REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kontrola faktur za energie se vyplatí

Platba za energie pro domácnosti je jedním z největších výdajů, které jsme nuceni pravidelně a přesně každý měsíc platit. Díky mírným zimám v posledních letech a díky energeticky úspornějším spotřebičům nemusíme sice příliš doplácet, spíše nás příjemně překvapí přeplatek, ale přesto se rozhodně vyplatí, jednou ročně si zkontrolovat, zda bychom nemohli platit méně.
Kontrola faktur za energie se vyplatí

O odečty stavu elektroměrů a plynoměrů se stará distributor, odečtený stav se poté dostane přes Operátora trhu s energií (OTE) dodavatel, se kterým máme uzavřenou smlouvu. Odečty probíhají na přelomu roku a až do jara. Zákazník, který si vede statistiku nebo sleduje svoji spotřebu a chce mít tomu odpovídající vyúčtování, může nahlásit distributorovi stav elektroměru nebo plynoměru k 31. prosinci.

Většinou distributor odečítá stav měřidel pouze jednou ročně, máme ale možnost požádat svého dodavatele o mimořádné vyúčtování, ale to je distributorem i dodavatelem zpoplatněno, zákazníci platí obvykle několik stovek korun.

V případě, že měníme svého dodavatele nebo se stěhujeme, rovněž můžeme nahlásit stav měřidel, někdy nás na tuto možnost upozorní nový dodavatel. V případě, že to neuděláme, distributor určí stav elektroměru podle diagramu spotřeby. Takto získaný údaj sice nemusí být přesný, ale pro nás to pouze znamená, že budeme jen malou část energie platit v jiné ceně, než kdyby došlo k přesnému odečtu. Neznamená to, že budeme platit za více energie v součtu za celý rok. Skutečné spotřebované množství distributor získá při následujícím pravidelném ročním odečtu, Celková roční spotřeba je pak rovna součtu spotřeb dodavatelů dodávajících v daném roce.

© thomas-madel - fotolia.com

Vyúčtování je u nás složité, je to dáno strukturou ceny za energie. Zvláště ve složitosti vyniká vyúčtování za dodávku elektřiny. Faktura musí zohledňovat všechny změny cen v období mezi dvěma odečty. Například při odečtu v březnu 2016 musí být dvě vyúčtování státem regulovaných cen za rok 2015 a rok 2016. K tomu se musí připočíst, v případě změn cen dodavatele, vyúčtování za jednotlivá období mezi změnami cen obchodníka.  

Velmi důležitým údajem, kterého jsme si v minulosti nevšímali, je datum začátku dodávek, jež je uveden na první faktuře za energie u nového dodavatele. U většiny dodavatelů je toto datum zásadní ke stanovení délky závazku zákazníka a k určení přesného termínu, kdy jim závazek končí. Datum ukončení smlouvy je pak výročí začátku dodávek, podle toho, na jak dlouho jsme se zavázali. Právě špatný datum ukončení smlouvu byl důvodem nechtěného prodloužení smlouvy zákazníkům původního dodavatele, kteří chtěli odejít.

I když nová tarifní soustava má být prý zavedena až v roce 2019, přesto je dobré porovnat, kolik nyní platíme za odběrné místo a za jističe, zda zbytečně neplatíme příliš mnoho. Poslední dvě cenová rozhodnutí regulátora znamenala prudké zvýšení plateb za odběrné místo i za jistič i bez zavedení nové tarifní soustavy a pravděpodobně budou tyto změny v tichosti i příští roky pokračovat.

V období vyúčtování máme jedinečnou možnost si porovnat, kolik platíme a kolik bychom mohli platit změnou dodavatele. Nemusíme žádné údaje hledat, všechny údaje pro srovnání nalezneme na faktuře. Ceny energií na burze jsou nyní mimořádně nízké, v Kalkulátoru cen energií TZB – info se objevují nyní stále nové, levnější nabídky a i původní dodavatelé jsou nakloněni dohodě o lepších cenách. Dodavatelé nyní mají nové heslo „ Kdo se neozve, ten je s cenou spokojen“. Většina zákazníků má sice přeplatek, ale nyní se nabízí důvod mít přeplatek ještě vyšší.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Zdroj: Adobestock – Alexander Raths

Zákaz plynových kotlů v EU! To myslíte vážně? Víme, jak to je

Zákaz plynových kotlů v EU! Kdo nemá alternativu, ten v roce 2040 zmrzne! Nový dům jedině bez plynu kvůli EU! Katastrofa pro rodinné domy a byty! Také jste podobné titulky postřehli? Tak se opět uklidněte a přečtěte si u nás, jak to je doopravdy. Bohužel, ne všechna média mají ověřené…

Zdroj: Adobestock – Studio Harmony

Boříme mýtus: Tepelné čerpadlo nikdo nezakázal!

Po internetu se z různých směrů šíří zpráva, že budou zakázána tepelná čerpadla kvůli obsahu chladiva. Toto opatření se však dotkne jen výrobců a dovozců tepelných čerpadel, nikoliv jejich provozovatelů. Ti se zákazu provozu tepelných čerpadel obávat nemusí. Šíření této zprávy, které probíhá v moderní době především…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, veou

Ceny energií: Fixovat či nefixovat? Na rok, na měsíc? Analytik radí

Přinášíme přehled nových ceníků elektřiny a plynu v druhém květnovém týdnu. Které ceníky na trhu s energiemi doporučujeme ke sjednání. Který produkt byl po roce výhodnější, fix na rok, fix na měsíc? Ceny elektřiny a plynu na burzách v ČR mírně rostou.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA