Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
Všechna témata

Nenápadný šedivý dům je větší, než vypadá. Šedivou dřevěnou fasádu mají ze zvětralého dubu

Cílem tu bylo vytvořit rodinný dům, který svou nenápadností nebude narušovat harmonicky utvářené přírodní okolí. Ale požadavky majitelů na počet místností a obsah domu byly velkorysé. Jak si architekti poradili s protichůdnými požadavky?
foto: Samuel Holzner

Práce s přirozeným světlem a stínem; překryvy jednoduchých materiálových forem; výrazový minimalismus, jež ve výsledku činí dílo bohatší. Zní to jako rozbor tvorby nějakého umělce, malíře. Přesto popis sedí i na Sandro Durrera, švýcarsko-lichtenštejnského architekta. Na rozdíl od zavedených ateliérů jeho kancelář sytí projekty evropské klienty teprve čtyři poslední léta, ale už za tu chvilku si dokázal vytvořit svůj osobitý rukopis. Dobře čitelný je na jeho aktuální realizaci – jen zdánlivě nenápadně šedivém domu Haus Furggaleidis.

Netřeba přiznávat velikost

Ten vyrostl v Buchenu - malé vesničce ve švýcarském Graubündenu - nedaleko Luzeinu. Jeho hlavní kouzlo spočívá v chytré práci s nepřiznaným prostorem, krytím svých proporcí v krajině. Vypadá skromně, protože na první pohled není zřejmé, co všechno je jeho součástí. Nejpatrnější je totiž jeho šedivou fasádou překrytá část stavení, usazená ve svahu. Snadno se přitom přehlédne, že kvůli usazení do svahu jde o objekt dvoupodlažní, navíc ještě podstavený tělesem vybetonované garáže.

Foto: Samuel Holzner

Šedivě nevýrazný Haus Furggaleidis tak ale ve finále „šidí“ pozorovatele. Vytváří iluzi nenáročnosti a vizuálně popírá, že se jedná o skutečně rozměrný objekt, s celkovou užitnou plochou 390 metrů čtverečních. A znovu – jeho nevýrazná fasáda, šeď dřeva doplněná o prostá plechování sedlové střechy, vytváří dojem jakési stodoly, součásti zemědělské usedlosti. Ve skutečnosti jde ale o velmi důmyslné bydlení, které se nezříká vysoké úrovně pohodlí a komfortu. Jistě k radosti svých obyvatel.

Jen další stáj? Ne!

Dům, který primárně slouží k pobytům rodiny majitele, ale i sezónnímu pronájmu případným zájemcům, je obklopen téměř nedotčenou zemědělskou krajinou. Harmonickou skladbou horských luk, pastvin, a starých usedlostí ve stráních. Z těch si v mnohém bere inspiraci. Jeho podlouhlý profil a klidný objem má prapůvod v regionálních stájích, které jsou po okolí rozesety. Furggaleidis  nepřebírá jen venkovskou selanku, zabudovává do sebe různá témata a struktury, aniž by přitom ignoroval účel velmi současné obytné budovy.

Foto: Samuel Holzner

Patrná je tu snaha o ochranu soukromí a klidu obyvatel, nekompromitovanou tím, že jsou jim nabízeny výhledy do okolí. Především pak z úrovně druhého podlaží, které přebírá funkce společenského a sdíleného prostoru. Druhé podlaží (byť se z týlu, svahu, může jevit jako jediné a první podlaží) je také nejsvětlejší. Otevřené podkroví obsahuje hlavní obytné prostory a maximálně rámuje venkovní svět. Nabízí i velký krytý polo-venkovní prostor, který je chytře integrován do „tektonického rastru“ domu.

Šeď zvětralého dubu

Přístup do domu je přitom možný právě tudy, terasou – jež je i přímým napojením na přírodní zahradu, ale ze suterénu garáže. Tam, pod zem, se stahují technické místnosti, dílna, prádelna se sušárnou, příruční sklad. Ideální pro odkládání jízdních kol anebo lyžařského vybavení. A také malá parní sauna, bez níž se luxusněji laděný pobyt na horách zjevně neobejde. Střední úroveň, schovaná za žebrováním fasády, je orientována podél centrální chodby. Koridoru vedoucím podél čela domu. Z něj vybíhají dveře do pokojů.

Foto: Samuel Holzner

Fasáda tu filtruje prostup světla, a vytváří diskrétní atmosféru poklidného zázemí. Odpočinek tu neruší slunce a jas dne. Místnosti tu také mají větší hloubku, než ve svrchním patře. Jejich konfigurace pak vychází z předpokládaného účelu, takže v „klidné zóně“ je jen minimum rušivých podnětů. Masivní, surové a předsazené dřevěné bednění podporuje klidný, minimalistický a jasný vzhled. Interiéru – který je veden ve světlých a svěže působících obkladech – i exteriéru.

Ten je obestavěn předzvětralým dubovým obkladem, který dokončuje onu „kamufláž nenápadnosti“ a přitom zajišťuje vnější transparentní vzhled celé stavby. Haus Furggaleidis tak své rozměrnosti navzdory působí nenápadně, jako přirozená součást svého okolí.

Foto: Samuel Holzner

Přiměřenost je geniální

Sandro Durrer touto realizací prezentuje všechny své silné stránky. Schopnost vnímat stavbu holisticky, jako soubor vzájemně se ovlivňujících detailů. Dobrou práci s proporcemi a měřítky, texturou, světlem. Um vytvářet pouta mezi stavbou samotnou, i mezi jejími uživateli-obyvateli. Přitom zachovává vysokou úroveň, estetický standard, kterého není dosahováno na sílu, ale s místu odpovídajícími prostředky. Výsledkem je pak zážitek, který je psychologický i fyzický.

Haus Furggaleidis díky tomu není malý ani neúměrný, ale přiměřený místu i lidem.

Údaje o projektu

Název projektu: Haus Furggaleidis
Typ projektu: rekreační objekt, chata
Architektonické studio: Sandro Durrer
Lokalizace: Buchen, Luzein, Švýcarsko
Vedoucí projektu: Sandro Durrer
Dodavatel materiálu: BSV Schlanders Design Line, CEA Design, S&S Elektrodesign, V-Zug
Rok dokončení (finalizace): 2022
Užitná plocha: 390 m2
Klient: soukromá osoba

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

foto: Leonas Garbačauskas

Dům vsazený mezi stromy připomíná loď na mělčině. Vyhrál litevskou cenu za architekturu

Klaipeda (nebo též Klajpeda) je nejstarší město na území dnešní Litvy, a také její jediný námořní přístav v Baltu. To, že sídlo na břehu moře bylo po staletí jediným spojením obchodníků s Německem, Švédskem a Dánskem, se do podoby sídla silně promítlo a ovlivňuje jí ještě dnes. Platí to i u architektury, která je…

Zdroj: ecokit pty ltd

Australský dům s českými kořeny dal vzniknout úspornému bydlení pro Evropany

V malém australském městečku Marysville se zrodil zajímavý jednopatrový nízkoenergetický dům s českými kořeny. Projektovala ho australská firma ecokit, za kterou stojí sestry Kamila a Pavla Novotných. První koncepty ovšem nevznikly v Čechách, nýbrž v Austrálii, kam se Kamila v roce 2006 odstěhovala. Ve spolupráci se…