Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
Všechna témata

Energii přepočítejte na peníze. Jak zjistit spotřebu energie? Kolik stojí vytápění a ohřev vody plynem, elektřinou nebo dřevem?

K lepší představě o úsporách energií se lze přenést přes fyziku a s nadsázkou říci, že základní energetickou jednotkou není ani kilowathodina [kWh], ani gigajoule [GJ] ale česká koruna [Kč]. Takže veškerou spotřebu našeho bytu nebo domu musíme přepočítat na peníze. Jak na to?
Zdroj: AdobeStock - Rochu_2008
Zdroj: AdobeStock - Rochu_2008

Jak zjistím spotřebu elektřiny?

Pokud se spotřebou nechci zabývat, stačí se podívat do smlouvy s mým dodavatelem na fakturu za minulý rok. Tam mám uvedenou částku v Kč/kWh. Pokud mám tzv. jednotarif (D01d, D02d), je to jednoduché. Ve smlouvě i na faktuře je jedna cena.  

Jestliže máme sjednaný jakýkoliv jiný tarif, pak se vždy jedná o dvoutarif, ve kterém nám dodavatel účtuje vyšší a nižší cenu. Tyto ceny se ale dneska liší velmi málo, v průměru o 2,5%. Takže z praktického hlediska, zabývat se rozdílem mezi spotřebou ve vysokém a nízkém tarifu, nemá moc velký význam. Ostatně v letošním roce platí pro všechny zákazníky cenový strop silové elektřiny, kterou nakupujeme od obchodníka 6 Kč/kWh. K ní je potřeba připočíst cenu za distribuci, která je různá podle smluvního tarifu. Pro nejrozšířenější tarif D02d je to asi 3 Kč. Takže pro letošní rok můžeme uvažovat cenu 9 Kč/kWh.

Jak můžeme dodanou 1 kWh tedy 9,- Kč využít?

  • Můžeme ohřát přibližně 8,5 litru vody z 10 °C na bod varu, tedy 100°C. Běžná varná konvice má elektrický příkon 2 kW. Za 1 hodinu konvice spotřebuje 2 kWh, což nás stojí 18 Kč. Pro uvaření 1 litru čaje, potřebujeme 0,18 kWh tedy asi 1,06 Kč. Vypadá to, že je to docela levné. Ale v domácnosti kde se vaří litr čaje každý den, je to za rok 386 Kč jen za tento čaj.
  • Dalším elektrickým spotřebičem je chladnička. Jedná se o spotřebič, který je v provozu celoročně. Vyplatí se zde zajímat do jaké energetické třídy patří. Kombinovaná chladnička s mrazničkou ve třídě C spotřebuje za rok 171 kWh, ve třídě A pak jen 108 kWh. Při ceně 9,- Kč/kWh zaplatíte ročně za provoz zastaralé chladničky 1 539 Kč za provoz moderní jen 972 Kč. Za 5 let činí úspora 2 835 Kč.
  • U myčky nádobí pak rozdíl energetické třídy naopak není tak významný jako u chladničky. Myčka ve třídě C spotřebuje za rok 74 kWh, což přijde na 666 Kč. Pokud si pořídíte moderní myčku ve třídě A, spotřebuje 54 kWh ročně, za což zaplatíte 486 Kč. Pětiletá úspora 900 Kč už není tak zajímavá jako u chladničky,

Kvalitně zateplený moderní rodinný dům může mít i vzhled tradiční chalupy. Výpočtová ztráta tohoto domu je 7 kW. Příklady v článku jsou uvažovány pro tento dům. Foto: Milan Bechyně

Jaká je spotřeba energie na vytápění?

Vytápění je z hlediska spotřeby energií jiná kategorie než vaření, nebo chlazení potravin. Pro srovnání uvažujme moderní, kvalitně zateplený rodinný dům. Jeho tepelná ztráta je 7 kW. To znamená, že v zimě, když je venku kolem -15 °C, musíme každou hodinu pro vytápění domu dodat 7 kWh, za den pak 154 kWh. Pokud bychom vytápěli dům elektrickými přímotopy, nebo elektrokotlem, pak nás v těchto mrazivých dnech bude stát denně 1 386 Kč. Za měsíc pak víc jak 40 tis. Kč.

Samozřejmě, že ani v zimě celý měsíc obvykle nemrzne, v létě netopíme vůbec. Reálné náklady na vytápění jsou nižší a poměrně výrazně se liší podle použitého paliva a způsobu vytápění. V současných cenách jsou náklady pro jednotlivá paliva vidět z následujícího grafu. Žlutá políčka v něm znázorňují cenu paliva nebo elektřiny spotřebované pro vytápění, zelená políčka pak stálé platby za elektroměr, nebo plynoměr.

Zdroj: TZB-info.cz

A co spotřeba energie na teplou vodu?

Další významným „žroutem“ energie je příprava teplé vody často označované jako teplá užitková voda. Výše této spotřeby záleží na zvyklostech obyvatel domu při koupání, vaření, mytí nádobí. Při koupání hraje významnou roli, zda používáte vanu, nebo se sprchujete.

Sprchování je na spotřebu energie výrazně úspornější než napouštění vany. Ale i zde samozřejmě záleží na tom, jak často a jak dlouho se sprchujete. Další možností jak uspořit peníze za sprchování je pak pořízení úsporné sprchové hlavice. Tyto hlavice snižují spotřebu vody při sprchování až o 60%. Přitom se zachovávají stejné funkce a pocity jako u běžné sprchové hadice.

Pokud porovnáme spotřebu energie pro vytápění se spotřebou energie pro přípravu teplé vody, (pro čtyřčlennou rodinu), pak pro různá paliva, vychází následující graf.

 Zdroj: TZB-info.cz

Žlutá pole opět znázorňují náklady na vytápění, modrá náklady na přípravu teplé vody a zelená stálé platby za elektroměr, nebo plynoměr. V uvedeném příkladu předpokládáme, že teplá voda je připravována stejným zdrojem, jaký je využíván pro vytápění. Např. tedy plynovým kotlem, tepelným čerpadlem nebo kotlem na dřevo.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - roman-milert

Výhody a nevýhody klasických zdrojů tepla pro vytápění domu

Zdroje tepla jsou zařízení, která se historicky vyvíjela od otevřeného ohniště až k dnešnímu tepelnému čerpadlu. Ale je otázkou, zda i do budoucna zůstane čerpadlo tím nejperspektivnějším zdrojem tepla pro vytápění. Je pravda, že v současné době je tím nejvyhledávanějším. Zkusme ale nahlédnout na výhody a nevýhody…