Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Jak koupit bydlení více o tématu

Jak koupit bydlení: Vytápění a energetická náročnost

Zdroj tepla (a stáří technologie) v souvislosti s druhem objektu může mít zásadní vliv na vaši peněženku. Stejně tak důležitý je výběr dodavatele energií. Životnost zařízení na vytápění je s výjimkou velmi starých zařízení (klasické dřívější kotle Dakon na uhlí apod.) uváděna max. 20 roků. Zjistěte si stáří (podle štítku nebo dokumentace) a je-li zdroj vytápění starší než cca 12 – 15 roků, počítejte s pravděpodobnou brzkou výměnou.
Jak koupit bydlení: Vytápění a energetická náročnost

Co je zdrojem tepla pro nemovitost?

  • Objekt může mít vlastní zdroj tepla nebo může být připojen na společnou kotelnu (CZT). Pokud je zdroj vlastní, je třeba posoudit jeho perspektivu z pohledu životnosti, úspornosti a souladu s platnou a plánovanou legislativou. Je třeba si uvědomit, že například dosluhující starý kotel na uhlí nebo plyn již převážně nebude možné vyměnit za kotel stejné konstrukce, a nové zdroje splňující legislativní požadavky jsou a budou cenově daleko dražší, než kotle doposud instalované. Náhrada elektrického zdroje kotlem na tuhá či plynná paliva zase vyžaduje komín a u tuhých paliv i prostor pro skladování uhlí, pelet či dřeva. Podobné je aspekty je třeba zohlednit i v případě, kdy je objekt napojen na CZT a do budoucna plánujeme jeho odpojení a vytápění pomocí vlastního zdroje.

Kdo je dodavatelem energií?

  • Ověřte si ze stávajících smluv, kdo je dodavatelem energií pro danou nemovitost a jak jsou nastavené platby a výpovědní lhůty. Změna podle vašich představ totiž nemusí být hned tak jednoduchá. Lepšího dodavatele energií můžete najít na nezávislém porovnávači cen www.kalkulator.tzb-info.cz.

Jaký je použitý druh paliva?

  • Použitý druh paliva má vliv nejen na provozní náklady objektu, ale i na komfort bydlení. Uhlí a dřevo jsou v současné době relativně levné, ale vytápění těmito palivy vyžaduje od uživatele i určité fyzické výkony spojené s dodávkou, uskladněním a manipulací s palivem. Naproti tomu vytápění elektřinou nebo plynem je v tomto směru velice pohodlné, ale cena je vyšší. Elektrický a plynový zdroj tepla by měl být v zásadě i lépe regulovatelný, což má vliv na komfort vnitřního prostředí, ale neplatí to univerzálně, a proto je třeba tuto otázku posuzovat i podle následujících bodů.

Jak je navržená otopná soustava?

  • Otopná soustava sestává z rozvodů a otopných těles. Ty je třeba posoudit z hlediska jejich předpokládané životnosti a rovněž z hlediska jejich využití při plánované změně zdroje tepla. Pokud například počítáme s náhradou stávajícího plynového kotle tepelným čerpadlem, je pravděpodobné, že otopná tělesa nebudou schopna zajistit požadovaný tepelný výkon. Řešením je buďto úprava otopné soustav, anebo snížení potřeby tepla dodatečným zateplením objektu, což v obou případech představuje nemalou investici, se kterou je třeba kalkulovat.

Jak je otopná soustava regulovatelná?

  • Abychom objekt vytápěli efektivně, potřebujeme, aby dodávané teplo odpovídalo skutečné potřebě tepla. Za tímto účelem jsou otopné soustavy vybaveny regulační technikou. Při koupi domu je dobré zajímat se o princip využitého systému regulace a rovněž o to, jaké prvky soustava obsahuje a kdy, a na základě čeho, byly instalovány.

V jakém stavu je odvod spalin (komín)?

  • Některé varianty vytápění se neobejdou bez komína. Zejména u starších domů ale nemusí být jeho stav optimální. Kupující by proto měl po prodávajícím vyžadovat provedení kontroly spalinových cest oprávněnou osobou. Pokud počítáme s dodatečným vybavením obytného prostoru krbem, je dobré si ověřit, že je zde reálné pro tento spotřebič komínové těleso doplnit.
Na první pohled nesoudržné zdivo komínového tělesa jistě neodpovídá současným požadavkům na napojení jakéhokoli kotle či krbu. Bude potřeba důkladná oprava nebo výměna komina.Na první pohled nesoudržné zdivo komínového tělesa jistě neodpovídá současným požadavkům na napojení jakéhokoli kotle či krbu. Bude potřeba důkladná oprava nebo výměna komina.

Kde a jak je umožněno skladovat tuhá paliva?

  • Pokud kupujeme dům vytápěný pevnými palivy, anebo se chystáme tento druh paliva v budoucnu využívat, budeme potřebovat dostatečně velký a dobře přístupný sklad paliva, nejlépe v bezprostřední blízkosti zdroje tepla. Pokud dům sklad nemá, anebo tento uvedené podmínky nesplňuje, nemusí být uskladňování paliva a jeho následný transport ke zdroji z pohledu obsluhy komfortní a jeho doplnění nebo stavební úprava si vyžádá investici, případně i určité zásahy do stávající dispozice domu.

Jak je navrženo rozúčtování energií?

  • Při převzetí bytu si připravte si předávací protokol na zachycení a popisu stavu měřidel a ověření funkčnosti zařízení, které tvoří vybavení bytu – topení, bojler .

INFO: Energetickou náročnost domu máte právo znát!

Již při prohlídce inzerované nemovitosti je majitel podle zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií ve znění pozdějších změn povinen předložit Vám zpracovaný Průkaz energetické náročnosti předmětné nemovitosti. Jde o certifikát, který řadí nemovitost do příslušné kategorie energetické náročnosti tak, že ji porovnává s tzv. referenční budovou. Vyhovující jsou kategorie A, B a C, kategorie D až G jsou nevyhovující až mimořádně nehospodárné. Pokud bude kategorie energetické náročnosti E, F nebo G, počítejte, že bude třeba dům zateplit, jinak se nedoplatíte na spotřebě paliva na vytopení domu.

Dle výše zmíněného zákona č. 406/2000 Sb. v platném znění je majitel či stavebník povinen při jakékoli tzv. větší změně dokončené budovy postupovat v souladu s legislativou a dodržovat předpisy o hospodárném využití energie. Prakticky to znamená, že při větším stavebním zásahu do budovy si musí stavebník nechat ověřit to, že jedná v souladu s požadavky zákona vystavením Průkazu energetické náročnosti a to i v případě, kdy není vyžadováno stavební povolení. Jinak se vystavuje možnému postihu ze strany Státní energetické inspekce (SEI). Je tedy vhodné řídit se výše uvedenými zásadami, aby se eliminovala nutnost pozdějších zásahů do budovy.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Jak koupit bydlení

  1. Jaké jsou způsoby vlastnictví bytu – spoluvlastnictví a bytová jednotka
  2. Jak koupit bydlení přes realitní kancelář
  3. Koupě nemovitosti v dražbě. Je výhodná? Na co si dát pozor, abyste se nespálili?
  4. Koupě nemovitosti zatížené exekucí: Jak postupovat, abyste minimalizovali rizika
  5. Umřel spoluvlastník vašeho domu či bytu. Co je potřeba zařídit?
  6. Koupili jste dům a objevili vady? Jak reklamovat starý dům? Prodejce se mohl dopustit podvodu
  7. CENY NOVÝCH BYTŮ - PRAHA
  8. Jak koupit bydlení: Jak se vyřizuje hypotéka krok za krokem
  9. Jak koupit bydlení: Běžné podmínky pro získání hypotéky
  10. Jak koupit bydlení: Kde vzít peníze na financování nemovitosti
  11. Jak koupit bydlení: Slovníček pojmů o financování nemovitosti
  12. Jak koupit bydlení: Právní ochrana
  13. Jak koupit bydlení: Pozemek
  14. Jak koupit bydlení: Architektura domu a bytu
  15. Jak koupit bydlení: Stavební a technický stav
  16. Jak koupit bydlení: Vytápění a energetická náročnost
  17. Jak koupit bydlení: Voda, kanalizace, plyn, větrání a elektro
  18. Příručka Jak koupit bydlení
  19. Tým autorů projektu Jak koupit bydlení

Mohlo by vás zajímat

Značení komínu napoví jeho vlastnosti a vhodné použití

Značení komínu napoví jeho vlastnosti a vhodné použití

Pokud se stavěly jednovrstvé zděné komíny pro odvod spalin spotřebičů na pevná paliva, třídily se tyto komíny pouze podle velikosti komínových průduchů. Při odvodu spalin spotřebičů na plynná paliva se začaly tyto komíny vlivem kondenzátů spalin rozpadat a začaly se používat komíny vícevrstvé, kde odvod spalin byl…

Jak se orientovat ve vyúčtování za energie

Jak se orientovat ve vyúčtování za energie

Právě probíhá období, ve kterém domácnosti dostávají roční vyúčtování za dodávku energií. Platba za dodávku energií je ve většině domácností jednou z největších pravidelných výdajů, které zákazníci musí platit. Je příjemné, když ve vyúčtování je přeplatek. Tedy dodavatel vám vrátí peníze, než když po otevření obálky…

Do nitra pasivní dřevostavby - vnitřní prostředí

Do nitra pasivní dřevostavby - vnitřní prostředí

Energeticky úsporné stavební řešení pasivní dřevostavby rodinného domu, které jsme představili v minulém článku, doplňuje ucelený systém technických zařízení, který zajišťuje zdravé a komfortní bydlení s velmi nízkými provozními náklady. Celý systém se snadno reguluje a ovládá.

Jak ušetřit? Změňte dodavatele energií! Právě teď je ideální čas

Jak ušetřit? Změňte dodavatele energií! Právě teď je ideální čas

Výdaje za energie zaujímají jeden z největších podílů v hospodaření domácností. Právě období mezi topnými sezonami je příhodným obdobím ke změně dodavatelů. Tento rok a rok příští mnoha zákazníkům vyprší smlouvy na dobu určitou, které uzavřeli před dvěma či třemi lety, v době největšího boomu podomního prodeje. Letos…

Věčný spor: Budou nulové domy dražší?

Věčný spor: Budou nulové domy dražší?

V souvislosti s povinností stavět od roku 2020 všechny nové budovy s téměř nulovou spotřebou energie se znovu a znovu diskutuje otázka: Budou nulové domy dražší? Developeři na to nemají shodný názor. Zatímco někteří avizují zdražení bytů, jiní, kteří již dnes staví v tzv. pasivním standardu, zdražení odmítají.

Energetický štítek

Energetický průkaz budov

Hodnocení energetické náročnosti budov se týká stavebníků, vlastníků a provozovatelů budov. Energetickou náročnost je třeba hodnotit při výstavbě, při změně dokončené budovy a při prodeji či pronájmu.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA