REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Při požárech lidé nejvíce umírají doma. Víte, za jak dlouho k vám přijedou hasiči?

Požáry v bytech a rodinných domech jsou častější, než si mnozí lidé vůbec uvědomují. I v případě požáru doma platí, že kdo je připraven, není zaskočen. Série článků od specialisty si vás proto dovolí upozornit na některé základní rizika v domácnostech, které mohou způsobit požár. Stejně tak poradíme několik rad, které vám pomohou požárům předcházet nebo je úspěšně zvládat, než přijedou hasiči.
Zdroj: AdobeStock - sergeytoronto
Zdroj: AdobeStock - sergeytoronto

Z dlouholetého sledování hasičů vyplývá, že nejvíce požárů vzniká v objektech, které jsou určené pro bydlení. Důvody, proč tomu tak je asi tušíme. Lidé si v těchto prostorech mohou dělat, co chtějí a nad jejich činností je minimální kontrola. Záleží pouze na jejich znalostech, uvážlivosti a připravenosti jejich objektů, aby v případě požáru byly následky co nejmenší nebo aby požár nevznikl vůbec.

Z dlouholetých poznatků víme, že pro přežití člověka po vzniku požáru a jeho úspěšné zvládnutí, je důležitých prvních pět minut. Pokud objekt není řádně připraven na vznik a následný rozvoj požáru, pak to zásadně ovlivní možnosti činnosti člověka v prvních minutách po vzniku požáru. Tzn, že u nepřipraveného (špatně užívaného a vybaveného objektu) se zvyšuje rychlost šíření požáru a jeho zplodin hoření, narůstají počty zraněných, mrtvých a jsou značné škody na majetku. Rozsahu požáru a jeho následky pak zásadně ovlivňuje činnost samotného člověka. Zde je důležité, aby měl každý sám za sebe odpovědi na tyto otázky:

  • Mohu doma detekovat vznik požáru?
  • Umím a mohu provést prvotní hasební zásah?
  • Umím ohlásit požár svému okolí?
  • Vím, za jakou dobu přijedou k mému domu hasiči?
  • Umím se chránit před účinky požáru?
  • Vím, co budu dělat při samotném zásahu hasičů?
  • Vím, jak zvládnout situaci po požáru (po odjezdu hasičů z místa zásahu)?

Zdroj: adobestock - dedmityayZdroj: adobestock - dedmityay

Je také velice důležité, aby lidé chápali vazbu jejich domu nebo bytu na vzdálenost jednotek hasičů, které mají jako první dojet na místo požáru. Právě tato doba jim určuje, jak dlouho budou muset zvládat první okamžiky požáru sami. Zde se opět můžeme vrátit k výše uvedeným pěti minutám. Lidé často netuší, že než dojede k místu požáru odborná pomoc, například v podobě profesionálních nebo dobrovolných hasičů, uběhne nějaká doba. A právě tato doba se v těch nejpřívětivějších momentem blíží k pěti minutám. Průměrně je to ale o pár minut více. Proto je opravdu zcela zásadní, jak dobře jsou obyvatelé rodinných domů a bytů na požáry připraveni. A nejedná se jen o přípravu teoretickou, ale také praktickou. A ruku na srdce, kdo z nás někdy použil přenosný hasicí přístroj nebo vnitřní hydrantový systém? Možná se shodneme na tom, že v dnešní době bude více těch, kteří něco takového spíše viděli ve videích na sociálních sítích nebo o tom slyšeli někoho jiného vyprávět.

Na závěr tohoto úvodního článku si ještě připomeňme několik statistických poznatků, které se týkají požárů rodinných domů a bytů. U požáru v domácnostech nejčastěji umírají dospělé osoby, a to muži ve věku od 45 do 54 let. Nejvíce požárů vzniká v souvislosti s užíváním komínových těles, dále v prostoru kuchyní a obytných místnostech. Nejčastějšími příčinami vzniku požárů je nedbalost a technická závada elektroinstalace.

Důležité je si také pamatovat, že každý nedostatek je v případě vzniku požáru trestán rychlým rozvojem požáru, velkými škodami, zraněním osob a v neposlední řadě také smrtí. Lidé si v této souvislosti musí uvědomit, že ve svých domácnostech nesou odpovědnost za svou bezpečnost sami.

Domácí úkol k tématu: Zjistěte si na mapě, za jakou dobu k vašemu domu dojedou nejbližší profesionální nebo dobrovolní hasiči.

V příštím článku si probereme, jak můžeme vzniklý požár doma včas detekovat, jak vypadá rozvoj požáru a kdy jej můžeme ještě zvládnout uhasit. Nenechte si ujít nic z dalšího obsahu ESTAV.cz a aktivujte si týdenní zpravodaj zdarma.

Radek Kislinger

Soudní znalec Znalecké kanceláře profesní komory požární ochrany, z.s.. Vedoucí pracovní skupiny Požární ochrana pod Bezpečnostní sekcí Hospodářské komory. Autor také pracoval 25 let u HZS ČR, kde se zejména věnoval vyšetřování příčin vzniku požárů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock – valentyn640

Hoří! Jak uhasit požár u vás doma? Haste s chladnou hlavou. Máte pět minut!

Požáry v bytech a rodinných domech jsou častější, než si mnozí lidé vůbec uvědomují. I v případě požáru doma platí, že kdo je připraven, není zaskočen. Na efektivní laický zásah na zvládnutí vznikajícího požáru nemáte často více než pět minut. V tomto článku si přiblížíme, jak uhasit požár…

Požární dveře – kam se používají a jaké jsou na ně kladeny požadavky?

Požární dveře – kam se používají a jaké jsou na ně kladeny požadavky?

Na první pohled jsou to obyčejné dveře, podobné těm, co máte doma do pokoje. Vzhled ale není všechno. Jejich materiál a vybavení mohou zabránit ztrátám na lidských životech i na majetku. Protipožární dveře totiž se na rozdíl od klasicích liší nejen cenou ale i funkcí – slouží jako požární uzávěr proti šíření ohně a…