REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Na náměstí Curieových by mohla vyrůst až sedmipatrová budova

V centru Prahy by na náměstí Curieových mohla vyrůst až sedmipatrová budova. V připravovaném Metropolitním plánu je volná plocha mezi hotelem InterContinental, ulicí Elišky Krásnohorské a Bílkovou ulicí označena jako stavební pozemek, nikoli už jako nezastavitelné veřejné prostranství. Uvedla to dnes radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Změny nejsou definitivní, k návrhu Metropolitního plánu se budou moci vyjádřit městské části i lidé. O záměru stavby v minulých dnech informoval deník Právo. Zastupitelé za Piráty požadují, aby město zveřejnilo seznam všech podobných parcel.
Pohled z Letné na Čechův most

"Já se dost obávám, že takovýchto drobných, nenápadných změn v novém územním plánu může být více. Myslím si, že to není dobře, protože to centrum Prahy je už hodně zahuštěné," uvedla Plamínková s tím, že by měla být taková místa chráněna a využita k rozšiřování zeleně, která může přispět ke snížení teploty vzduchu ve městě. Podle Plamínkové by bylo možné v Praze zahušťovat zástavbu na takzvaných brownfieldech nebo na sídlištích.

Městská část vnímá změnu náměstí Curieových na stavební parcelu negativně, pokud by na ni majitel, firma J&T, nechal vybudovat kancelářskou budovu, jak o záměru informovalo dříve Právo. "Praha 1 by v takovém případě byla zásadně proti takové stavbě. Pokud by šlo ovšem jen o nějaké drobné úpravy náměstí, které by nezničily toto místo, ale naopak by ho trochu vylepšily, tak obecně ta změna na stavební parcelu nevadí," uvedla na dotaz tisková mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Zastupitelský klub Pirátů požaduje, aby Institut plánování a rozvoje (IPR), připravující Metropolitní plán, zveřejnil seznam pozemků, které plán navrhuje změnit z neztavitelných na zastavitelné a tím je jejich majitelům zhodnocuje. Šéf klubu Pirátů Jakub Michálek odeslal v tomto duchu institutu oficiální žádost o informace. "Chci vědět, jestli IPR připravuje územní plán, který obohatí hlavně miliardáře, a nebo bylo náměstí Curiových jen výjimečný exces," uvedl v prohlášení.

"Měnit nezastavitelné parcely, ať již zeleně nebo veřejných prostranství na stavební parcely je věc mimořádná, zejména pokud se odehrává v tak cenném a složitém území jako je historické jádro Prahy. O těchto věcech je třeba vést širokou diskusi a zejména si vyjasnit otázky, v čí prospěch se tato změna provádí, zda je v zájmu města a jeho obyvatel, a co tím město a jeho obyvatelé získají a co ztratí," sdělil Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu (NPÚ) obecně ke změnám územního plánu.

Proti změně územního plánu se už ohradily také organizace Sdružení občanů a přátel Starého Města a Josefova v Praze, Žijeme v centru, Klub Za starou Prahu či KampaNula.

Dalším místem, kde by mohla vyrůst zástavba, je na břehu Vltavy u Štefánikova mostu. Rada hlavního města v úterý těsnou většinou odsouhlasila změnu územního plánu, která má přeměnit současný park na konci Revoluční ulice na stavební parcelu. Městská část Praha 1 chce prostor využít pro kulturní účely. Původně radnice Prahy 1 zvažovala stavbu projektu galerie Zlaté vejce od architekta Petra Malinského, na kterém však už městská část netrvá. Do galerie plánovala Praha 1 umístit Slovanskou epopej, magistrát ale rozhodl pro epopej vybudovat galerii na Těšnově.

Magistrát v boji proti klimatické změně přijal v červenci strategii adaptace města, podle níž má být podporovaná zelená a modrá infrastruktura s cílem ochladit město a zamezit projevům tepelného městského ostrova. Vlivem uvedeného jevu je v centru Prahy o dva až tři stupně vyšší teplota než na její periferii, což způsobuje zahušťování zástavby z materiálů, které do sebe kumulují teplo, jakými jsou například beton a asfalt. Teplotu dále zvyšuje intenzita dopravy a malé množství zeleně, která má schopnost zadržovat vodu a jejím vypařováním vzduch ochlazovat.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.