jako tomu bylo kdysi u tvorby Jana Kotěry.

Zdroj: AdobeStock – Gabort

Nový stavební zákon: Co dělat, když potřebujete odstranit stavbu?

V průběhu svého života může stavba dospět do bodu, kdy bude nutné ji odstranit – třeba proto, že na pozemku překáží jinému záměru. Může ale dojít i k tomu, že stavba vznikla v rozporu s povolením nebo přímo bez něj. V takovém případě stavební úřad autoritativně zahajuje řízení…

Zdroj: AdobeStock – Brebca

Nový stavební zákon: Jak na změnu stavby nebo na změnu účelu jejího užívání?

Možná zjistíte, že chcete realizovanou stavbu změnit ještě před jejím dokončením. Stejně tak se může stát, že budete potřebovat změnit již postavenou stavbu nebo že bude třeba změnit účel jejího užívání povolený stavebním úřadem. Na všechny tyto situace nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. pamatuje.

REKLAMA