REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Spojení skla a kamene v unikátním díle "Skleněná brána"

Sklo-kamenná socha vznikala po dobu sympozia přímo na Sochařské stezce vedoucí k návrší Baldov nedaleko Domažlic z pěti tun žulových kvádrů a 3,5 tuny skla, které domažlickému Městskému kulturnímu středisku poskytla jako sponzorský dar společnost AGC Processing Teplice.

První červencový týden se v Domažlicích konal jubilejní 10. ročník Sklářského sympozia Tusta Vitrea, které připomíná sklářskou tradici na Domažlicku. A návštěvníci se letos měli opravdu na co těšit: v rámci akce totiž vzniklo unikátní dílo „Skleněná brána“ sochaře Václava Fialy.

Sklo-kamenná socha vznikala po dobu sympozia přímo na Sochařské stezce vedoucí k návrší Baldov nedaleko Domažlic z pěti tun žulových kvádrů a 3,5 tuny skla, které domažlickému Městskému kulturnímu středisku poskytla jako sponzorský dar společnost AGC Processing Teplice.

„Spojit sklo a kámen byla pro mne velice vzrušující práce, protože jsem to dosud nikdy nedělal. Když má toto dílo stát ve volném prostředí, mimo lidská obydlí, musí mít úplně jiný formát. Proto je tvořeno z tolika tun skla a žuly,"
Václav Fiala - Sochař

Na skleněnou část brány bylo použito téměř 74 m2 skla AGC - celkem se jednalo o 460 tabulek o rozměru 40 cm × 40 cm ze skel Planibel Clear (260 ks), Planibel Clearvision (150 ks), Planibel Grey (30 ks), Planibel Green (10 ks) a Planibel Bronze (10 ks).

„Jde o skleněnou bránu, která otevírá celou přírodní galerii. Pěší jí mohou procházet a zároveň si prohlédnout i stávající dřevěná a kamenná díla, která přírodní galerii tvoří a která vznikla při loňském sympoziu Tusta Sculpt,“ upřesnil Karel Jindřich, ředitel domažlického Městského kulturního střediska, které Sklářské sympozium každoročně pořádá.

„Spojit sklo a kámen byla pro mne velice vzrušující práce, protože jsem to dosud nikdy nedělal. Když má toto dílo stát ve volném prostředí, mimo lidská obydlí, musí mít úplně jiný formát. Proto je tvořeno z tolika tun skla a žuly," říká Fiala a pokračuje: „Když jde člověk směrem od zahrádkářské kolonie, prochází zešeřelým prostorem, kde tmu vytvářejí stromy a keře. Pak se mu najednou otevře nádherný rozhled. Proto jsem se sochu rozhodl umístit právě sem. Až se do ní opře slunce, měla by vyvolat jakýsi emotivní zážitek, že vstupujete bránou na stezku na Baldov, kterou bude lemovat stále více soch."

Během letošního sympozia mohli lidé sledovat umění mistrů sklářů přímo na nádvoří před Chodským hradem. K vidění byla ruční výroba skla foukáním, rytí, broušení a malování skla, výroba vitráží a vinutých perlí, výroba skleněných vánočních ozdob i výroba forem. Na prostranství před hradem byla nainstalována i pravá sklářská pec.

AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

logo
Sklářská 450
416 74 Teplice, Řetenice

telefon: 417 50 11 11
e-mail: czech@eu.agc.com

web: www.agc-glass.eu/cs

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.