Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Opravy bytového domu: Zateplení suterénu, výměna elektro a kde na to vzít peníze

Rekonstruovat bytový dům neznamená pouze zateplit fasádu nebo vyměnit potrubí v instalačním jádře. Výměna společné elektroinstalace, zateplení suterénních prostor nebo optimalizace způsobu vytápění jsou neméně důležité kroky. To všechno ale stojí majitele (většinou SVJ nebo družstvo) nemalé finanční prostředky. Před zbytečnými výdaji ochrání dobře vymyšlená koncepce investic a návratnosti a podrobný realizační projekt. S financováním pak mohou pomoci dotace. Nejen o tom jsme si podívali na konferenci o rekonstrukci bytových domů.
Zdroj: Fotolia.com - VitalyTitov

Zateplení suterénních prostorů lze řešit zevnitř

Pokud se majitelé bytového domu rozhodnou rekonstruovat, často přijdou do úvah i suterénní prostory, které byly dříve prádelnou či kotelnou ale v současnosti nejsou využívané. Využití těchto prostor může být pro bytový dům dalším zdrojem příjmů. Například je lze pronajmout na pobytové nebo komerční prostory, jako ateliér, prodejnu či kancelář. Překážkou ve využití takových prostor však bývají tepelné ztráty a vlhkost. Na studených stěnách suterénních místností kondenzuje voda, vybavení trpí plísní. S tímto problémem může pomoci vnitřní zateplení Skamol. Desky tohoto systému nejen že zamezí únikům tepla do stěn, ale umí i přijímat a opět vydávat vlhkost, jak o tom mluvil pan Mgr. Michal Wolf.

Vyplatí se odpojit bytový dům od teplárny a pořídit si vlastní plynovou kotelnu?

„Pokud investor zvažuje odpojení bytového domu od centrálního zásobování teplem, vždy ho zajímá návratnost vložené investice. Když jsme s přestavbami vytápění na vlastní plynovou kotelnu začínali, pohybovaly se návratnosti v rozmezí 2 až 3 let. Nyní teplárny v reakci na odpojování bytových domů od soustav snižují ceny. I přesto se návratnost u 150kW kotelny pohybuje do sedmi let, u vyšších výkonů je to i kratší dobu,“ zmínila v rozhovoru Jana Jäschkeová a dodala pár dalších podrobností. Jak však sdělil její kolega ze společnosti TEP Jablonec Tomáš Vele, největším problémem, se kterým se potýkají při realizaci kotelen je vyřízení stavebního povolení.

Rekonstrukce a oprava elektroinstalace bytového domu

Velkým tématem při rekonstrukci bytového domu je i výměna elektroinstalace. Mnohé bytové domy jsou stavěné podle starých předpisů, rozvody jsou vedeny volně po chodbách nebo jen kryty jádrem, často jsou rozvody hliníkové. Je nutné rozlišovat, zda se v bytovém domě bude realizovat pouze oprava rozvodů či jejich rekonstrukce. Při opravě se může postupovat dle starých předpisů, nesmí být však navýšen příkon rozvodů. Pokud se již jedná o rekonstrukci, musí se celá akce řídit dle nových předpisů a všechny rozvody dnes nevyhovující je nutné nahradit a osadit dle nových především požárních požadavků. V každém případě je však nutný projekt a nelze akceptovat laické dílčí a mnohdy nebezpečné zásahy. Specifickým problémem je pak rekonstrukce elektrorozvodů obydleného bytového domu, kde je nutné postupovat na etapy, jak o tom vyprávěl Ing. Karel Dvořáček na konferenci TZB-info.

Financování oprav je nutné dobře naplánovat

Jakýkoli záměr s rekonstrukcí bytového domu nelze realizovat bez finančních prostředků a dobrého plánování. Každá akce musí mít vypracován realizační projekt s rozpočtem a podrobným výkazem výměr. Cenové nabídky firem a výběrové řízení pak stanoví cenu realizace. Zdrojů financování může být více. Vlastním zdrojem bývá fond oprav. Dalšími zdroji mohou být bankovní úvěry či státem podporované úvěry přes ministerstvo pro místní rozvoj. Po ukončení akce a doložení všech potřebných dokumentů se může část financí vrátit skrze dotační tituly.

Dotace lze využít od MMR i od MŽP

Financovat opravy bytových domů – například zateplení je finančně náročné. Stát však má zájem na snižování energetické náročnosti domů, a proto vypisuje dotační tituly na různé druhy oprav a rekonstrukcí. Stávající bytové domy v Praze mohou využít program Nová zelená úsporám, který zřizuje Ministerstvo životního prostředí. Bytové domy jinde v republice mohou čerpat z programů IROP od Ministerstva pro místní rozvoj. Jak složitá je administrativa a co je všechno potřeba doložit k získání dotace řekl Martin Kotěra ze Státního fondu životního prostředí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Alex Shoots Buildings

Místo k poučení, odpočinku i setkání se s historií v Aši

Park historie Aš představuje významný krok k obnovení urbanistické rovnováhy města a k prezentaci jeho historického dědictví. Projekt propojuje minulost a současnost, přináší edukaci a odpočinek a stává se místem, kde se město setkává s vlastní historií. Vše v esteticky…

Rekonstrukce bytu v kontextu modernistické vily

Rekonstrukce bytu v kontextu modernistické vily

Návrh nového interiéru do původní vily je současným řešením bez historizujícího přístupu, s ambicí vytvořit vztah k původnímu domu. Dialog mezi starým a novým, může probíhat na téma pravdivosti v architektuře a hledání formy stejně, jako tomu bylo kdysi u tvorby Jana Kotěry.

Zdroj: AdobeStock – Gabort

Nový stavební zákon: Co dělat, když potřebujete odstranit stavbu?

V průběhu svého života může stavba dospět do bodu, kdy bude nutné ji odstranit – třeba proto, že na pozemku překáží jinému záměru. Může ale dojít i k tomu, že stavba vznikla v rozporu s povolením nebo přímo bez něj. V takovém případě stavební úřad autoritativně zahajuje řízení…

Zdroj: AdobeStock – Brebca

Nový stavební zákon: Jak na změnu stavby nebo na změnu účelu jejího užívání?

Možná zjistíte, že chcete realizovanou stavbu změnit ještě před jejím dokončením. Stejně tak se může stát, že budete potřebovat změnit již postavenou stavbu nebo že bude třeba změnit účel jejího užívání povolený stavebním úřadem. Na všechny tyto situace nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. pamatuje.

REKLAMA