REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nádrže na dešťovou vodu: Jak vybrat tu správnou – II.

Přečtěte si seriál článků, který vám pomůže zodpovědět všechny otázky týkající se využívání dešťové vody na zahradě a v domácnosti. Provedeme vás návrhem ideálního řešení pro váš dům či pozemek včetně výpočtu velikosti nádrže a informací, co je třeba řešit třeba již ve fázi projektu, pomůže s výběrem vhodné nádrže a příslušenství. Názorně ukážeme, jak probíhá montáž nádrže a objasníme jejich provoz a pravidla pro využívání dešťové vody.

Využívání dešťové vody v domácnosti a na zahradě – vše co potřebujete vědět o nádržích a jejich provozu?

Dešťová voda je běžně uchovávána v sezónních nadzemních nádržích, kde bývá k vodě velmi snadný přístup, není potřeba instalovat čerpadlo a také údržba těchto nádrží a sudů bývá jednodušší. Na druhou stranu voda v nadzemních nádržích snadněji podléhá zkáze díky teplotním vlivům a světlu a v období sucha jí většinou není dostatek. Tomu lze zabránit právě instalací podzemní nádrže, která se instaluje do nezámrzné hloubky a je tak možné vodu využívat celoročně. Současně se výrazně snižuje kazivost dešťové vody v nádrži. Podzemní nádrže ušetří místo na zahradě a jsou i z hlediska estetiky přijatelnější zvláště u rodinných domů, protože je z nich prakticky vidět jen poklop, který může být pojížděn i osobními auty (v závislosti na materiálu).

Vodu můžeme shromažďovat a uchovávat v nádržích z různých materiálů. Na trhu najedeme nádrže ocelové, betonové, sklolaminátové či plastové (hlavně polyethylenové). Právě plastové nádrže jsou velice oblíbené díky příznivé váze, a tedy snadné manipulaci. Jejich instalace nevyžaduje tolik stavebních prací a také jejich údržba a kontrola je výrazně jednodušší než u jiných materiálů.

Plastové nádrže mají velkou výhodu z hlediska manipulace a rychlosti montáže. Monolitické samonosné nádrže se nemusí obetonovávat a oproti svařovaným nádržím přináší značnou úsporu na armování, bednění a vlastním betonu. Uložit menší nádrže je možné v několika lidech ručně. Větší nádrže vyžadují instalaci pomocí stavební mechanizace. Pro nádrže méně únosné, např. sklolaminátové, svařované nebo vyrobené z polypropylenových desek k obetonování, je instalace složitější. Je vhodné si tedy také spočítat náklady na armování, bednění a betonáž a taky na cenu práce a stavební mechanizace. Instalace méně únosných nádrží je také časově náročnější.

Nádrže Garantia Columbus a Cristall

  • Podzemní samonosné nádrže.
  • Monolitická konstrukce, masivní žebrová konstrukce bez jakýchkoliv svarů zaručuje dokonalou statickou pevnost a těsnost.
  • Není potřeba obetonovávat.
  • Díky nízké váze snadná manipulace a transport.
  • Záruka 15 let, prakticky neomezená životnost.

Podívejte se na produktové video, které vám přiblíží sortiment nádrží na dešťovou vodu společnsoti Nicoll Česká republika.

Aliaxis Česká republika s.r.o.

logo
Aliaxis Česká republika s.r.o.
Průmyslová 367
252 42 Vestec

telefon: 272 084 611
zelená linka: 800 23 24 25
e-mail: info.cz@aliaxis.com

web: www.aliaxis.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Jak využívat dešťovou vodu v domácnosti a na zahradě? - I.
  2. Nádrže na dešťovou vodu: Jak vybrat tu správnou – II.
  3. Vzorové sestavy pro využívání dešťové vody v domácnosti a na zahradě – III.
  4. Jak vypočítat ideální velikost nádrže? – IV.
  5. Jak správně dešťovou vodu využívat, jak na údržbu a montáž nádrží? – V.
  6. Přemýšlíte, jak ušetřit za vodu? Na co se zákazníci nejčastěji ptají – VI.

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: AdobeStock – valentyn640

Hoří! Jak uhasit požár u vás doma? Haste s chladnou hlavou. Máte pět minut!

Požáry v bytech a rodinných domech jsou častější, než si mnozí lidé vůbec uvědomují. I v případě požáru doma platí, že kdo je připraven, není zaskočen. Na efektivní laický zásah na zvládnutí vznikajícího požáru nemáte často více než pět minut. V tomto článku si přiblížíme, jak uhasit požár…

REKLAMA