REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

3 tipy pro zdařilou rekonstrukci domu nebo bytu

Následující rady vám cestu k vysněnému bydlení sice možná nezkrátí, ale rozhodně zjednoduší. Budou se hodit pro částečné přestavby i kompletní rekonstrukce. A mají jednoho společného jmenovatele: pečlivé plánování.
Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Následující rady vám cestu k vysněnému bydlení sice možná nezkrátí, ale rozhodně zjednoduší. Budou se hodit pro částečné přestavby i kompletní rekonstrukce. A mají jednoho společného jmenovatele: pečlivé plánování.

1. Mějte časovou a finanční rezervu

Ze všeho nejdřív si vytvořte harmonogram prací a připravte rozpočet. V obojím přitom počítejte s dostatečnou rezervou. Nečekané události a komplikace jsou totiž u rekonstrukce spíš pravidlem než výjimkou. Když se odhalí skryté problémy, stojí to většinou peníze, a každá změna plánu nebo dodavatele zase často znamená zdržení.

Rezerva vám poskytne potřebný manévrovací prostor a pomůže předejít stresu z nečekaných výdajů nebo zpoždění.

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

2. Vybírejte jen kvalitní a ověřené materiály

Pokud se na něčem nevyplatí šetřit, jsou to materiály. Levnější alternativy mohou sice vypadat lákavě, ale často se s nimi pojí komplikace nebo jednoduše nevydrží tak dlouho.

Zkuste se poradit s odborníky z praxe – ti nejlépe vědí, co funguje a na které výrobky je spoleh. Využít můžete třeba Centrum technické a obchodní podpory Saint-Gobain, kde vám zdarma poradí ohledně zateplení, fasád, suché výstavby, hydroizolace a dalších částí stavby. A navíc vám připraví kalkulaci materiálu.

Vyplatí se také vybírat tzv. systémová řešení. Jsou to ucelené skladby materiálů, pečlivě sestavené a prověřené. Nemusíte si tedy lámat hlavu, jaké jednotlivé výrobky nakoupit. V jednom „balení“ pořídíte všechno. A když přesně dodržíte montážní postup, máte jistotu, že bude systém fungovat správně po celou dobu své životnosti.

Při rekonstrukcích se takto uplatní například systémy suché výstavby od Rigipsu. Postavíte s nimi sádrokartonové příčky, vytvoříte působivé stropní podhledy nebo rychle položíte podlahu. Pro zateplení fasády, střechy i dalších částí domu zase přijdou vhod řešení od Isover.

3. Firmy a řemeslníci jedině s hodnocením

Necháte si udělat rekonstrukci na klíč? Nebo část zvládnete svépomocí a na zbytek najmete jednotlivé řemeslníky? Ať tak či onak, dbejte na doporučení. Ptejte se známých, s kým měli dobrou zkušenost. A pak si přece jen dodavatele prověřte na internetu. Poslouží vám k tomu třeba portál NejŘemeslníci.cz, kde najdete skoro 34 tisíc firem, právě i s hodnocením od předchozích zákazníků.

Před začátkem spolupráce nezapomeňte podepsat smlouvu o dílo. V průběhu pak řemeslníky občas zkontrolujte, jestli postupují podle plánu. A nakonec společně podepište předávací protokol.

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Na co dalšího nezapomenout?

„Svatou trojici rekonstrukce“, už máte rozmyšlenou. Přesto pro kompletní přípravu ještě pár věcí chybí.

V první řadě je to projektová dokumentace. Budete ji potřebovat u každé rozsáhlejší přestavby, dokonce i té svépomocné. Dokument vám připraví projektant nebo odborná firma a je nutný i k případné žádosti o stavební povolení nebo k jednání s bankou (pokud se chystáte žádat o úvěr).

Jak je to se zmíněným stavebním povolením? Zákon jasně stanovuje, kdy ho pro rekonstrukci musíte mít – při zásahu do nosných zdí, když se mění vzhled objektu, nebo když je potřeba posoudit vliv stavby na životní prostředí. Menší úpravy pak obvykle stačí ohlásit, a někdy nemusíte ani to. Nejlepší je každopádně zajít si na stavební úřad a přímo tam se doptat.

Bez čeho se určitě neobejdete, je stavební dozor. Tato osoba dohlíží, jestli všechno běží podle plánu a projektové dokumentace, zda se používají správné materiály a zda se vedou záznamy ve stavebním deníku.

Jestliže rekonstruujete svépomocí nebo s jednotlivými řemeslníky, musíte si ze zákona sehnat stavební dozor sami. Pokud má rekonstrukci na starosti firma, zajistí vám i stavební dozor. Ale pozor – je lepší mít dozor nezávislý na realizační firmě, aby všechno bylo objektivní. A taky se nebojte na dozor „dohlédnout“. Jednou dvakrát za týden projděte dům nebo byt spolu s ním a přesvědčte se sami, že jsou věci tak, jak mají být.

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Získejte materiál a rady odborníků zdarma

Zní to všechno jako velká kupa povinností? Máme i jeden tip, jak si rekonstrukci usnadnit. Přihlaste se do Rekonstrukční výzvy. Můžete v ní vyhrát materiál od značek Rigips, Isover a Weber. A k tomu navíc technickou podporu projektového manažera, jak při plánování projektu, tak v průběhu prací.

Na první tři vítěze čeká materiál v hodnotě 300 000 Kč (1. místo), 200 000 Kč (2. místo) a 100 000 Kč (3. místo). Dalších 20 výherců se může těšit na bezplatné technické poradenství, poukaz do Školy suché výstavby a dárkové balíčky Saint-Gobain. Přihlašovat se můžete až do 31. 5. 2024.

Odložte všechny svoje pochyby a strachy. Známe to všichni. Jestli jste doteď proměnu domova odkládali, vězte, že teď je ten nejlepší čas začít hledat řemeslníky.

Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips

logo
Smrčkova 2485/4
180 00 Praha 8 - Libeň

telefon: 220 406 506, 220 406 507, 220 406 508
e-mail: info@rigips.cz

web: www.rigips.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Rekonstrukce panelového bytu

Zdroj: fotolia, photo 5000

Spravujete bytový dům? Na konferenci Rekonstrukce a provoz bytových domů poradíme. Přijďte 1. listopadu 2023

Jste předseda společenství vlastníků jednotek, bytového družstva nebo správce či vlastník bytového domu? Na konferenci 1. listopadu 2023 v Praze poradíme jak rozúčtovat teplo a teplou vodu, jak zateplovat nebo zařídit fotovoltaiku na bytovém domě. A kdy vyměnit společné rozvody vody? Uvidíte příklady dobré praxe z…

Foto: akad. arch. Aleš Brotánek, ABatelier Sedlice

Zateplili s rozmyslem i dotacemi. Byty větrají s rekuperací tepla. Příkladná rekonstrukce bytových domů na Příbramsku

Obnova dvaceti bytových domů na sídlišti z 50. let v Milíně nedaleko Příbrami. Komplexní stavební úpravy se týkaly zateplení, výměny oken a dveří, instalováno bylo řízené větrání se zpětným získáváním tepla; změnil se i celkový způsob vytápění. Výrazně se tak zvýšil uživatelský komfort a snížily se náklady na energie.