Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Státní zdravotní ústav zpracoval hlukové mapy

Hlavním zdrojem nadměrného hluku je silniční doprava, o něco méně vlaky a průmyslové podniky. Nadlimitní hluk z dopravy obtěžuje ve vybraných lokalitách desítky tisíc lidí. O akustický komfort bydlení se většinou žádný kupec domů a bytů nezajímá. Sladký sen o komfortním bydlení pak často střídá trpké probuzení.

"Na mapách se ukázala místa, která jsou kritická, kde hluk je silný a působí na lidské zdraví a psychiku. Cílem map je vytipovat tato kritická místa, aby v nich pomocí akčních plánů mohla být vytvořena opatření na zlepšení," řekla ČTK Zdeňka Vandasová ze SZÚ v Praze, který první hlukové mapy zpracoval v letech 2006 a 2007.

Všechny mapy by měly být hotové do konce června, pak poputují na ministerstvo zdravotnictví. Poté je dostanou krajské úřady a ministerstvo dopravy, které musejí do 12 měsíců zpracovat akční plány opatření.

  • Mezní hlukové hodnoty byly stanoveny ve dne na 70 decibelů pro silniční a železniční dopravy, 60 decibelů pro leteckou dopravu a 50 decibelů pro průmyslové provozy. V nočních hodinách jsou mezní hodnoty nižší o deset decibelů s výjimkou železniční dopravy, kde jsou nižní o pět.

Snížení hluku požaduje po členských zemích Evropská unie kvůli negativním dopadům na lidské zdraví.

Do map bude moct veřejnost nahlédnout co nejdříve.

"Není to o tom, že bychom něco tajili, musí se pořádně graficky upravit a udělat komentář, aby obyvatelé dobře chápali, co je v mapě schováno," řekla Dana Potužníková z ministerstva zdravotnictví.

Akustika v budovách

Nový pohled na akustiku přináší akustický design.

Snaží se řešit hlukovou situaci v jakékoliv fázi stavby. Zaměřuje se na dispoziční uspořádání bytových jednotek vůči sobě, polohu místností v rámci jednoho domu či bytu, řeší otázky dodatečných instalací podhledů, předstěn a jiných akustických pohltivých prvků snižujících dobu dozvuku, dále řeší také nově či dodatečně instalované technologie. Jde o to, aby byla nalezena správná souhra (rovnováha) pro funkčnost takového stavebního prvku, stavební soustavy, domu či pouze a jenom vestavěné technologie s akustickým komfortem bydlení.

O akustický komfort bydlení se většinou žádný kupec nezajímá.

„Po sladkém novém snu o komfortním bydlení, nastává trpké probuzení ve formě reality, která nás „votravuje“ každý den. Otrávení lidé jsou nevýkonní ve svém zaměstnání, mají časté neurotické problémy, deprese a nosí si své problémy na pracoviště. Pomoci jim nemůže ani cenová kompenzace. Ta neřeší jejich problém“, říká v článku pro TZB-info Ing. Marcela Bosáčková, místopředsedkyně Asociace akustiky a uvádí i typické příklady: „Vzbudilo vás po ránu spláchnutí záchodu od vašeho souseda? Schováváte si hlavu pod polštář, nemůžete-li ráno dospat, protože sousedka vstává o hodinu dřív než vy, aby se osprchovala a vyfénovala? Nedaří se Vám večer se dívat na pěkný film, protože sousedi odvedle se rozhodli, že si vlezou do své nové vířivky? Tak to jste přesně v té situaci, kdy byl při dispozičním řešení naprosto opomenut akustický design.“

Častý problém: nejmodernější audio a zanedbaná prostorová akustika

„V obývacím pokoji našich babiček se na podlaze téměř vždy nacházel tlustý koberec, před okny byly těžké závěsy a také nábytek byl většinou mohutně čalouněný. Všechny zmíněné prvky jsou velmi účinnými absorbéry na vyšších středních a vysokých kmitočtech“, říká Ing. Tomáš Hrádek ze společnosti AVETON s.r.o. a porovnáná s aktuálním trendem: „Oproti tomu je ideálem moderního interiéru stroze vybavený prostor s odrazivou podlahou, koženkovým nábytkem a s neakustickými roletami nebo žaluziemi. Takto vybavený interiér opravdu neskýtá příliš vhodné akustické prostředí pro život.“

„Žijeme v době, kdy spotřební elektronika zaznamenává exponenciální vývoj, kdy audio a video přístroje jsou po dvou letech zastaralé a překonané. Je zajímavé, že odpovídající nové trendy prostorové akustiky se odrazily při návrzích koncertních síní, studií a řady klubů, ale domácí prostor prakticky neovlivnily. A tak dál se poslech kvalitní hudby většinou odehrává na mnohdy drahých aparaturách v prostředích, které se akusticky nezměnily od dob klikových gramofonů,“ upozorňuje na častý nesoulad moderních technologií a interiéru Hrádek.

"V dnešní době trávíme až 90% našeho času v interiéru! Zavíráme se do škol, kanceláří, nákupních center a téměř minimum svého času prožíváme ve venkovním prostředí, které je pro nás přirozené. Přitom hluková náročnost na člověka neustále roste. Například v našich základních školách je dnes běžná naměřená hodnota akustického tlaku (hluku) až 90 dB, což je srovnatelné s prostředím v halách se strojovou výrobou!!!
Ostatní prostory, kde se zdržujeme, na tom bohužel nejsou o moc lépe. Proto je zapotřebí, toto akusticky přirozené venkovní prostředí vnést dovnitř – do budov. Ideálním řešením je umístění zvukově pohltivých materiálů na největší možné plochy stropu i stěn.
Díky tomu lze dosáhnout ideálního prostředí, ve kterém se lidé budou cítit dobře."
Mgr. Jiří Strnad, Concept Developer Ecophon

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Alex Shoots Buildings

Místo k poučení, odpočinku i setkání se s historií v Aši

Park historie Aš představuje významný krok k obnovení urbanistické rovnováhy města a k prezentaci jeho historického dědictví. Projekt propojuje minulost a současnost, přináší edukaci a odpočinek a stává se místem, kde se město setkává s vlastní historií. Vše v esteticky…

Rekonstrukce bytu v kontextu modernistické vily

Rekonstrukce bytu v kontextu modernistické vily

Návrh nového interiéru do původní vily je současným řešením bez historizujícího přístupu, s ambicí vytvořit vztah k původnímu domu. Dialog mezi starým a novým, může probíhat na téma pravdivosti v architektuře a hledání formy stejně, jako tomu bylo kdysi u tvorby Jana Kotěry.

Zdroj: AdobeStock – Gabort

Nový stavební zákon: Co dělat, když potřebujete odstranit stavbu?

V průběhu svého života může stavba dospět do bodu, kdy bude nutné ji odstranit – třeba proto, že na pozemku překáží jinému záměru. Může ale dojít i k tomu, že stavba vznikla v rozporu s povolením nebo přímo bez něj. V takovém případě stavební úřad autoritativně zahajuje řízení…

Zdroj: AdobeStock – Brebca

Nový stavební zákon: Jak na změnu stavby nebo na změnu účelu jejího užívání?

Možná zjistíte, že chcete realizovanou stavbu změnit ještě před jejím dokončením. Stejně tak se může stát, že budete potřebovat změnit již postavenou stavbu nebo že bude třeba změnit účel jejího užívání povolený stavebním úřadem. Na všechny tyto situace nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. pamatuje.

REKLAMA