Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
Všechna témata

Byt plný harmonie pro pracovně vytížené

Kariérně orientovaní lidé, kteří jsou hnáni v rychlém tempu, touží ve svém domově nalézt pohodu a klid. Architekti pomohli své pracovně vytížené klientce splnit právě takový sen a přišli s návrhem harmonického rezidenčního bytu v centru jihokorejského Soulu. Mezonetová rezidence, ve které se jako dominantní prvek tyčí stěna plná vegetace, tvoří vyrovnané prostředí a otevírá prostor relaxaci.

Na první pohled se může jevit myšlenka budování domova v průmyslové budově jako protipól snového bydlení s atmosférou plnou pohody. Architekti z Arcave svým projektem Loft Junghwa Dong dokázali, že opak je pravdou. 30 let starý objekt ukrývá ve svém nejvyšším patře netušené možnosti. Zkombinováním původních a nových materiálů dosáhl tým efektu celistvosti, kterou reflektuje harmonická atmosféra.

Jedna ložnice a dost?

S plochou 80 čtverečních metrů, ve které je zahrnut pokoj pouze pro jednu osobu, je možné popustit uzdu fantazii a dopřát si luxus větší společenské zóny. Od ložnice ve druhém patře, která disponuje samostatnou koupelnou s vanou a úložnými prostory, vede schodiště do spodního patra, kde se nalézá zcela otevřený prostor zahrnující pracovnu, obývací pokoj a jídelní kout. Technický sektor domácnosti je vymezen od společenského prostoru zdí. Kuchyň je za posuvnými dřevěnými dveřmi, od které je stěnou oddělen šatník s vestavěnými skříněmi prostupný do prádelny, které sousedí toaleta.

Foto: Kyungsub Shin

Kouzelný fazolový stonek v bytě

Propojení podkrovního prostoru s nejvyšším patrem bylo pro architekty krokem kupředu k naplnění přání klientky, která přišla s požadavkem na vysokou stěnu plnou zeleně. Zeď je široká bez mála 2 metry a tyčí se do výšky 4,5 metru, sahá tedy až ke stropu ve druhém patře. Tato designová dominanta plní účel dělící stěny, která vymezuje obytnou část od vchodu a její prostupnost oběma podlažími vykresluje mnohost úrovní bytu jako celku.

Je složena z 56 jednotek, které připomínají svým tvarem kapsy, do nichž je možné vysázet menší rostliny jako do klasického květináče. Samostatné bloky, které se snadno udržují díky tomu, že jsou lehce odnímatelné, jsou umístěné po obou stranách stěny. Díky variabilitě tvarů jednotlivých pěstitelských nádob je vytvářena optická prostupnost skrze stěnu, která se mění s úhlem pohledu pozorovatele. Vcelku ovšem působí efektem nepřetržité plynulosti.

Foto: Kyungsub Shin

Nakonec už bylo jen potřeba, aby Jisook Yim, konzultant výsadby rostlin, navrhl aranžmá, které stěnu oživí. Až vegetace pokryje obě strany zelené zdi, bude se majitelka cítit jako v ráji. Třeba jí bude lákat otestovat bytelnost konstrukce a vyleze po svém kouzelném fazolovém stonku až do ložnice.

Jak to vypadá, když moderní design sráží efekt starého

Zakomponování různého materiálu do konceptu projektu Loft Junghwa Dong je důkazem tvořivosti a fantazie návrhářů bytového interiéru. Kombinace konstrukčních a designových materiálů halí podobu starého prostoru do moderního hávu.

Foto: Kyungsub Shin

Betonové trámy konstrukce spolu s bělostnou omítkou tvoří dokonalý pár. Spojení jejich syté šedé a jemné světlé barvy působí zcela vyváženým dojmem. Světlá vápencová dlažba, sytý odstín podlahy z teakového dřeva a tmavý tón mořené překližky jako základního materiálu nábytku se skvěle doplňují. Další dominantou interiéru je chromový trám umístěný u stěny mezi pracovnou a obývacím pokojem, jehož povrch reflektuje osobitost a harmonický ráz moderního designu stejně tak, jako zrcadlo odráží vzezření lidské tváře.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Interiér

Foto: Petr Polák

Z původní truhlárny a staré školy vznikl nový bytový dům

Bytový dům vznikl na základu strženého jižního objektu bývalého areálu truhlárny. Třípodlažní objekt s průběžnými balkóny je reakcí na původní urbanismus a vzhled areálu. Další budova bývalé školy dala za vznik mezonetovému bydlení se samostatnou zahrádkou a vlastním vstupem.

Foto: Matej Hakár

Strohá čtvercová dispozice domu přináší nečekané možnosti a bonusy

Už při prvním pohledu je zřejmé, že elementární kulisy fasád, které ohraničují čtvercový půdorys domu, zároveň ukrývají členitou organickou vnitřní strukturu. Klasické schéma kompaktního domu, rozšířeného o terasy, nahrazuje otevřená obytná krajina se zónami různých proporcí.

Foto: KUBICEK.STUDIO

Horská chalupa spojuje klasický a moderní design

Samotná dispozice kopíruje tu původní, kdy chodba dělí spodní podlaží na velkou obytnou místnost s kuchyní, jídelnou a posezením, na protilehlé straně na kuchyňku s posezením a hygienickým zařízením přízemí. Klidová část patra má dvě podkrovní ložnice a hygienické zařízení.